У чени са открили в карибско мангрово блато в Гваделупа най-голямата бактерия в света, чийто размер надвишава 5000 пъти този на себеподобните й, съобщават световните агенции, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс". 

.
Източник: Getty images/ iStock

Повечето бактерии са микроскопични, но тази е толкова голяма, че може да бъде видяна с просто око и дори да бъде хваната с пинсета. 

Тънката бяла нишка, приблизително с размерите на човешка мигла, е "най-голямата бактерия, известна досега", казва Жан-Мари Воланд, морски биолог от Националната лаборатория "Лорънс Бъркли" и водещ автор на публикацията в сп. "Сайънс". 
               
Оливие Гро, съавтор и биолог от университета на Френски Антили и Гвиана, открива първия образец от бактерията, наречена Thiomargarita magnifica, или "великолепна сярна перла", върху мангрови листа в блато в архипелага Гваделупа през 2009 г. 

.
Източник: Getty images/ iStock

Ученият обаче не разбира веднага, че това е бактерия, заради изненадващо големия й размер - тези бактерии средно достигат дължина от една трета от инча (0,9 сантиметра).

Eдва по-късен генетичен анализ разкрива, че организмът е единична бактериална клетка.

"Това е невероятно откритие. То повдига въпроса колко от тези гигантски бактерии има там някъде и ни напомня, че никога не трябва да подценяваме микробите", казва Петра Левин, микробиоложка от Вашингтонския университет в Сейнт Луис, която не е участвала в изследването. 

Гро открива бактерията и по черупки от стриди, камъни и стъклени бутилки в блатото.

Изследователите все още не са успели да отгледат гигантската бактерия в лабораторна култура, но според тях клетката има структура, която е необичайна за бактериите.

Една от ключовите разлики е, че тя има голямо централно отделение или вакуола. Това позволява някои клетъчни функции да са в тази контролирана среда, вместо в цялата клетка.

"Придобиването на тази голяма централна вакуола определено помага на клетката да заобиколи физическите ограничения...за това колко голяма може да бъде тя", казва Мануел Кампос, биолог от Френския национален център за научни изследвания, в придружаващ публикацията коментар. 

Учените отбелязват, че не са сигурни защо бактерията е толкова голяма. Според Жан-Мари Воланд това може да е адаптация, която й помага да не бъде изядена от по-малки организми. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп нареди нови мита върху лекарства

Тръмп нареди нови мита върху лекарства

Свят Преди 42 минути

Новите му разпореждания оказват натиск върху фармацевтичните компании да произвеждат повече продукти в САЩ

КЗП наложи глоби за над милион евро за вдигане на цените

КЗП наложи глоби за над милион евро за вдигане на цените

България Преди 2 часа

Проверките обхващат широк кръг търговски обекти

Наградиха полицаите, спасили момчето от балкон в Ямбол

Наградиха полицаите, спасили момчето от балкон в Ямбол

България Преди 4 часа

Днес полицаите, участвали в акцията, бяха наградени за професионализма и адекватната реакция

ООН: Близкият изток е на ръба на по-голяма война

ООН: Близкият изток е на ръба на по-голяма война

Свят Преди 4 часа

Гутериш призова за незабавно прекратяване на ударите на Израел и САЩ по Иран

Намушкаха до смърт украински военен от наборната служба

Намушкаха до смърт украински военен от наборната служба

Свят Преди 4 часа

Това е пореден знак за напрежение около мобилизацията

Мост на магистрала се срина в Италия

Мост на магистрала се срина в Италия

Свят Преди 5 часа

В резултат на срутването пътищата, водещи до съседната област Абруцо, бяха прекъснати

Присъда от 8 г. затвор за бившия главен архитект на Кърджали

Присъда от 8 г. затвор за бившия главен архитект на Кърджали

България Преди 5 часа

Наложена му е и глоба в размер на 15 000 лв.

Бедствено положение в община Ардино

Бедствено положение в община Ардино

България Преди 5 часа

Със заповед на кмета Изет Шабан е въведена забрана за движение и престой на моторни превозни средства

Протест в София за цените на горивата, очаква се блокада на „Орлов мост“

Протест в София за цените на горивата, очаква се блокада на „Орлов мост“

България Преди 6 часа

Красимир Митов: Искаме да се овладее спекулата с цената на горивата и на електроенергия

Сняг натрупа на прохода "Петрохан"

Сняг натрупа на прохода "Петрохан"

България Преди 6 часа

Снежната покривка встрани от пътя е около 20–30 сантиметра

Русия печели милиарди от войната в Иран

Русия печели милиарди от войната в Иран

Свят Преди 6 часа

А само седмица преди войната в Иран, Русия е обмисляла възможността да понижи прогнозата за икономическия си растеж

<p>Гюров: Иззети са над половин милион евро за купен вот</p>

Андрей Гюров: Иззети са над половин милион евро за купен вот

България Преди 6 часа

Служебният премиер допълни, че е дал разпореждане всеки сигнал да се разглежда внимателно

Снимката е илюстративна

Тийнейджърка, изчезнала преди повече от 30 години, бе открита по чудо жива

Свят Преди 6 часа

Невероятен обрат след 32 години: Кристина Мари Плант, която изчезна безследно на 13-годишна възраст в Аризона, е открита жива. Технологичен напредък помогна на разследващите да разплетат мистерията от 1994 г., но подробностите остават тайна.

Какво е "бимбо" фетиш? Феноменът, който взриви мрежата след скандала със съпруга на Кристи Ноем

Какво е "бимбо" фетиш? Феноменът, който взриви мрежата след скандала със съпруга на Кристи Ноем

Свят Преди 6 часа

Разкритията за тайния фетиш на Брайън Ноем популяризираха интернет тенденция, при която (често хетеросексуални) мъже временно се преобразяват в хиперженствени версии на Барби за забавление, ролеви игри или фетиш съдържание

Франция задържа евродепутатка за възхвала на тероризъм

Франция задържа евродепутатка за възхвала на тероризъм

Свят Преди 6 часа

Хасан е била задържана в рамките на разследване, свързано с публикация в социалната мрежа X