Г ласуването на внесения от БСП вот на недоверие срещу правителството заради проблемите в здравеопазването ще се проведе на 24 октомври, сряда.

Това обяви председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, след като обяви край на дебатите по вота в пленарна зала. 

Днес депутатите дискутираха третия вот на недоверие срещу кабинета "Борисов 3”, внесен преди дни от БСП заради проблемите в здравеопазването.

"Искаме оставката на правителството на Бойко Борисов заради погрома в здравеопазването". Така лидерът на БСП Корнелия Нинова започна изказването си от парламентарната трибуна.

От Брюксел, премиерът Бойко Борисов коментира, че вотът на недоверие е част от демокрацията. Но упрекна БСП.

"Не знам партия, управлявала десетилетия, да говори за качество на здравеопазването. Мигар не знаем какво беше качеството на здравеопазването по тяхно време? Ако намери човек връзки до аптеката на Правителствена болница, може да си купи хапче, иначе - аспирин и аналгин. Много министри се смениха в тази сфера, защото ми се иска, на базата на огромните пари, които се изсипват в здравеопазването, да се направи система, която действително да стигне до пациента и съответно лекарите, санитарите и медицинските сестри да са добри. Над 4,7 млрд. лева са в тази система. Видяхте как може да се допусне да се опитват да крадат от лекарства (за онкоболни). Всички знаем за Хипократовата клетва, но явно и там, като навсякъде, има такива и срещу тях трябва да се борим”, заяви премиерът.

(Още от думите му вижте и във видеото по-долу.)

Това е третият вот на недоверие срещу кабинета от началото на мандата му, като темите на първите два бяха свързани с противодействието на корупцията и политиката по сигурността.

"За 10 години докарахте системата до там, че достъпно и безплатно трябва да замените с връзки и с пари", заяви Нинова.

"Лекарствата стават все по-скъпи. 45% от парите ни за здраве отиват за лекарства, в Европа процентът е 25", обяви лидерът на БСП.

БСП призоваха Бойко Борисов и Валери Симеонов да се явят в залата

"Бойко Борисов няма как да присъства днес, но аз вярвам, че той духом е с нас”, им отговори в началото на днешното заседание председателят на парламента Цвета Караянчева.

"Българските граждани очакват този, който ръководи държавата, да си каже тежката дума в Народното събрание по въпросите на здравеопазването”, заяви народният представител от БСП Георги Гьоков.

Цвета Караянчева посочи, че се е свързала с премиера, но той все още е извън страната заради посещението си Брюксел.

Източник: БГНЕС

По време на заседанието

Здрав вот на недоверие не се прави с болни аргументи, заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев от парламентарната трибуна.

"Когато преди 11 месеца и 9 дни Народното събрание ме избра за министър на здравеопазването, аз казах, че здравеопазването няма цвят и обещах, че през цялото време да работя с консенсус, разбиране и добра комуникация с всички парламентарно представени партии. Първото обвинение, че не съм изпълнил свето обещание беше един от мотивите на г-жа Нинова, че с никой не съм се срещнал и с никой не съм разговарял. Това не е вярно“, подчерта Ананиев.

"БСП никога не са давали алтернатива или решение на поставените въпроси, които вълнуват всички български граждани. Това, което правят ГЕРБ и днешното коалиционно правителство, е да решават проблеми", посочи  председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Според него е несериозно да се твърди, че липсва диалог по предлаганата реформа с лекарския съюз, болниците и пациентските организации.

"Имаше представители от БСП, които участваха в обществените обсъждания, организирани от Министерство на образование“, аргументира се Цветанов. Той подчерта, че мотивите на БСП за вота са безсмислени, а темата на здравеопазването не принадлежи на нито една политическа сила.

"Трябва да се правят политики за здравеопазването, а не политика от здравеопазването“, каза от своя страна народният представител Даниела Дариткова от ГЕРБ.

БСП поискаха оставката на кабинета "Борисов 3"

От левицата заявиха, че се противопоставят на намерението на управляващите да правят реформи, които ще натоварят допълнително финансово всеки български гражданин.

Според "БСП-за България" състоянието на здравния сектор е катастрофално, а правителството, вместо да решава проблемите, предлага хората да бъдат натоварени допълнително финансово. Лидерът на БСП Корнелия Нинова обоснова искането на вота на недоверие:

"Днес "БСП за България" искаме оставка на правителството на Бойко Борисов за погрома на здравеопазването в България. В резултат на това управление, здравеопазването вече не е и така, както Конституцията ви гарантира - достъпно. 80% от болниците са в три големи града. Лекарствата стават все по-скъпи, евтините се изнасят без контрол, лекарите бягат от България - напускат, а положението с медицинските сестри е направо катастрофално“.

"Ние ще подкрепим този вот на недоверие не заради нереализираните презентирани модели, които тепърва ще се коментират, а заради безвремието в здравеопазването", коментира зам.-председателят на парламента д-р Нигяр Джафер от ДПС.

Коментарите преди заседанието

"Внесохме вота, защото е налице неефективна здравна система, има тенденция към задлъжнялост на болниците, сгрешена лекарствена политика и все по-труден достъп на българските граждани до здравеопазване”, каза в ефира на "Здравей, България” депутатът от БСП Иван Ибришомов.

Представителят на ГЕРБ Даниела Дариткова каза, че управляващите се надяват дебатите в пленарната зала да бъдат конструктивни и да засегнат важни теми. Тя увери, че властите са готови да работят по добри предложения, дадени от опозицията.

Джевдет Чакъров от ДПС заяви, че формацията ще подкрепи вота на недоверие, но не е съгласна с всички аргументи на БСП по темата.

"Трябва да има сериозна подкрепа и надпартиен консенсус за реформата в здравеопазването. Ние сме готови да подкрепим конструктивни предложения като въвеждане на електронно здравеопазване, обективна оценка на медицинските дейности и клиничните пътеки”, заяви Чакъров.

Калин Поповски от "Обединени патриоти” пък заяви, че прави чест на опозицията фактът, че повдига важни въпроси.

"Проблемите в здравеопазването не са политически, а национални”, каза още Поповски.

"Няма да мълчим, но и няма да участваме в безсмислени и безрезултатни вотове на недоверие", заяви зам.-председателят на ПГ на "Воля“ Кръстина Таскова.

"След малко ще отидем към истински нуждаещи се хора от решения, а не от констатации. И няма да слушаме тук едни и същи приказки, повтаряни години наред“, подчерта Таскова в декларация от името на парламентарната група.

От БСП внесоха вота сами,

без да провеждат консултации и да търсят подкрепа от други политически сили, но обсъдиха състоянието на сектора с редица лекарски и пациентски организации. 

Според социалистите здравната система на страната функционира неефективно, разходите за здраве непрестанно се увеличават, а спрямо пациентите се е установила трайна тенденция за дискриминация на финансов признак. Критики бяха отправени и към предлаганата от министър Кирил Ананиев реформа в сектора чрез промяна в здравноосигурителния модел, която още е в процес на обществено обсъждане. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 5 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 6 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 7 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 8 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 9 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 9 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 9 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 10 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 10 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 11 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 11 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 11 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 12 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 12 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 12 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 12 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.