Т урски гражданин е с отнето право за пребиваване в България и му е забранено да влиза в страната за срок от 5 години, защото заплашва националната ни сигурност. За това се разбра от сайта на ДАНС и на МВР. Името на мъжа не се съобщава. 

Председателят на ДАНС е издал заповед да му бъде отнето правото на пребиваване. Мерките срещу него не са свързани с изборния процес и намесата на Турция, за каквито опити говори и служебният премиер Огнян Герджиков.

Информацията за въпросния гражданин е класифицирана

Втори турски гражданин, със заповед на председателя на ДАНС (на основание член 21а от Закона за чужденците в Република България), е включен в информационния масив на нежеланите в страната чужденци, тъй като представлява заплаха за националната сигурност.

Според събраните от органите на ДАНС данни двете лица са извършвали на територията на Република България

противоконституционна дейност, насочена срещу суверенитета на страната и единството на българската нация.

От МВР са оказали съдействие на ДАНС по изпълнение на принудителните мерки. 

"Според събраните от органите на ДАНС данни, лицето е свързано със създаване на антибългарски настроения в райони със смесено население, насочени срещу териториалната цялост и единството на нацията. Лицето е пребивавало на територията на Република България със статут на продължително пребиваващ от няколко години", става ясно от сайта на агенцията.

"Мисля, че ще има и други", посочи главният прокурор Сотир Цацаров в отговор на въпрос за турчина. По думите му става дума за действия и срещу териториалната цялост на страната ни. 

Той не бил изгонен, а срещу него бил приложен законът,

допълни главният прокурор. 

Източник: БГНЕС

"Смятам, че в конкретния случай председателят на ДАНС си е изпълнил задълженията. Мисля, че по същия начин следва да бъде постъпвано по отношение на всички други лица, които по същия начин действат в тази обстановка. Не става дума за предизборна обстановка или влияние и политически стремежи. Става дума за националната сигурност на страната. Не за бежанците, става дума за действия срещу националната сигурност, за действия срещу териториална цялост на страната и всичко друго“, обясни Цацаров.

„Турският гражданин, който ще бъде експулсиран от страната, е локализиран в Шуменско

от органите на МВР в сътрудничество с ДАНС“, заяви служебният премиер Огнян Герджиков.

„Понеже има една чудесна координация между МВР, ДАНС и Прокуратурата, това ще бъде осъществено. Това показва, че този органи са вършат чудесно работата. Освен това има още двама турски граждани, на които е наложена админстративна мярка да не влизат в България, те са в Турция, заради това, че действат против интересите на страната ни, срещу суверенитета и единството на нацията“, коментира Герджиков.

„Ние трябва максимално да поддържаме добросъседски отношения, независимо от едни такива спорадични явления на отделни турски граждани“, допълни служебният премиер.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дуото Рая и Красимира приключи участието си в Кухнята на Ада

Дуото Рая и Красимира приключи участието си в Кухнята на Ада

Любопитно Преди 37 минути

Отборите на Златните и Платинените се сляха

Астрономи откриха рядка извънземна планетна система, променяща се в реално време

Астрономи откриха рядка извънземна планетна система, променяща се в реално време

Любопитно Преди 52 минути

Учените смятат, че планетите обикновено се образуват в плосък диск около млада звезда, което означава, че орбитите им би трябвало да са добре подредени

Системите за ПВО в Техеран са се задействали

Системите за ПВО в Техеран са се задействали

Свят Преди 9 часа

Това съобщават ирански медии

Това са кандидатите, отказали се от депутатски мандати

Това са кандидатите, отказали се от депутатски мандати

България Преди 10 часа

Деветнайсет души поискаха да бъдат заличени от листите на ДПС, един – от „Прогресивна България“, и един – от ГЕРБ – СДС

<p>Престрелка&nbsp;остави 200 души блокирани на&nbsp;туристически обект в Рио де Жанейро</p>

Престрелка между полиция и гангстери остави 200 души блокирани на туристически обект в Рио де Жанейро

Свят Преди 10 часа

Полицията провежда операция срещу "Червеното командване"

<p>Огромни ледени късове се врязват в къщи в Мичиган</p>

Исторически наводнения изтласкаха ледени блокове в домове в Мичиган

Свят Преди 10 часа

40 окръга в извънредно положение, язовири на ръба на преливане

Какво ще засегнат новите санкции на ЕС срещу Русия

Какво ще засегнат новите санкции на ЕС срещу Русия

Свят Преди 11 часа

От енергетика до киберсигурност - какво включва пакетът

<p>Военни екипи реагираха на сигнали за обекти в морето край Слънчев бряг и Несебър</p>

Екипи от Военноморска база - Бургас откриха двигател на ПВО ракета и дрон

България Преди 12 часа

Военнослужещите са установили, че откритият предмет е стартови двигател на ПВО ракета, който не представлява опасност и е транспортиран до военноморската база

Франция предлага международна конференция за подкрепа на Ливан

Франция предлага международна конференция за подкрепа на Ливан

Свят Преди 12 часа

Макрон настоява за участие на всички заинтересовани страни от Близкия изток

Кремъл: ЕС иска Сърбия да скъса с Москва

Кремъл: ЕС иска Сърбия да скъса с Москва

Свят Преди 13 часа

Песков припомни, че всяка страна е „суверенна в своя избор, включително и Сърбия“

Задържан е шофьорът на украинския автобус, който катастрофира край Малко Търново

Задържан е шофьорът на украинския автобус, който катастрофира край Малко Търново

България Преди 13 часа

Задържаният с инициали С. М. е обвинен в причиняване на смърт по непредпазливост на две жени

Италия вместо Иран на Мондиал 2026? Планът на Тръмп, който взриви ФИФА

Италия вместо Иран на Мондиал 2026? Планът на Тръмп, който взриви ФИФА

Свят Преди 13 часа

САЩ са предложили „Скуадра Адзура“ да заеме мястото на техеранския режим заради геополитическо напрежение, но Джани Инфантино сложи край на спекулациите

<p>Радев получи поздравления от Мерц в телефонен разговор</p>

След победата на "Прогресивна България" на изборите: Радев получи поздравления от Мерц в телефонен разговор

България Преди 14 часа

Обсъдени бяха сигурността, войната в Украйна и европейските предизвикателства