ЧЕЗ и МВР проверяват за кражби на ток
Източник: Емил Димитров, БГНЕС

С лужители на ЧЕЗ и МВР са направили съвместни проверки на битови и стопански клиенти по разкриването на кражби на електроенергия в различни населени места в Западна България, съобщиха от пресцентъра на "ЧЕЗ България". 

Специалистите от "ЧЕЗ Разпределение България" АД са проверили трафопостове, електромери, часовникови превключватели и други възможности за свързване към разпределителната мрежа. 

Проверките ще продължат и през следващите седмици. 

От началото на 2013 г. в ЧЕЗ са постъпили над 12 хил. сигнала за нерегламентирана консумация на електроенергия. Извършени са над 45 хил. проверки. 

Най-често констатираното нарушение е манипулирани електромери. 

ЧЕЗ отчита около 17,5 млн. киловатчаса нерегламентирана консумация на електроенергия за периода януари-ноември 2013 г. 

По съставените констативни протоколи тези загуби се равняват на приблизително 3,5 млн. лв. 

Реалните щети обаче може да са двойно по-големи, тъй като при установяване на нарушение компанията може да изиска плащане максимум 3 месеца назад, въпреки че злоупотребите може да са продължавали с години, посочват от компанията. 

От фирмата напомнят, че могат да се подават сигнали при съмнения за кражби на електроенергия на имейл адрес ntz@cez.bg, в центровете за обслужване на клиенти, както и на денонощната информационна линия 0700 10 010 на цената на един градски разговор.

Средното потребление за ноември 2013 г. при битовите клиенти на "ЕВН България" е било 258 киловатчаса,

което е по-високо спрямо ноември 2012 г. с 3,6%, съобщават от пресцентъра на дружеството. 

Средното потребление през миналия ноември е било 249 киловатчаса. В същото време обаче средната стойност на фактурите при битовите клиенти за ноември 2013 г. е 43,68 лв. с ДДС, докато година по-рано средната стойност е била 47,43 лв. с ДДС. 

Сред причините за това развитие може да се отнесат двете намаления на цените на електроенергията, които бяха направени през 2013 г. 

С навлизането в активния зимен сезон преди Коледа "ЕВН България" отчита традиционно завишаване на средните стойности на консумация на електроенергия при битовите клиенти, посочват от фирмата. 

Според данните на дружеството средното потребление от 258 киловатчаса за ноември 2013 г. надвишава значително (с 20%) средното потребление за предходния месец, което е било 215 киловатчаса. 

По-голямото ноемврийско потребление е дало отражение и във фактурите - средната фактура за ноември - 43,68 лв. с ДДС, е по-висока с 19,5% спрямо тази за октомври, която е била средно 36,55 лв. с ДДС. 

От началото на декември ЕVN България започва информационна кампания сред своите битови клиенти, насочена към

факторите, влияещи върху потреблението на електроенергия на всяко едно домакинство. 

Кампанията включва изпращането по поща, имейл и в касите на Български пощи на специално разработена информационна брошура "Полезно за потребители на електроенергия", която може да се намери и в интернет.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Техеран

Техеран отвръща на санкциите на САЩ с дипломация и засилена отбрана

Свят Преди 44 минути

Иранското правителство определи двата подхода като „допълващи се и неразделни“

Непал след катастрофалните наводнения

Непал поиска чуждестранна помощ след катастрофалните наводнения

Свят Преди 57 минути

Катманду търси специализиран експертен опит за спасителни дейности, ДНК тестове и възстановяване на разрушената инфраструктура

Изобличи царя и плати с живота си: Почитаме свети Йоан Кръстител и свети Спас

Изобличи царя и плати с живота си: Почитаме свети Йоан Кръстител и свети Спас

Любопитно Преди 2 часа

Православната църква отбелязва Отсичането на главата на свети Йоан Кръстител и почита новoмъченика Спас Струмишки

Володимир Зеленски

Володимир Зеленски постави за цел Украйна да атакува Русия с по 1000 дрона всеки ден

Свят Преди 2 часа

Той заяви, че Киев трябва да използва максимума от оръжията си, за да увеличи натиска върху Москва

„Оземпикът на природата“: Наистина ли псилиумът топи килограмите?

„Оземпикът на природата“: Наистина ли псилиумът топи килограмите?

Любопитно Преди 2 часа

Ето какво показват научните изследвания за влиянието на псилиума върху теглото, холестерола, кръвната захар и храносмилането

Русия тайно използва за първи път новия „Искандер-1000“ при балистичен удар по Киев

Русия тайно използва за първи път новия „Искандер-1000“ при балистичен удар по Киев

Свят Преди 2 часа

Украинското военно разузнаване съобщи за първото потвърдено бойно използване на 9М723-2 с оценен обсег до 550 км

„Тя имаше всичко, което аз нямах“: Истинската история зад най-емблематичната песен на Доли Партън „Jolene“

„Тя имаше всичко, което аз нямах“: Истинската история зад най-емблематичната песен на Доли Партън „Jolene“

Любопитно Преди 3 часа

Отвъд легендарния хит „Jolene“ стои една невинна банка, чаровна касиерка и флирт, който едва не изправя на нокти Доли Партън. Разкрийте истинската история зад емблематичната песен, сложната динамика в брака ѝ с Карл Дийн и слуховете, белязали живота ѝ

Снимката е илюстративна

Защо екстремните горещини са много по-опасни за възрастните хора, отколкото сме смятали

Свят Преди 3 часа

Границите на човешката поносимост към жегата са по-ниски от досега смятаното, а напредналата възраст е сериозен рисков фактор, установиха изследователи от Станфорд

Снимката е илюстративна

Лятото не се предава: 35° и слънце, после облаците настъпват

България Преди 3 часа

В София температурите ще достигнат около 32°, а по Черноморието ще бъде до 28° с морска вода 25°- 26°

Михайло Федоров започна работа за военните в Италия

Михайло Федоров започна работа за военните в Италия

Свят Преди 11 часа

Федоров благодари на Крозето за „личната му подкрепа“

Григор Димитров: Още много неща искам да постигна в спорта

Григор Димитров: Още много неща искам да постигна в спорта

Любопитно Преди 11 часа

Най-добрият български тенисист призна, че след трудните месеци зад гърба му класирането има особено значение

Полицай: За 28 години не съм имал случай с такъв садизъм

Полицай: За 28 години не съм имал случай с такъв садизъм

България Преди 13 часа

Вергил Христов: За Gen Z и Алфа ние сме лошите, а те мислят, че са над закона!

Пострада човек, голям пожар в автосервиз във Варна

Пострада човек, голям пожар в автосервиз във Варна

България Преди 13 часа

На място са изпратени шест екипа на пожарната

Нови останки от дронове по българското Черноморие

Нови останки от дронове по българското Черноморие

България Преди 14 часа

Военнослужещите са действали след разпореждане на началника на отбраната

ЕК предупреди Сърбия за възхвалата на военнопрестъпника Радко Младич

ЕК предупреди Сърбия за възхвалата на военнопрестъпника Радко Младич

Свят Преди 15 часа

След смъртта на Младич Европейският съюз припомни, че той е осъден военнопрестъпник

12 мигранти избягаха от центъра в Пъстрогор

12 мигранти избягаха от центъра в Пъстрогор

България Преди 15 часа

Групата, съставена основно от марокански граждани, е успяла да премахне решетките на прозорец