"Г-н председател, повече от 24 часа цялото ни общество се вълнува от един въпрос, кой и защо постави решетки на парадния вход на Народното събрание? Задават се и други въпроси: Кой и защо го нареди, кой ще плати монтажа и демонтажа им и санкцията по административния акт, наложена на Народното събрание?". Това попита председателят на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова в декларация от името на парламентарната група (ПГ), предаде БТА.

В декларацията се изтъква, че за да се говори за парламентаризъм, отношение има не само буквата на закона, а духът,

атмосферата, архитектурата, възприятието и доверието. "През вчерашния ден бе демонстрирано от вас и от ваши колеги непременното зачитане на буквата на закона, не толкова на духа. Съгласно буквата на закона, никой не може да унищожи сграда паметник на културата като монтира някакво съоръжение, наподобяващо килийна конструкция.

Затова и резонният въпрос е, кой закон спазихте, г-н председател,

при допускането на тази гавра с паметник на културата от национално значение", заяви Атанасова. Тя припомни някои факти за архитектурата на тази сграда. По думите на Атанасова тя е една от първите, построени след Освобождението през 1884 г. с решение на министър-председателя Петко Каравелов и е символ на независимостта на българската държава. "През този вход, уважаеми господин председател, входът с вашите решетки, е влизал Фердинанд, за да приветства българския народ след обявяването на Независимостта на България", посочи Атанасова. 

В декларацията се посочва, че под надписа на българския герб:

„Съединението прави силата“, "Промяната" са монтирали решетки, а срещу този надпис от месеци наред има метални ограждания.

"От какво ви е страх, господа управляващи? От съединението или от силата?" - попита председателят на ПГ ГЕРБ-СДС. 

Атанасова отбеляза, че именно съединението ги е обединило в "хибрида - правителство".

"Нали зачитахте волята народна, господа демократи, и по тази воля сте в тази зала. Не знам дали осъзнавате, че е и в най-мракобесните времена никой не си е позволявал подобно нещо със сградата на българския парламент", каза Атанасова. Тя попита управляващите дали осъзнават, че тези, от които се пазят, всъщност са техният работодател.

"Срещу тях ли издигнахте метални стени, или се пазите от силата, от силата на недоволството, от справедливия гняв на хората,

от възможността някой да ви поиска сметка, че съсипвате държавата ни. Спомнихте ли си, г-н председател, кой разписа разпореждането за монтажа на решетките, защото да твърдите, че не сте автор на това решение, означава че някой друг взима решенията в парламента. Да твърдите, че някой ви е наредил е опасно за поста, който заемате, защото по Конституция вие сте отговорен и не ми се ще да мисля, че някой може да ви нареди и друго, например да изкопаете воден ров около парламента или стрелкови кули, или да пуснете ток по решетките", коментира Атанасова.

По думите ѝ да се търси индулгенция в препоръки е неуместно.

"Защо го направихте, г-н председател, и кой ще плати сметката?", попита Атанасова. "Да не би пък "Промяната" да има някакъв фетиш към решетките? Министър-председателят ви поиска решетки за лидера на опозицията – получи ги и след 24 часа съдът постанови, че те са незаконни. Вие поискахте решетки за парламентаризма и след 24 часа ви постановиха да ги премахнете. Колеги, не е смешно, вземете си поука. Не опитвайте друго, защото народът скоро и такъв срок няма да ви даде", каза Атанасова. 

Съставят акт и махат решетките от входа на Народното събрание

Възраждане: Това е позорно за парламентаризма

– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Почина легендата на Холивуд Даян Кийтън (ВИДЕО+СНИМКИ)

Почина легендата на Холивуд Даян Кийтън (ВИДЕО+СНИМКИ)

Свят Преди 2 минути

Звездата ни напусна на 79-годишна възраст

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Свят Преди 21 минути

Нападателят е успял да избяга

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 3 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 3 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 4 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 4 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 5 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 5 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 6 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 6 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 6 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 6 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 7 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 7 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо

Доналд Туск

Туск обяви: Полша няма да приема мигранти и няма да плаща за това

Свят Преди 7 часа

Отказът на Полша може да има сериозни отражения върху бъдещето на пакта за миграция и убежище на ЕС, който цели да създаде по-справедлив механизъм за споделяне на отговорността