"Само Слънцето е по-старо от Македония" е заглавието на първия епизод от документална поредица за Северна Македония, създадена от продуцентската къща "Аристон" за телевизия "Слънце".

Документалната поредица е наречена "Вълшебната Македония" и първият епизод запознава зрителите с "историята" на страната на фона на красиви гледки от македонската природа.

Протест пред посолството на България в Скопие

"Само Слънцето е по-старо от Македония и затова не е случайно, че то е неин символ от славните антични времена до наши дни", започва разказът, докато видеото показва старото македонско знаме със Звездата от Вергина, което е забранено по силата на Преспанския договор с Гърция.

След това историята продължава с Филип и Александър Македонски, които са "изградили империята" под символа на Слънцето, което "хиляди години по-късно все още огрява сърцата на македонците".

Според авторите на сериала територията на Северна Македония е "благословена и има потенциал не само да просперира, но и да се разширява".

Въпреки че древна Македония е била разположена в днешна Северна Гърция, разказът в сериала директно свързва империята на Александър Македонски със Северна Македония, наричайки съвременните македонци "потомци на Филип и Александър".

Груевски: България планира да създаде от РСМ втора българска държава на Балканите

Авторите освен това обявяват, че "Македония е люлката на християнството в Европа" и "славянската писменост", страната на "първия европейски университет", където "започва Проторенесансът" и от която "грамотността и културата се разпространяват по цял свят".

Сериалът кани посетителите на Северна Македония да "застанат пред фреската, с която е започнал Ренесансът", без да показва въпросната фреска.

"Най-старият от античните предмети, намерени в Македония не случайно носи името на първия човек от Библията – Адам или Адам от Македония", заявява женският глас, който разказва историята, визирайки глинена статуетка от неолита, открита в района на Скопие.

След това гласът обявява, че в "Македония се намира най-старата обсерватория в Европа",  че "Охридското езеро е на 4 милиона години" и че в Македония е открито едно от "най-старите палеолитни селища в света, обитавано десетки хиляди години преди новата ера".

На пръв поглед сериалът изглежда като туристическа реклама, но подробностите от разказа и фактът, че историята е разказана на македонски, показват, че той е предназначен по-скоро за вътрешна употреба в Сeверна Македония.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пожар на конференцията на ООН в Бразилия, евакуация

Пожар на конференцията на ООН в Бразилия, евакуация

Свят Преди 2 часа

Екипи на ООН и охраната реагираха мигновено с пожарогасители

Автобус се запали край Айтос

Автобус се запали край Айтос

България Преди 3 часа

Превозното средство се e възпламенило от предната част, а пътниците са слезли веднага

<p>Йотова: Референдумът за еврото все още е в НС</p>

Йотова: Предложението за референдум за еврото все още е в Народното събрание

България Преди 5 часа

Според нея след решението на КС процедурата трябва да продължи оттам, откъдето е спряла

САЩ прекратяват бойкота на Г-20

САЩ прекратяват бойкота на Г-20

Свят Преди 5 часа

Южна Африка възприема тази промяна като „положителен знак“.

Украйна обяви, че е получила проект за мирен план от САЩ

Украйна обяви, че е получила проект за мирен план от САЩ

Свят Преди 6 часа

Зеленски очаква разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп

Кремъл: Не преговаряме със САЩ за мир в Украйна

Кремъл: Не преговаряме със САЩ за мир в Украйна

Свят Преди 6 часа

Дмитрий Песков заяви, че няма какво да добави

<p>Лула: Съединените щати може да не са се оттеглили завинаги</p>

Лула на COP30: Съединените щати може да не са се оттеглили завинаги

Свят Преди 7 часа

Бразилският президент Луис Инасиу Лула да Силва призова късно в сряда за глобално постепенно прекратяване на използването на изкопаеми горива

Протести срещу промените на паркирането в София и Варна

Протести срещу промените на паркирането в София и Варна

България Преди 7 часа

Започва поредица от протести в София заради налагането на по-високи цени за паркиране

Конституционният съд се зае със Закона за движението по пътищата

Конституционният съд се зае със Закона за движението по пътищата

България Преди 7 часа

В заседанието днес участваха 11 конституционни съдии

Арестуваха 67 души при акция срещу наркотиците в София

Арестуваха 67 души при акция срещу наркотиците в София

България Преди 8 часа

Образувани са 58 бързи и 7 досъдебни производства

Моден триумф: Джорджина Родригес впечатли Белия дом с легендарна "Оскар" рокля

Моден триумф: Джорджина Родригес впечатли Белия дом с легендарна "Оскар" рокля

Любопитно Преди 8 часа

Джорджина носеше тъмносиня рокля с гол гръб на Guy Laroche – моделът, с който Хилари Суонк се появи на наградите „Оскар“ през 2005 г.

Колко трябва да ни платят ако работим на празниците

Колко трябва да ни платят ако работим на празниците

България Преди 8 часа

Работещите по график – при сумирано изчисляване на работното време, по време на официалните празници, ще получат единствено двойна надница

ДНСК нареди да бъде разрушена корекцията на реката в Елените

ДНСК нареди да бъде разрушена корекцията на реката в Елените

България Преди 8 часа

От РДНСК Бургас започва процедура по съобщаването на заповедта на заинтересованите лица

<p>Имейл на Епстийн забърква Тръмп в нов скандал от 2017 година</p>

Прекарал ли е Тръмп Деня на благодарността през 2017 г. с Джефри Епстийн?

Свят Преди 8 часа

Появили се напоследък имейли предизвикаха спекулации за подобна среща

Ескалация, Иран скъса с МААЕ

Ескалация, Иран скъса с МААЕ

Свят Преди 9 часа

Така Ислямската република отговори на днешната декларация на МААЕ

Нацистки бомби се превърнаха в подводни оазиси

Нацистки бомби се превърнаха в подводни оазиси

Свят Преди 9 часа

Средно над 40 000 животни живеят на всеки квадратен метър от боеприпасите - повече, отколкото на околната зона