М нения за Трета Световна война заляха интернет след изстреляните тази нощ ракети от САЩ по сирийската военна база "Шейрат", от която се твърди, че са излетели самолетите, извършили химическата атака в малкото градче Хан Шейхун във вторник. При нея загинаха много деца и жени. 

Изстрелването е извършено от два американски самолетоносача в Средиземно море около 3-4 часа българско време. Към момента се съобщава за шест жертви - сирийски военни, както и девет цивилни. Официално, Дамаск обвини САЩ и заяви, че чрез тази база се борят с "Ислямска държава". 

„Това, което Америка направи, не беше нищо друго освен глупаво и безотговорно поведение, което разкрива единствено нейното късогледство и политическа и военна слепота към реалността”, гласи комюнике от канцеларията на президента Башар Асад. 

Вижте в ГАЛЕРИЯТА УДАРИТЕ ОТ САМОЛЕТОНОСАЧИТЕ

Руският президент Владимир Путин смята атаката на САЩ по обекти в Сирия за агресия срещу суверенна държава, съобщи неговият говорител Дмитрий Песков и допълни, че според руския президент ударът е опит за отвличане на вниманието от многобройните жертви сред мирното население в хода на операциите в Ирак.

Иран обяви, че категорично осъжда въздушния удар на САЩ по военнaта база.

„Осъждаме всякакви едностранни военни действия и ракетни удари от американски бойни кораби срещу военно-въздушната база Шайрат под предлог, че във вторник е имало атака срещу Хан Шейхун”, обяви външното министерство в Техеран.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Иран и Русия са най-близките съюзници на режима на президента Башар Асад и осигурява пари, оръжия, военни съветници и инструктори, както и бойци доброволци в продължаващата от 6 години война. 

Министърът на външните работи на Франция Жан-Марк Еро заяви, че ударите на САЩ в Сирия са сигнал към Русия и Иран.

Турция пък определи акцията като положителна и значителна и е готова на съвместни военни действия. 

Британското правителство „напълно подкрепя ударите на САЩ в Сирия”, съобщи говорителят на кабинета на Тереза Мей. 

Властите в Сирия носят пълната отговорност за ударите на САЩ по цели на армията. Това заяви от Брюксел генералният секретар на

НАТО Йенс Столтенберг. 

Американските власти са информирали Европейския съюз, че нанесените въздушни удари в Сирия са били насочени към предотвратяване на по-нататъшното използване на химическо оръжие в страната, съобщи пресслужбата на Европейската комисия.

В заявлението на ЕК се посочва, че „ударите са били ограничени” . 

Въздушните удари на САЩ в Сирия демонстрират необходима решимост във връзка с предполагаемото използване на химическо оръжие в сирийската провинция Идлиб, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск. „Ударите на САЩ показват необходима решимост пред варварските химически атаки”, каза Туск. 

Доналд Туск
Доналд Туск Източник: ЕПА/БГНЕС

Израелският премиер Бенямин Нетаняху приветства "твърдото послание",

отправено срещу Башар Асад от САЩ и демонстрира "тоталната" си подкрепа. Той пожела то да бъде чуто "не само в Дамаск, но и в Техеран, и в Пхенян и другаде", се казва в съобщение на кабинета на израелския премиер.

Ударът на САЩ по сирийската база е „разбираем”, заяви министър от германския кабинет.

Сирийският президент Башар Асад носи „цялата отговорност” за американските въздушни удари,

обявиха в съвместно изявление канцлерът на Германия Ангела Меркел и президентът на Франция Франсоа Оланд.

Италия окачестви ударите като "пропорционални", предвид "военните престъпления, извършвани от режима на Асад. Светът не може повече да гледа картините на смъртта и страдание, на които стана свидетел през последните дни, заяви премиерът Паоло Джентилони. 

Като "пропорционален отговор" разглеждат американските действия и в Холандия. "Холандското правителство разбира тези действия. Те са предупреждение към (президента на Сирия Башар) Асад, че използването на бойно отровни вещества никога, никъде и при никакви условия не е допустимо", смята външният министър Берт Кундерс. 

Ангела Меркел
Ангела Меркел Източник: ЕПА/БГНЕС

Междувременно Боливия поиска свикването на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН във връзка с извършените ракетни удари на САЩ по Сирия.

„Ние разбираме военната операция против летището като превантивна мярка за предотвратяване на химически атаки в бъдеще. Но независимо от това, че ни е ясна мотивацията на тази атака, вземането на решение и осъществяването на подобни мерки е в сферата на отговорност на Съвета за сигурност на ООН“, посочи той. 

Това заяви австрийският външен министър и настоящ председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) Себастиян Курц. 

В същото време петролът поскъпна на азиатските пазари.

Президентът Доналд Тръмп лично е уведомил гостуващия в САЩ китайски държавен глава Си Цзинпин за ракетната атака срещу Сирия, предаде АФП, като се позова на източник от американската администрация.

Вчера Тръмп и Си се срещнаха за пръв път в резиденцията на американския милиардер в Мар а Лаго, Флорида. Разговорите между двамата започнаха в четвъртък вечерта и ще продължат в петък. 

Сирийската опозиция възприема ракетните удари като важна реакция на САЩ,

която праща на режима в Дамаск послание, че не може да действа безнаказано. Това заяви пред ДПА активист на опозицията.

"Това е много важна американска реакция и нека да кажем, че това ще бъде началото да се казва на този режим, че той не може да остане ненаказан", каза Ахмед Рамадан, ръководител на пресслужбата на Сирийската национална коалиция.

Давайки заповед за ракетен удар по военен обект в Сирия, президентът на САЩ Доналд Тръмп изпрати и предупреждение на Русия, Китай и Иран, подчерта по телевизия „Фокс нюз” американският генерал от резерва Джак Кин.

Генералът смята, че посланието е трябвало да бъде изпратено още преди години от администрацията на президента Обама. Джак Кин посочи, че Тръмп е препоръчал на „останалите противници (на САЩ) да не ги притискат в ъгъла и да ни ги принуждават да прибягват до военна сила”.

„Сега съм сигурен, президентът привлече вниманието на нашите противници: Китай, Иран, както и на държавата парий Северна Корея”, каза генерал Кин. „Президентът ни е решителен, той действа в интерес на САЩ и техните с съюзници”.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 6 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 6 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 9 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 9 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 10 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 10 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 11 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 11 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 12 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 12 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 12 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 13 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 13 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 13 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.