Н амерени са двама моряци, оцелели от десетчленния екипаж на потъналия кораб "Толстой".

По неофициална информация двамата са открити и спасени от яхтата "Мираж", плаваща под белгийски флаг край турския бряг.

Тази сутрин украинският матрос Андрей Иванович Крижановски изпратил есемес до близките си в Украйна, изстрелял и спасителна ракета. После се свързал с нашите спасителни служби.

Самоличността на втория украински моряк все още не е установена, съобщи кап. Николай Апостолов от морската администрация.

Сутринта към предполагаемото място на бедстващите - между Царево и Резово - беше изпратен спасителен катер от Бургас, друг тръгна от Приморско. Спасителен хеликоптер също беше в помощ.

Преценката е, че и други моряци имат шанс за оцеляване, тъй като времето се подобри - скорост на вятъра 15 м/с, вълнението на морето - 2-3 бала.

Вчера сутринта товарният кораб "Толстой", плаващ под севернокорейски флаг, потъна около 4.00 часа на 15 мили от нос Емине.

От Министерството на транспорта съобщиха, че корабът е собственост на украинска фирма. Опериращата фирма е "Режина Шипмениджмънт" - Кипър, а корабособственикът е "Режина Шипмениджмънт" - Украйна, Киев.

Според публикации в руски вестници корабът "Толстой", произведен в Румъния преди 38 години, е бил в много лошо състояние и изобщо не е бил пригоден да плава в открито море. Освен това е бил претоварен със скрап.

Беше поискано разрешение от Турция за разширяване на спасителната операция и в турски териториални води и патрулният катер "Бургас" и спасителен катер "Спасител" навлязоха в турски териториални води.

И военнослужещи се включиха отново в търсенето на екипажа. В издирвателната операция участват фрегатата "Смели" и хеликоптер Ми-14 от военноморска база във Варна, както и два ракетни катера от военноморската база в Бургас.

Три екипа на Министерството на извънредните ситуации в Бургас участват в претърсването на бреговата ивица между Царево и Синеморец в издирването на моряците.

В понеделник издирването ще продължи.

Днес стана известно, че грузински товарен кораб е потънал вчера недалеч от окръг Коджаели, Северозападна Турция, съобщи електронното издание на в. "Хюриет". Корабът "Лейди Рина" се ударил в риф заради силното вълнение на водите на Черно море край турския град Кандъра.

Всички 13 души от екипажа са били спасени от турската брегова охрана, след като капитанът на плавателния съд, плаващ под грузински флаг, е подал сигнал за помощ.

- Ало, добър ден! Нямам интернет. - С рутер ли сте? - Не. С баджанака сме.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Швеция задържа дипломат, заподозрян в шпионаж

Швеция задържа дипломат, заподозрян в шпионаж

Свят Преди 23 минути

Той е бил командирован в редица посолства по света

Готвят промени в отпуските на работещите

Готвят промени в отпуските на работещите

България Преди 36 минути

Те засягат размера на допълнителния платен годишен отпуск, на който имат право хората с ненормиран работен ден

Караджов отчете близо 40% по-малко жп инциденти

Караджов отчете близо 40% по-малко жп инциденти

България Преди 58 минути

В Национална компания "Железопътна инфраструктура" за сериозни нарушения на правилата за безопасност са уволнени двама души през февруари и един през март

Проверяват сигнал за замърсяване на река Искър

Проверяват сигнал за замърсяване на река Искър

България Преди 1 час

РИОСВ изиска и съдействие от Изпълнителната агенция по околна среда за вземане на водни проби

Принц Хари и принц Уилям на погребението на кралица Елизабет II

Това ли са последните думи, които ще разменят Уилям и Хари

Любопитно Преди 1 час

В крайна сметка, отбелязват кралски експерти, никой от кралското семейство няма да поеме риска да говори с Хари, защото рискува всичко, което кажат да се появи в медиите след това

Израел атакува болница в Газа, "Хамас" твърди, че е убит журналист

Израел атакува болница в Газа, "Хамас" твърди, че е убит журналист

Свят Преди 1 час

Комитетът за защита на журналистите осъди удара

АИКБ и АОБР изразиха категорична подкрепа за влизането ни в еврозоната

АИКБ и АОБР изразиха категорична подкрепа за влизането ни в еврозоната

Пари Преди 2 часа

В писмото си организациите подчертават усилията на държавата да бъде пълноправен член на ЕС

Кола блъсна жена във Врачанско, тя почина на път за болницата

Кола блъсна жена във Врачанско, тя почина на път за болницата

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал в понеделник около 19.20 ч. на улица в козлодуйското село Хърлец

Камион се обърна в канавката на отсечката, където загина Сияна

Камион се обърна в канавката на отсечката, където загина Сияна

България Преди 2 часа

Произшествието се е случило през нощта във вторник

Сарафов: Киберпрестъпленията нарастват с близо 300% на година

Сарафов: Киберпрестъпленията нарастват с близо 300% на година

България Преди 2 часа

Те засягат все повече аспекти от обществения, икономическия и личния живот на гражданите, отбеляза той

<p>Жерар Депардийо е признат за виновен в сексуално насилие</p>

Френската филмова легенда Жерар Депардийо е признат за виновен в сексуално насилие

Свят Преди 2 часа

Депардийо получи 18 месеца условна присъда затвор

Ейса Гонсалес

Ейса без Григор, но в секси рокля на сватба на приятелка

Любопитно Преди 2 часа

Българинът, който е покорил не едно и две сърца на популярни дами, сред тях Серина Уилямс и Никол Шерцингер, потвърди романса си с холивудската актриса

<p>Медоносните пчели измират в &bdquo;тревожни&ldquo; мащаби</p>

Учени предупреждават: Пчелните колонии могат да намалеят със 70%

Свят Преди 2 часа

Пчелните семейства в САЩ са изправени пред рекордни загуби през 2025 г.

67-годишен мъж загина при катастрофа във Видинско

67-годишен мъж загина при катастрофа във Видинско

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на главен път Е-79 до отбивката за село Гайтанци

Зеленски настоява за среща на четири очи с Путин, а той "странно мълчи"

Зеленски настоява за среща на четири очи с Путин, а той "странно мълчи"

Свят Преди 3 часа

Зеленски каза, че е готов да се срещне с Путин в турския мегаполис за преговори, които да сложат край на започналата през февруари 2022 г. война в Украйна

Коалицията одобрява окончателно плана за управление

Коалицията одобрява окончателно плана за управление

България Преди 3 часа

Очаква се да бъде обсъдена и законодателната програма на парламентарното мнозинство