Г олям пожар гори в Пазарджишко. Огънят е обхванал иглолистна гора между селата Левски и Елшица. Това съобщиха от NOVA.

Сигналът е подаден около 10:30 в понеделник сутринта. По първоначална информация са запалени сухи треви и стърнища в землището на село Левски.

Частично бедствено положение въвежда община Панагюрище заради големия пожар. Към момента няма опасност за населените места, предаде БНТ.

Огънят гори на около километър над с. Елшица, но са прокопани просеки, така че да не стига до къщите. Стихията е обхванала площ от над 2000 дка и вече бушува и в иглолистните масиви на Средна гора.

В риск е дивечовъдно стопанство в планината, в което има муфлон и елен лопатар.

В гасенето му участват екипи на противопожарните служби от Пазарджик, Панагюрище, Велинград и Батак, както и военен хеликоптер Ми-17 с екипаж от 24-а авиобаза Крумово.

Гасенето ще продължи и през нощта като утре сутрин се очаква да се включат и още хора.

Местните хора предполагат, че огънят се е възпламенил от незагасена цигара. Той е обхванал периметър от над 1000 декара. 

Високите температури и силният поривист вятър, който много често сменя посоката си, спомагат за разрастването на огъня. На място са изпратени четири противопожарни автомобила и четири джипа със служители на пожарната в Панагюрище, Пазарджик, Велинград и Батак.

Над 50 пожарникари и 40 доброволци се борят с овладяването на огнената стихия. Мобилизирани са и хората от близките села.

Към 19 часа пламъците стигат на 100 метра от първите къщи на Елшица.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нападнаха с неидентифициран снаряд танкер в Ормузкия проток

Нападнаха с неидентифициран снаряд танкер в Ормузкия проток

Свят Преди 4 часа

Засега няма данни за пострадали или за екологични щети

Норвегия изпраща крал Харалд V на 9 септември

Норвегия изпраща крал Харалд V на 9 септември

Свят Преди 5 часа

Държавното погребение ще се състои в катедралата в Осло, страната остава в официален траур

Финеас О"Конъл и Клаудия Сулевски

Братът на Били Айлиш, Финеас, се ожени!

Любопитно Преди 7 часа

Музикалният продуцент Финеас О'Конъл и актрисата Клаудия Сулевски сключиха брак на стилна церемония в Монтесито след седемгодишна връзка. Булката заложи на четири уникални визии на Oscar de la Renta, а младоженецът сподели за вълнението си

Автомобил навлезе на трасето на L’Étape Bucharest, пострада и български колоездач

Автомобил навлезе на трасето на L’Étape Bucharest, пострада и български колоездач

Свят Преди 7 часа

72-годишен шофьор премина през бариерите по време на колоездачната надпревара, един от ранените е хоспитализиран

Рокади в Белия дом: Каролин Ливит се сбогува с поста, а Натали Харп привлече вниманието

Рокади в Белия дом: Каролин Ливит се сбогува с поста, а Натали Харп привлече вниманието

Свят Преди 7 часа

Прессекретарката отстъпи мястото си след 19 месеца на поста, докато асистентката с прякор „човешкият принтер“ се превърна в централна фигура около Тръмп

Пожар пламна край Рилската света обител след мълния

Пожар пламна край Рилската света обител след мълния

България Преди 8 часа

Горски, пожарникари и служители на обителта се борят с огъня край Кирилова поляна, подготвя се и специализиран дрон

Броят на жертвите от опустошителните наводнения в Непал и Китай надхвърли 800 души

Броят на жертвите от опустошителните наводнения в Непал и Китай надхвърли 800 души

Свят Преди 9 часа

Черната равносметка след опустошителните бедствия на границата между Непал и Китай продължава да расте. Над 800 души са загубили живота си, а издирването на повече от 3000 изчезнали се затруднява от опасността от нови внезапни наводнения

<p>Кралица Рания навършва&nbsp;56 години с непринуден портрет по дънки (СНИМКА)</p>

Кралица Рания навършва 56 години с непринуден портрет по дънки

Любопитно Преди 9 часа

Йорданската кралица Рания отбелязва 56-ия си рожден ден с непринуден официален портрет. Празникът идва след особено радостно лято за кралското семейство, белязано от раждането на най-новите ѝ внучки близначки и интензивна хуманитарна дейност

НАСА изстреля мощния космически телескоп „Нанси Грейс Роман“

НАСА изстреля мощния космически телескоп „Нанси Грейс Роман“

Любопитно Преди 9 часа

Телескопът е проектиран да изследва космически загадки като тъмната енергия и тъмната материя, като същевременно тества гравитацията в огромни мащаби и търси екзопланети

Септември идва с жеги до 36°C! Очакват ни горещи дни и температури над нормата

Септември идва с жеги до 36°C! Очакват ни горещи дни и температури над нормата

България Преди 10 часа

Втората половина на месеца носи по-студени сутрини, а астрономическата есен настъпва на 23 септември

Украйна иска заем от ЕС, тества нови прехващачи срещу руски дронове "Шахед"

Украйна иска заем от ЕС, тества нови прехващачи срещу руски дронове "Шахед"

Свят Преди 10 часа

Военният министър Евгений Хмара обяви успешни изпитания на 4 типа прихващачи срещу реактивните дронове „Шахед“

Самолет кацна извънредно в Париж заради пара от бордовата кухня

Самолет кацна извънредно в Париж заради пара от бордовата кухня

Свят Преди 11 часа

На борда на полета от Кьолн до Майорка са пътували 131 пътници, сигурността им не е била застрашена

Движението по главния път София - Варна е възстановено след инцидент с пострадал

Движението по главния път София - Варна е възстановено след инцидент с пострадал

България Преди 11 часа

По първоначална информация има един пострадал

Спасиха бедстващ орел във Варна

Спасиха бедстващ орел във Варна

България Преди 12 часа

Орелът е транспортиран за рехабилитация в Добрич

Ново езеро в Хималаите тревожи Китай заради риск от ново наводнение

Ново езеро в Хималаите тревожи Китай заради риск от ново наводнение

Свят Преди 12 часа

Експерти наблюдават водния басейн с дрон заради опасност от пробив през натрупаните кал и отломки