Премиерът: Не се очаква спиране на газовите доставки
Пламен Орешарски   
Източник: БГНЕС

О т миналата седмица се нагнетява газ в Чирен, като запасите ще стигнат за около месец и половина при намалени доставки, каза министър-председателят Пламен Орешарски в рамките на парламентарния блиц контрол.

Премиерът обаче отбеляза, че на този етап няма сериозни основания да прогнозират спиране на газовите доставки.

Внимателно се следят доставките на газ от "Газпром" към Украйна. Украйна засега плаща дълга, който е натрупала и той е несравнимо по-малък от този през 2009 г., коментира премиерът.

По думите му международната общност и ЕК имат готовност да подпомогнат страната за разплащането на доставките, за да не се стига до аналогичен търговски спор. По предварителна неофициална информация Русия е предложила заем на Украйна, за да могат да си разплащат доставките, каза още Орешарски. По думите му това е индикация за добра воля от страна на Русия, за да не бъдат прекъсвани газовите доставки. Въпреки това от миналата седмица е започнало нагнетяване на газ в хранилището Чирен и запасите там, както и собствения газ ни дават известно спокойствие за близо два месеца при намалени доставки.

Има възможност, чрез реверсивна връзка да се ползва газ от Гърция, без да коментирам колко ще струва това, каза още премиерът.

Всички варианти се разиграват, за да не бъдем изненадани, но анализите ни сочат че вероятността за прекъсване на газовите доставки не е много висока, каза той.

Министър-председателят отбеляза също, че с изключение на румънската интерконекторна връзка, която предстои да бъде въведена в експлоатация в края на този месец, останалите не могат да се използват. Работи се ускорено по тези връзки с Турция, Гърция и Сърбия, така че в средносрочен план да имаме добра свързаност на газопреносната ни мрежа със съседите и това да позволява по-добра маневреност при бъдещи кризисни ситуации, коментира Орешарски.

По време на блиц контрола той коментира също, че една от точките в плана ни за действие по отношение на кризисния щаб за ситуацията в Украйна е

защитата на българското малцинство

в рамките на общите международни практики. Орешарски припомни, че външният министър Кристиян Вигенин бе на посещение в Киев и там е заявил българската позиция, че не защитаваме по никакъв начин действия, които да намаляват правата на гражданите от каквато и да е националност в Украйна.

Орешарски спомена и за спора за Закона за езиците в Украйна. "С удовлетворение разбираме, че украинските власти готвят нов вариант, в който, струва ми се да поправят допусната от тях грешка", каза премиерът. Той добави, че ще се стремим и занапред да насърчаваме правителството в Украйна, което и да е то, да спазва правата и свободите на всички граждани на територията на Украйна, независимо от тяхната националност, религия или езикова принадлежност.

В понеделник назначеният от Върховната рада временно изпълняващ длъжността президент на Украйна Олександър Турчинов обяви, че няма да подпише решението на парламента за отмява на закона за езиковата политика.

"Независимо, че законът за езиците беше небалансиран и непрофесионално подготвен, аз няма да подпиша решението на парламента за отменяне на този закон", каза Турчинов. Той добави, че ще бъде създадена работна група, която да подготви нов закон и той да бъде внесен за гласуване в парламента.

Върховната рада отмени на 23 февруари действащия в Украйна от 2012 г. "Закон за основите на държавната езикова политика", което предизвика протести в страната, основно сред рускоезичното малцинство.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 3 минути

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 30 минути

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 3 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 3 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 3 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 3 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 4 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 4 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 4 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 4 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 5 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 5 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 5 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 5 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години