Д о месец се очаква да бъдат изплатени компенсациите на земеделските стопани, чиято продукция беше или напълно, или частично унищожена от градушки. 

Министър-председателят Кирил Петков посети Садово за среща със земеделски производители, чиято реколта е силно засегната от падналата градушка.

Заради унищожена реколта: Земеделци от Пловдивско блокираха главен път за Турция

Градушка удари части от София (ВИДЕО)

Той обеща, че държавата ще се опита да възстанови сумите максимално бързо, така че производителите да имат време отново да засадят нивите си и да изкарат реколта още тази година.

Кирил Петков информира, че до момента са подадени 39 заявления за обезщетения, които обхващат 2400 декара.

Мощна буря с дъжд и градушка нанесе щети в Русе

"Видях, че хора, които са се трудили много, цялата им реколта им е унищожена, но това, което се радвам да видя, че заедно държавата в партньорство с тях, ще можем да им възстановим средстватата максимално бързо, така че да засадят отново и да получат реколтата си в тази година. Средствата, които ще изплатим, за пръв път ще е не само за тези, които са унищожени на 100%, но и тези, на които е частично унищожена реколтата. Другото, което сме направили, че ще бъдат изплатени много бързо, в рамките на един месец", съобщи министър-председателят Кирил Петков, цитиран от DarikNews.bg

Мощна буря удари Южното Черноморие

Той отбеляза, че по-късно ще се проведе заседание на между ведомствената група на Министерството на транспорта и на земеделието за се изчитят неяснотите, които са довели до инцидента.

"Управлението на полетите идва от друга институция", каза . До края на деня да са изчистени тези детайли", обеща министърът на земеделието Иван Иванов, който също е на посещение в Садово за да обсъди проблема с реколтата, съсипана от градушки.

Към момента 65% е застрахованата реколта, допълни министър Иванов.

"Безпрецедентен допълнителен бюджет, с две нови мерки, които са в размер на 300 милиона лева допълнителни средства. Това са плюс средствата дадени до момента, плюс COVID мярката", допълни Петков.

"Земеделските стопани наистина да се чувстват, че държавата се грижи за тях. Другото нещо, което обещаваме е пълна прозрачност при изплащането на средствата. С други думи, от тук нататък не трябва да познават някой, за да ги получават. Държавата ще работи с един аршин към всички. Абсолютно всички земеделски стопани са равни пред държавата. Надявам се, че ще идваме в тези полета, не заради проблеми с градушки, а заради хубава реколта", допълни Петков.

"Тази дискусия вече я водихме, имаме решение на Народното събрание. Ще спазваме решението на Народното събрание. В момента първите техники за ремонт идват. Това, което сме обещали, това ще направим. Не смятам, че на всеки 2 седмици да отваряме тази темата отново. Аз смятам, че това, което направихме за Украйна на ниво, подкрепа на бежанците, на ниво средствата, които до този момент сме вкарали всякакви помощи хуманитарни, ще ремонтираме техники, които на друго място не могат да се ремонтират. Говорим за бойни машини от сериозен калибър. Това, че всичките мерки сме подкрепили, когато става дума за санкциите към Русия. Смятам, че България е направила достатъчно в тази насока и ще продължим да ги подкрепяме", категоричен е Петков.

Не става дума от политически натиск. Това, което се опитваме да направим в момента дали българските желания и нужди на българите в Македония могат да се гарантират през европейския процес. Това са разговорите, които се водят. Това ще го оставя на външно министерство, те правят тези преговори. Тук въпросът е дали българската позиция може да се гарантира през европейски процес, а не някой да ни натиска за каквото и да било",  категоричен е Петков по темата дали има дипломатически натиск върху страната за членството на Северна Македония в Европейския съюз.

На журналистически въпрос относно разговорът между президента Макрон с президента Радев в понеделник вечерта, Петков отрече да е разговаряно с него.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Терзиев предлага - София да бъде домакин на Европейското първенство по волейбол през 2026 година

Терзиев предлага - София да бъде домакин на Европейското първенство по волейбол през 2026 година

България Преди 4 часа

„Представете си догодина, около Деня на София, да бъдем домакини и на Европейското по волейбол. Истински празник!“, посочва Терзиев

Испания наложи оръжейно ембарго на Израел

Испания наложи оръжейно ембарго на Израел

Свят Преди 4 часа

Това е мярка, подкрепена от премиера социалист Педро Санчес с цел "спиране на геноцида" в ивицата Газа

Кола избухна в пламъци в Пловдив

Кола избухна в пламъци в Пловдив

България Преди 6 часа

Причините за възникването на пожара все още не са изяснени

Заловиха предполагаемия подпалвач, отговорен за огнената стихия в Лос Анджелис през януари

Заловиха предполагаемия подпалвач, отговорен за огнената стихия в Лос Анджелис през януари

Свят Преди 6 часа

На пресконференция разследващите показаха изображения, генерирани от изкуствен интелект, които според тях са били създадени от заподозрения

Зловещи убийства в Пуерто Рико - 5 чиито голи тела са оставени на обществени места

Зловещи убийства в Пуерто Рико - 5 чиито голи тела са оставени на обществени места

Свят Преди 6 часа

Агенцията определя зловещите находки като нещо необичайно за американската територия в Карибско море

<p>Министър Кирилов: Важни са всички в здравната система</p>

Министър Силви Кирилов: Важни са всички в здравната система

България Преди 7 часа

По думите му последното, което е нужно на българското здравеопазване, е противопоставяне

Военно положение води до сълзи в Big Brother тази вечер

Военно положение води до сълзи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 7 часа

Тираджията Калин ще получи властта на ръководи мисията

По спешност: "Спартан" транспортира 13-годишно дете от България до Германия

По спешност: "Спартан" транспортира 13-годишно дете от България до Германия

България Преди 7 часа

Самолетът излетя от летище „Васил Левски“ – София и кацна на летище Кьолн-Бон в Германия

Украйна отложи местни избори заради войната

Украйна отложи местни избори заради войната

Свят Преди 8 часа

Кметовете, общинските и градски съветници и областните съвети ще останат на власт до провеждането на избори след войната с Русия

Орбан: Чужди ръце държат съдбата на унгарската опозиция

Орбан: Чужди ръце държат съдбата на унгарската опозиция

Свят Преди 9 часа

„Тиса“ не е нищо повече от проект на Брюксел, каза Орбан

Движението през Прохода на Републиката е възстановено

Движението през Прохода на Републиката е възстановено

България Преди 9 часа

Все още е временно ограничено движението по пътя от Велико Търново към Арбанаси

<p>Русия прекратява знаково ядрено споразумение със САЩ</p>

Държавна дума одобри: Русия прекратява знаково ядрено споразумение със САЩ

Свят Преди 9 часа

Споразумението задължаваше Москва и Вашингтон да унищожат най-малко 34 тона плутоний, подходящ за направата на ядрени оръжия

Кристиано Роналдо стана първият футболист милиардер в света

Кристиано Роналдо стана първият футболист милиардер в света

Любопитно Преди 9 часа

Нетното богатство на Роналдо възлиза на 1,4 милиарда долара

Разследването за побоя над шефа на МВР Русе отива в прокуратурата във Велико Търново

Разследването за побоя над шефа на МВР Русе отива в прокуратурата във Велико Търново

България Преди 9 часа

Разследването, започнало на 4 септември, е по досъдебно производство за хулиганство и причиняване на тежка телесна повреда

<p>&quot;Очакваме оставката&nbsp;на президента Макрон&quot;</p>

Марин Льо Пен: Очакваме разпускане на Националното събрание или оставка на президента Еманюел Макрон

Свят Преди 10 часа

Според Льо Пен е абсолютно необходимо да бъдат произведени нови избори