Оспорвани избори в Израел, Нетаняху се обяви за победител
Бенямин Нетаняху се обяви за победител   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че неговата партия „Ликуд“ печели оспорваните избори вчера и заяви, че е поканил други десни политици да създадат коалиционно правителство, предаде Ройтерс. 

„Ликуд“ може да получи 29 места в израелския парламент, с 5 повече от Ционисткия съюз,

предаде ТАСС. След анализ на предварителните резултати израелският в. „Аарец“ съобщи, че коалицията на Ицхак (Исак) Херцог може да получи само 24 места. По-рано се съобщаваше, че и двете партии ще получат по 27 места в 120-местния израелски парламент. 

Третата по сила парламентарна група ще бъде обединения блок на израелските арабски партии, които получават 14 места. 

Партиите на израелските араби спечелиха най-големия брой депутати от създаването си. Те могат да подкрепят правителство на левите сили, без да искат министри, както през 90-те години при управлението на Ицхак Рабин. Техният лидер Айман Одех заяви, че те са готови да преговарят, но изрази съмнение, че Херцог ще покаже същата смелост като Рабин. 

Подкрепата им може да се окаже нож с две остриета – десницата вече обвинява лидера на Партията на труда, че е зависим от арабите, отбелязва АФП. 

Рекордна избирателна активност от 71,8%

от регистрираните 5,9 млн. избиратели е отчела израелската Централна избирателна комисия. 

По данни на комисията на предишните парламентарни избори през 2013 г. активността е достигнала 66,6%, през 2009 г. са участвали 65,2%, а през 2006 г. само 53,2% от избирателите. 

Много важна в момента е позицията на израелския президент Реувен Ривлин. След консултации с представители на партиите, той трябва да даде мандат за съставяне на правителство на един от депутатите. 

Ривлин вече се обяви за правителство на националното единство,

но Нетаняху заяви, че е против правителство на националното единство с участието на Ционисткия съюз. 

„Реалността не си почива“, каза Нетаняху в реч към поддръжниците си, след като два екзитпола на телевизиите бяха дали на „Ликуд“ малка преднина пред лявоцентристката опозиция от Ционисткия съюз, който е коалиция между Партията на труда на Херцог и партията „Хатенуа“ на бившия министър на правосъдието Ципи Ливни. 

Ципи Ливни и Исак Херцог
Ципи Ливни и Исак Херцог Източник: ЕПА/БГНЕС

Нетаняху подчерта, че „Ликуд“ е спечелила голяма победа „въпреки прогнозите“. 

Херцог отказа да признае поражението си и заяви, че ще положи всички усилия да създаде следващото коалиционно правителство, предаде Асошиейтед прес. 

Той заяви, че е говорил с потенциални коалиционни партньори и е решен да сформира „истинско правителство на социалното помирение“. 

Той може наистина да опита да привлече арабските израелски партии, които обаче никога досега не са участвали в правителствена коалиция, а това усложнява постигането на евентуално споразумение. 

„Ликуд“ обаче изглежда в малко по-добра позиция за привличане на коалиционни партньори,

като може да разчита на крайнодесните и религиозните партии. 

Решението обаче вероятно ще бъде в ръцете на Моше Кахлон, лидер на нова центристка партия, който може да осигури необходимите гласове за сформиране на мнозинство, отбелязва Франс прес. 

Засега той отказва да обяви подкрепата си за едната или другата страна. Във „Фейсбук“ се задоволи само да отбележи изключителния успех на своята партия. 

Платформата на Кахлон набляга на сваляне на високата цена на живота в Израел, особено цените на недвижимите имоти. Кахлон се обявява против отстъпки за Източен Ерусалим, който палестинците искат за столица на бъдещата си държава, и подкрепя и анексирането на големи окупирани територии на Западния бряг. 

Силван Шалом, високопоставен представител на „Ликуд“, вече заяви че партията

ще се опита да създаде правителство с подкрепата на десни и ултраортодоксални групи. 

„Израел каза днес много ясно „да“ на премиера Нетаняху и на „Ликуд“, заяви Шалом, цитиран от ДПА. Той изрази увереност, че през идните дни ще бъде сформирана силна коалиция, след като партията му постигна на изборите по-силен резултат от очакваното. 

Връщането на Нетаняху на власт вероятно ще означава проблеми за мирния процес в Близкия изток и може да повиши напрежението между Ерусалим и Вашингтон. 

Отношенията между Нетаняху и президента на САЩ Барак Обама са вече обтегнати,

а в последните дни от кампанията си израелският премиер зае серия твърди позиции, които ще го доведат до сблъсък с международната общност, отбелязва АП. 

Променяйки драматично политиката си, Нетаняху заяви, че се противопоставя на създаването на палестинска държава, което е ключова политическа цел за Белия дом и международната общност. 

Палестинската автономна власт ще ускори процеса по даването под съд на Израел в Международния наказателен съд (МНС) заради резултатите от израелските избори, заяви палестинският главен преговарящ Саеб Еракат, цитиран от ДПА. 

Израелският премиер Бенямин Нетаняху ще състави и следващото правителство и „заяви, че е против палестинска държава“, каза Еракат. 

„Съвсем ясно е, че няма партньор в Израел за мирния процес.

Сега е ясно, че израелското общество подкрепя погребване на мирния процес, погребване на решението с две държави и продължаване с диктати и селища“, добави палестинският главен преговарящ. 

Еракат заяви, че изборните резултати в Израел оправдават палестинската дипломатическа стратегия за присъединяване към МНС и други международни договори и организации. 

„Международната общност, по-специално САЩ, сега трябва да спре да третират Израел като държава над закона“, заяви Еракат за радио „Гласът на Палестина“. 

Израел „избра пътя на расизма, на окупацията и колонизацията, а не избра пътя на преговорите и партньорството“, коментира и генералният секретар на Организацията за освобождение на Палестина Ясер Абед Рабо.

Резултатът от израелските избори означава, че палестинският президент Махмуд Абас трябва да изостави преговорите с Израел, заяви Исмаил Радуан, представител на екстремистката групировка „Хамас“. 

„Резултатите би трябвало да са достатъчни, за да убедят Палестинската автономия и партията „Фатах“ да забравят за варианта да продължават абсурдните преговори“, се казва в изявлението му, цитирано от ДПА. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Гл. комисар Кандев: Дадохме всичко от себе си

Гл. комисар Кандев: Дадохме всичко от себе си

България Преди 2 часа

И.д. главен секретар на МВР: С колегите от цялата страна доказахме, че системата не е изгубена

Тир падна в пропаст край Прохода на Републиката

Тир падна в пропаст край Прохода на Републиката

България Преди 4 часа

Инцидентът е станал близо до Мишеморков хан

Български туристи пострадаха при катастрофа с микробус в Малта

Български туристи пострадаха при катастрофа с микробус в Малта

Свят Преди 6 часа

Шофьорът е изгубил контрол, преди да спре в близката нива

Радостин Василев: Ако сте част от българския парламент, значи сте го заслужили

Радостин Василев: Ако сте част от българския парламент, значи сте го заслужили

Преди 6 часа

Радостин Василев: Не мога да скрия огромното си разочарование

Тръмп: Печеля война, с много, нещата вървят изключително добре

Тръмп: Печеля война, с много, нещата вървят изключително добре

Свят Преди 6 часа

Тръмп: Резултатите в Иран ще бъдат невероятни... точно както във Венецуела

Почина Красимир Райдовски

Почина Красимир Райдовски

България Преди 6 часа

Райдовски наскоро претърпя неуспешна операция от злокачествено образувание на простатата

Израел осуетил план на Иран за атака срещу нефтопровода Баку-Джейхан

Израел осуетил план на Иран за атака срещу нефтопровода Баку-Джейхан

Свят Преди 7 часа

Иранската гвардия също така е планирала атаки срещу еврейски и израелски обекти в Азербайджан

Слави Трифонов след изборите: Преброих си приятелите!

Слави Трифонов след изборите: Преброих си приятелите!

България Преди 7 часа

Трифонов: По добре да си част от тези, които стърчат

Снимката е илюстративна

„Зловеща връзка“: Конгресът на САЩ също се зае с мистериозните изчезвания на топ учени

Любопитно Преди 8 часа

Най-малко 11 учени, свързани с НАСА, ядрени изследвания, аерокосмически програми и класифицирани проекти, са изчезнали или са били открити мъртви през последните години.

Повишиха риска от мегаземетресение в Япония

Повишиха риска от мегаземетресение в Япония

Свят Преди 8 часа

Японското правителство и Метеорологичната агенция на страната съобщиха, че вероятността от мегаземетресение през следващата седмица се е повишила до 1% спрямо обичайните 0.1%.

Партии или коалиции: Каква е разликата и какво се променя след изборите на 19 април 2026 г.

Партии или коалиции: Каква е разликата и какво се променя след изборите на 19 април 2026 г.

България Преди 8 часа

Разликата е предимно организационна – коалициите позволяват на по-малки партии да обединят гласове и да преодолеят прага, но след изборите носят риск от вътрешни противоречия

Какво следва след изборите: Конституционната процедура стъпка по стъпка

Какво следва след изборите: Конституционната процедура стъпка по стъпка

България Преди 9 часа

От клетвата на депутатите до връчването на мандатите: Какво предвижда Основният закон за конституирането на новата власт

Сянка, защита и спокойствие на открито

Сянка, защита и спокойствие на открито

Любопитно Преди 9 часа

С просторната тента за градина, тераса и къмпинг

Румен Радев побеждава безапелационно и в преференциалния вот

Румен Радев побеждава безапелационно и в преференциалния вот

България Преди 9 часа

Размествания в листите на ПП-ДБ и ГЕРБ заради преференциите