Евробарометър: Повечето хора в България не се чувстват граждани на ЕС
Източник: Thinkstock/Guliver

Б ългария заедно с Италия и Гърция са единствените държави членки на ЕС, където повече от половината от хората не се чувстват граждани на Европейския съюз, става ясно от първите резултати от пролетното изследване на общественото мнение в ЕС "Евробарометър", публикувани на сайта на службата.

Делът на запитаните, които са отговорили, че не се чувстват граждани на ЕС в България е 53 процента, в Италия - 50 процента, а в Гърция - 51 процента.

35 процента от гражданите на Европейския съюз имат положително отношение към Съюза, което е нарастване с 4 процентни пункта в сравнение с последното проучване през есента на 2013 г., става ясно от изследването.

Анкетите за това изследване са проведени веднага след изборите за Европейски парламент, отбелязват авторите.

Средният дял на гражданите на ЕС, които смятат, че гласът им има значение за вземането на решения в европейските институции (42 процента) е с десет процентни пункта по-малък от дела на онези, които имат усещането, че гласът им в Европа не се чува.

Най-сигурни във влиянието си върху европейските решения са гражданите на 11 държави-членки: Швеция (78 процента), Дания (75 процента), Холандия (63 процента), Хърватия, Финландия, Германия, Белгия, Малта, Франция, Люксембург и Австрия.

В България делът на гражданите, които смятат, че гласът им има значение (42 процента) надвишава със само един процентен пункт този на гражданите, които са убедени, че в Европа нищо не зависи от тях (41 процента).

Доверието в институциите като цяло остава на ниско ниво.

Доверието към институциите на ЕС е останало непроменено в сравнение с есента (31 процента), но е нараснало доверието в националните правителства , увеличение с 3 процентни пункта).

Средно 56 процента от европейските граждани са оптимистично настроени за бъдещето на ЕС.

Най-голям оптимизъм за бъдещето на ЕС са изразили малтийците, румънците и литовците, а еврооптимистите в България са 62 процента.

В отговор на въпроса кои са двата най-важни проблема на ЕС, средно над една трета от европейците смятат, че това са икономическата ситуация (39 процента) и безработицата (34 процента).

Националните резултати обаче обръщат внимание и на други притеснения: в Германия, Австрия и Чехия най-много респонденти са изразили притеснение от състоянието на публичните финанси, а в Малта хората се тревожат най-много от имиграцията.

Имиграцията се споменава по-често, отколкото в останалите страни членки и от респондентите във Великобритания (29 процента), България и Германия (по 28 процента).

Анкетираните в България се тревожат най-много за икономическата ситуация (34 процента), имиграцията, безработицата (18 процента) и състоянието на публичните финанси (14 процента).

Повечето европейци (55 процента) подкрепят единната европейска валута евро като подкрепата на гражданите от страните в еврозоната е средно по-голяма (67 процента). Единствените държави, където мнозинството от запитаните са отговорили, че са против еврото са Швеция (77 процента), Великобритания и Чехия (по 73 процента), Дания (66 процента), Полша (47 процента "против" срещу 37 "за") и България (42 процента "против" срещу 41 "за").

Нито една от тези шест държави не е член на еврозоната, отбелязват авторите на изследването. Съпротивата срещу еврото е нараснала най-рязко в България (с 6 процентни пункта) от есента насам, допълва се в доклада.

Българите са най-недоволни от условията си на живот - едва 35 процента от запитаните са отговорили, че жизненият им стандарт ги удовлетворява. Най-доволни от жизнения си стандарт са гражданите на Швеция (97 процента), Дания (96 процента), Холандия (94 процента) и Люксембург ( 93 процента).

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Не ги яжте! Топ 4 храни, които разрушават черния дроб и водят до цироза</p>

Не ги яжте! Топ 4 храни, които разрушават черния дроб и водят до цироза

Любопитно Преди 25 минути

Редовната консумация на храни с високо съдържание на скрити мазнини и захар може да причини непоправими щети на черния дроб през годините

<p>Важна информация за пострадалите от наводненията земеделци</p>

Министерството на земеделието ще окаже пълно съдействие на пострадалите от наводненията стопани

България Преди 1 час

От ведомството напомнят, че крайният срок за подаване на заявления за държавна помощ за компенсиране на щетите е 10 работни дни от настъпване на събитието

Адел сподели как е отслабнала с 45 килограма, ето диетата, която промени живота ѝ

Адел сподели как е отслабнала с 45 килограма, ето диетата, която промени живота ѝ

Любопитно Преди 2 часа

След тежък развод и панически атаки Адел промени живота си. Световната звезда свали 45 кг не с изтощителен фитнес, а със строга хранителна дисциплина в името на здравето и сина си. Вижте историята зад невероятната ѝ трансформация.

"Прогресивна България": 10% поевтиняване на основните храни очакваме до месец и половина

"Прогресивна България": 10% поевтиняване на основните храни очакваме до месец и половина

България Преди 2 часа

Депутатът Тодор Джиков заяви, че държавата подготвя нови механизми за контрол върху ценообразуването при храните и горивата

Евакуират жителите на част от Севлиево, на места водата достига до 1,20 метра

Евакуират жителите на част от Севлиево, на места водата достига до 1,20 метра

България Преди 4 часа

Преустановени са водоподаването и електрозахранването в засегнати населени места.

След Китай: Вашингтон изпрати Марко Рубио на ключова визита в Индия

След Китай: Вашингтон изпрати Марко Рубио на ключова визита в Индия

Свят Преди 4 часа

Американският държавен секретар ще има среща с индийския премиер Нарендра Моди в Делхи

Приведоха прокурорския син Васил Михайлов в Централния софийски затвор

Приведоха прокурорския син Васил Михайлов в Централния софийски затвор

България Преди 4 часа

В петък вечер той беше заловен при специализирана полицейска операция в София

Кризисна обстановка в Априлци: Отмениха честванията по повод 150-та годишнина от Априлското въстание

Кризисна обстановка в Априлци: Отмениха честванията по повод 150-та годишнина от Априлското въстание

България Преди 5 часа

Реки излязоха от коритата си след пороите, има наводнени къщи и разрушени пътища

Човекът, който повярва в DARA преди Европа: Говори фризьорът зад "зебрата" на "Евровизия" 2026

Човекът, който повярва в DARA преди Европа: Говори фризьорът зад "зебрата" на "Евровизия" 2026

Любопитно Преди 5 часа

Той стои зад едни от най-смелите визии на изпълнителката още от първия ѝ клип

Заради ебола: САЩ затягат мерките, ограничиха влизането и на притежатели на зелена карта

Заради ебола: САЩ затягат мерките, ограничиха влизането и на притежатели на зелена карта

Свят Преди 5 часа

Вашингтон разшири временната забрана за пътуващи от Конго, Уганда и Южен Судан на фона на опасения от разпространение на вируса

<p>Русия обяви Гари Каспаров за международно издирване</p>

Русия обяви бившия световен шампион по шахмат Гари Каспаров за международно издирване

Свят Преди 5 часа

Той е признат за чуждестранен агент в родината си и включен в регистъра на терористите

Инцидент в китайска мина, много загинали

Инцидент в китайска мина, много загинали

Свят Преди 5 часа

Имало е опасно превишаване на равнищата на въглероден оксид, което е довело до взрив

Кан 2026: 22 филма се борят за "Златна палма" в събота

Кан 2026: 22 филма се борят за "Златна палма" в събота

Любопитно Преди 6 часа

Алмодовар и Звягинцев са сред фаворитите, новите ленти на Джеймс Грей, Асгар Фархади и Павел Павликовски също са сред най-обсъжданите заглавия на фестивала

Как смартфонът се превърна в неразделна част от нас

Как смартфонът се превърна в неразделна част от нас

Технологии Преди 6 часа

Мобилните телефони започнаха своя път като точно това - телефони. С тях можеше да се говори в движение и да се изпращат кратки съобщения. Днес те са джобни суперкомпютри, способни на сложни AI анализи и понякога дори диктуват решенията в живота ни

Теч на опасно химическо вещество наложи евакуацията на близо 40 000 души в Калифорния

Теч на опасно химическо вещество наложи евакуацията на близо 40 000 души в Калифорния

Свят Преди 6 часа

Ситуацията може да предизвика сериозно замърсяване на почвата и дори взрив

<p>Тръмп&nbsp;става все по-недоволен от преговорите с Иран</p>

Американски медии: САЩ обмислят подновяване на ударите по Иран

Свят Преди 7 часа

Окончателно решение засега не е взето