Антимонополният регулатор влезе в офисите на ЕРП-тата
Източник: Георги Димитров - Бруно, Нетинфо

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е извършила днес проверки в офиси на енергоразпределителни дружества.

Проверката е за установяване на евентуално извършено нарушение по Закона за защита на конкуренцията от страна на трите ЕРП-та и техните дъщерни фирми, както и от сдруженията "Асоциация на търговците на електроенергия в България" и "Институт за енергиен мениджмънт".

КЗК се е самосезирала въз основа на получени сигнали срещу предприятия от икономическите групи на ЧЕЗ, ЕВН и ЕНЕРГО-ПРО.

Предстои да бъдат проверени твърденията, че предприятията прилагат практики, посредством които възпрепятстват смяната на доставчика на електроенергия от потребителите.

Комисията има за цел да установи дали сходните стопански практики се осъществяват въз основа на координирано поведение на конкуренти на съответния пазар, което би могло да попадне в хипотезата на забранено споразумение по смисъла на ЗЗК.

Действията на КЗК са предварително съгласувани с ГД "Конкуренция", отдела "Антитръст, енергетика и околна среда" на Европейската комисия.

Проверката на място е извършена от служители на КЗК, със съдействието на представители на МВР и след получено съдебно разрешение от Софийския административен съд.

Предстоящият подробен анализ на събраните документи ще бъде извършен в тясно сътрудничество с ЕК и ще покаже дали са налице достатъчно доказателства за предявяване на твърдения за извършено нарушение.

След приключването на процесуалните действия по преписката КЗК ще се произнесе окончателно по случая. По-рано днес служебният премиер Марин

Райков заяви, че е получил от председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой подкрепа за предложението да бъде направен задълбочен преглед на цялата верига на ценообразуване в енергетиката.

Успяхме не само да излъчим очакванията, но и да получим позитивен отговор за тях, каза премиерът пред журналисти. На срещата с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой изразих съвсем конкретни очаквания.

Тези очаквания бяха предимно по линия на това, което бяхме говорили и с Асен Василев и с Екатерина Захариева – да осигурим преглед от генерална дирекция Енергетика и генерална дирекция Конкурентоспособност - задълбочен преглед на цялата верига по ценообразуване в енергетиката, каза Марин Райков.

Председателят Ромпой прие тази моя молба изключително благосклонно.

Във връзка с проверката от КЗК ръководството на компаниите от групата на ЧЕЗ в България за пореден път декларира, че спазва законите,

добрите европейски практики и регулации. "Компаниите от групата на ЧЕЗ в България работят на регулиран пазар. Тяхната дейност, цени, условия на доставка и общи условия се одобряват от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране", се казва в изявление, разпространено от компанията.

"Ние спазваме законите и изискванията на лицензиите, работим, за да осигурим качествено обслужване на нашите клиенти и оказваме пълно съдействие на всички проверяващи органи. Убедени сме, че тези проверки ще докажат, че компаниите от Групата на ЧЕЗ в България са прозрачни, коректни и стабилни инвеститори, които работят в пълно съответствие с българското и европейското законодателство", каза Петър Докладал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Какво знаем за незаконния &quot;град&quot; край Варна?</p>

Пране на пари, връзки с украински инвеститори и незаконна сеч: Какво знаем за незаконния "град" край Варна

България Преди 4 минути

Vesti.bg се свърза с KYB Corporation за официален коментар по случая и очаква позицията на компанията

София - Софийски градски съд - дело срещу Мирослав Василев, прегазил полицай на пътя

Осъдиха шофьора, блъснал патрулка и убил полицай

България Преди 5 минути

Подсъдимият получи и 6-годишна забрана да сяда зад волана, но присъдата за смъртта на служителя на МВР все още не е окончателна

Иван Демерджиев

„Цялата „сарафовщина“ си дава сметка, че губи сила“: Демерджиев с първи думи след оставката на Сарафов

България Преди 32 минути

„Ние искаме реална промяна, а не смяна на имената“, заяви министърът, след като Прокурорската колегия на ВСС прие предсрочното освобождаване на магистрата

Политически реакции след оставката на Борислав Сарафов

Политически реакции след оставката на Борислав Сарафов

България Преди 35 минути

Политическите реакции след оставката на Сарафов не закъсняха, като партиите в НС поискаха ускорен избор на нов ВСС и редовен главен прокурор

<p>Туск: Русия е дългосрочна заплаха за Европа и НАТО</p>

Полша и Великобритания подписват отбранително споразумение

Свят Преди 56 минути

Туск заяви, че партньорството ще бъде насочено срещу руската заплаха

Възрастта, на която губим девствеността си, определя как остаряваме

Възрастта, на която губим девствеността си, определя как остаряваме

Любопитно Преди 59 минути

Ново мащабно проучване на учени от университета Шандонг откри неочаквана връзка между възрастта на първия полов акт и качеството на живота на старини. Генетични маркери показват, че ранният сексуален дебют може да е сигнал за по-неблагоприятно стареене

Разкриха причината за смъртта на световноизвестния пилот Кайл Буш

Разкриха причината за смъртта на световноизвестния пилот Кайл Буш

Свят Преди 1 час

Дори младото и здраво тяло на шампиона не успя да надвие сепсиса, който лекарите наричат „падане от скала“

Една година след смъртта му: Ози Озбърн се завръща като робот, за да говори с феновете

Една година след смъртта му: Ози Озбърн се завръща като робот, за да говори с феновете

Любопитно Преди 1 час

Семейството на покойния рокаджия обещава „изключително авторитетен“ проект, след като фенове определиха дигиталното възкресяване като безвкусно

"Живот на един клик: Какво губим по пътя?": Дигиталната зависимост, която променя идентичността ни

"Живот на един клик: Какво губим по пътя?": Дигиталната зависимост, която променя идентичността ни

Любопитно Преди 1 час

В новия епизод на подкаста NOVA LAB Баланс по тези теми разсъждават психотерапевтът Велислава Донкина и водещата Лора Инджова

<p>&quot;Колко взима колегата?&quot;:&nbsp;Тайната на заплатите пада</p>

Тайната на заплатите пада: Какво ще се промени за работници и работодатели

България Преди 1 час

Най-голямата промяна ще бъде при служителя, коментират експерти

"Просто го остави да умре!" Семейството на Матю Пери обвини асистента на актьора за смъртта му

"Просто го остави да умре!" Семейството на Матю Пери обвини асистента на актьора за смъртта му

Свят Преди 1 час

Сестрите и майката на покойния актьор от „Приятели“ Матю Пери споделиха съкрушителни разкрития преди произнасянето на присъдата на личния му асистент Кенет Ивамаса. Те обвиниха служителя в жестоко предателство, лъжи и съучастие в смъртта на звездата

НАСА обяви изграждането на постоянна база на Луната

НАСА чертае граници на Луната: Започна изграждането на първата постоянна база

Любопитно Преди 1 час

НАСА планира „Артемис III“ за средата на 2027 г., като кацането на двама астронавти на Луната ще последва още през 2028 г.

,

От „Аполо 11“ до „фърита“: Необичайната съдба на един легендарен самолетоносач

Любопитно Преди 1 час

За ужас на ветераните, историческият кораб „Хорнет“ се превърна в декор за забавления на хора, маскирани като животни

<p>ВСС прие оставката на&nbsp;Сарафов, спря му &quot;златните&quot;&nbsp;20 заплати</p>

ВСС прие оставката на Борислав Сарафов като директор на НСлС, спря му "златните" 20 заплати

България Преди 2 часа

Висшите магистрати приеха оставката с 8 гласа "за" и преназначиха Сарафов като редови следовател