"Паника по бензиностанциите", извежда "Индипендънт". Бензиновите помпи в страната са пресъхнали снощи след като шофьори, които се опасяват от нова петролна криза, са се редили на дълги опашки за да се презапасят, разказва вестникът.
Изданието уточнява, че причината за масовия изблик на паника са заплахите на петролното лоби да блокира днес входовете на петролни рафинерии в знак на протест срещу високите цени.
Заради предстоящите тридневни протести правителството е наредило на полицията да не допуска блокади на пътища, водещи към петролни рафинерии и да предприема твърди действия срещу всеки опит да се попречи на танкери да напускат рафинериите, отбелязва "Дейли телеграф".
Доставчици на петрол казали за вестника, че вчера са продали такова количество бензин, каквото обикновено продават за една седмица.
Според "Таймс" трябва да се положат много по-големи усилия за намирането на заместващи петрола технологии. Изданието смята, че ако британският финансов министър Гордън Браун "беше смел, той щеше да прегърне ядрената технология като най-безопасната, най-чистата и най-ефективната алтернатива на изкопаемите горива".
Други теми
Срещата на ООН
В редакционен коментар по повод започващата среща на върха на ООН "Гардиън" критикува липсата на съгласие между лидерите на 150 страни, които ще участват във форума, по въпроси като реформата на Съвета за сигурност, разоръжаването, помощите за развитие на по-бедните държави.
"ООН беше създадена преди 60 години за да отразява най-благородните идеали на демокрациите, които се обединиха за да победят фашизма и за изградят един по-справедлив свят. Циници често казваха, че по-точното име на организацията е "Разделени нации".
За съжаление е реалистично да се прогнозира, че ООН отново няма да успее да отговори на собствените си очаквания", отбелязва вестникът.
"Европа печели властта да изпраща в затвора британски граждани",
е водещото заглавие на "Таймс". Вестникът информира, че Европейската комисия е получила правото да заставя британски съдилища да глобяват или да изпращат в затвора хора за нарушаване на законите на ЕС, дори при възражение на правителството и парламента.
"Решението на базирания в Люксембург Европейски съд беше силно оспорвано от 11 правителства, включително британското, и отбелязва драматично прехвърляне на власт от националните столици към Брюксел", смята вестникът.
"Не Европейската комисия, а националните правителства са тези, които трябва да защитават и прилагат закона. Демокрацията претърпя вчера мрачна загуба в съд, чието презрение към суверенитета граничи с престъпление", заключава изданието.