Н адзорният съвет на НОИ одобри проекта за промени в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Според него минималната пенсия ще се увеличи

веднъж на 180 лв. и втори път на 200 лв.

Минималнаа пенсия трябва да стане 180 лв. от 1 юли тази година. Предишният ѝ най-нисък праг беше 161,38 лв., тоест покачването е в размер на 11,5%. От 1 октомври минималната пенсия ще стигне до 200 лв., което представлява увеличение от 11,1 на сто, съобщиха от НОИ.

Неудобната истина за доходите в България

КНСБ: Доходите ни растат, но не живеем по-добре

В резултат на промяната със същите проценти трябва да се повишат минималните размери и на останалите пенсии за трудова дейност, които се определят в процент от минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст. Това са пенсиите за инвалидност поради общо заболяване, пенсиите за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест и наследствените пенсии.

Общата сума на средствата за двуетапното увеличение на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст е около 100 млн. лв. за 2017 г.

Надзорният съвет на НОИ утвърди и проект за определяне на нов размер на социалната пенсия за старост, която от 1 юли 2017 г. ще се увеличи от 118,14 лв. на 120,98 лв.

В резултат на предложената промяна ще се повишат и размерите на пенсиите, които не са свързани с трудова дейност – пенсията за военна инвалидност, пенсията за гражданска инвалидност, социалната пенсия за инвалидност и персоналната пенсия, както и добавките към пенсиите, които се определят в процент от социалната пенсия за старост.

Двукратното увеличение на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст

ще има отражение върху размерите на пенсиите на около 800 000 пенсионери,

каза пред журналисти социалният министър Бисер Петков преди заседанието на Надзорния съвет на НОИ.

Също преди заседанието президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов заяви, че ще подкрепи предложението, защото всяко увеличение на пенсиите е добро. „Ако не можем да решим изцяло въпроса, не бива да се отказваме частично да го решим“, аргументира се Манолов.

По думите му може да се мисли за увеличение на минималната работна заплата по различен начин, като тя се обвърже с минималната пенсия, както сега максималната и максималния осигурителен доход са обвързани.

Мизерните заплати гонят хора от България

Само в Албания има по-ниска минимална заплата

Според него дори и да се запази съотношението между максималната пенсия и максималния осигурителен доход 1 към 3, което е в момента, но по думите му не е справедливо, то тогава минималната работна заплата трябва да е 600 лв., а не 460. „Истинското съотношение е 1 към 4 и минималната работна заплата трябва да е 800 лв., за да има пенсия от 200 лв.“, допълни Манолов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Арестуваха заподозрян за смъртоносен бомбен атентат отпреди 30 години&nbsp;&nbsp;</p>

Задържаха мъж за атентата в Панама, убил 21 души преди 30 години

Свят Преди 13 минути

Властите приписват атентата на ливанското движение "Хизбула"

ЕС и Латинска Америка създават съюз срещу наркотрафика

ЕС и Латинска Америка създават съюз срещу наркотрафика

Свят Преди 17 минути

Колумбия е най-големият производител на кокаин в света

Установен е необичаен здравословен ефект на кафето

Установен е необичаен здравословен ефект на кафето

Любопитно Преди 43 минути

Кофеинът може да се счита за вещество с двойна репутация

В Китай: Какво е да си влюбен в чатбот

В Китай: Какво е да си влюбен в чатбот

Свят Преди 52 минути

Социалният живот на част от жените преминава изцяло в интернет

На Западния бряг: Тук всеки се страхува от заселниците

На Западния бряг: Тук всеки се страхува от заселниците

Свят Преди 53 минути

На Западния бряг еврейски заселници брутално атакуват палестински земеделци, секат маслинови дървета, палят насаждения - точно когато се прибира реколтата

Сателитната комуникация става важна част от iPhone

Сателитната комуникация става важна част от iPhone

Технологии Преди 1 час

Apple иска функцията да е глобална и да се използва в ежедневието

Почина оперната прима Стефка Евстатиева

Почина оперната прима Стефка Евстатиева

България Преди 8 часа

През последните дни Евстатиева е била в болница в София

Арестуваха рапъра Род Уейв - часове след като бе номиниран за „Грами“

Арестуваха рапъра Род Уейв - часове след като бе номиниран за „Грами“

Свят Преди 10 часа

Срещу него са повдигнати четири обвинения

Трима загинали и най-малко 15 ранени в Тенерифе след гигантски вълни

Трима загинали и най-малко 15 ранени в Тенерифе след гигантски вълни

Свят Преди 10 часа

Властите бяха предупредили за приливно вълнение и силни ветрове

Гърция блокира излизането на автомобили от страната при неплатена глоба

Гърция блокира излизането на автомобили от страната при неплатена глоба

Свят Преди 11 часа

Митническите власти ще получават в реално време информация по регистрационните номера дали има наложена глоба за пътно нарушение

Разкриха кой е мистериозният мъж с шапка пред Лувъра в деня на обира

Разкриха кой е мистериозният мъж с шапка пред Лувъра в деня на обира

Любопитно Преди 12 часа

Оказа се, че мистериозният мъж е всъщност 15-годишният тийнейджър Педро Елиас Гарсон Делво

Германия отбеляза 36 години от падането на Берлинската стена

Германия отбеляза 36 години от падането на Берлинската стена

Свят Преди 12 часа

Берлинската стена разделя Берлин - на столицата на Германската демократична република Берлин и на град Западен Берлин от Федерална република Германия, в продължение на 29 години

Възстановяват обслужването на цветните контейнери в 16-те района на София

Възстановяват обслужването на цветните контейнери в 16-те района на София

България Преди 13 часа

В рамките на няколко дни ще се положат усилия да бъдат наваксани и пропуснатите обслужвания

Ебру от Big Brother: Жертва съм на дискриминация! (ВИДЕО)

Ебру от Big Brother: Жертва съм на дискриминация! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 13 часа

Ебру гостува минути след отпадането си в най-известната къща в България в „Голямата сестра Podcast“ с водещ Елена Сергова