К атегорично ще има объркване и хаос сред хората след предложената възможност от ЧЕЗ и EVN хората да правят самоотчет на изразходваната от тях електроенергия. Забележете - тези съобщения на ЕРП-та са направени още преди ДКЕВР да вземе окончателното си решение за новото покачване на цените с около 10%. Разбира се, правят уговорката, че самоотчетът не отменя редовното отчитане от техни служители.

Спомнете си, че ЕРП-та бяха въвели тримесечното отчитане, което беше абсолютно незаконно и аз го доказах, докато бях народен представител по онова време. Слава богу, тогава успяхме да отменим този техен произвол. А сега, тези господа предлагат част от хората сами да си засичат електромерите и представете си какъв хаос може да настане при констатиране на големи разлики между редовното и персонално отчитане.
За мен има и ново предизвикателство за всички потребители на тази услуга - в момента върви подмяна на старите електромери с електронни, които отчитат дистанционно. Редица експерти, обаче, които са запознати с техническите им качества имат сериозни съмнения, че при новите уреди има начин дистанционно да се променят показателите, които да засичат до два пъти по-голямо потребление. Един съвет към такива клиенти, стимулирани от ЕРП-та да си подменят уредите за отчитане - вие сте в пълното си право, има и законов текст за това, да си сложите стария електромер като контролен уред вътре във вашия апартамент или в къщата си. По този начин можете да засичате и кражбите на тези ЕРП-та.
Само преди година бяха извадени публично достатъчно факти и данни от ДКЕВР, че въпросните три електроразпределителни дружества са откраднали над 820 млн. лв., основно от надписани сметки от клиентите си за периода от 2008 г. до 2012 г. Припомням това на главният прокурор, за да се задейства. Според мен, отдавна лицензите на тези ЕРП-та трябваше да бъдат отнети - нямаше да сме първите. Такива случаи има в Унгария, в Албания дори. Изгониха ЧЕЗ, които от своя страна се опитаха да се жалват, но доказателствата срещу тях бяха обезкуражаващи.
Абсолютна лъжа на лобистите на трите ЕРП-та е, че ако държавата им отнеме лицензите ще има да плащаме космически неустойки. При условие, че има доказани кражби на ЧЕЗ, EVN и Енерго Про от порядъка на стотици милиони, е достатъчен аргумент да им се отнемат лицензите, а след това - да се накарат да платят такива солени глоби, че те сами да си отидат от българския пазар. За съжаление, наблюдаваме политика на явен лобизъм на служебното правителство и ДКЕВР към тези дружества. Това не е прецедент - по същия начин се държаха и правителствата преди него.
Мога да дам и конкретен пример. Изключително нагли бяха изявленията на вицепремиера Захариева и министър Щонов, че цената на тока трябвало да се увеличи. Напротив, убеден съм, че цената може да падне и то драстично. И веднага ви казвам откъде и как. Цената на тока от фотоволтаици се продава на всички нас за 70 ст. за киловатчас, а в Германия тази цена е точно два пъти по-ниска, отколкото в България. Защо това е така? Естествено, отново заради лобизма на депутати, министри и висши чиновници, обслужващи свръхпечалбите на собствениците на тези централи. Заради тях, както и заради фотоволтаиците и двете американски ТЕЦ-а в Марица-Изток всички българи се бъркаме дълбоко в изтънелия си джоб и работим единствено за тяхното благополучие. Има начини и да бъдат предоговорени неизгодните клаузи от договорите с тях, но и това не се прави.
Няма да засягам подробно другото безобразие, което е равно по нивата на грабежа с вече споменатите. Евтиният ток от АЕЦ "Козлодуй" на цена 4 ст. за киловатчас се изнася в чужбина от няколко богоизбрани фирми към Гърция, Македония, Сърбия, Албания, а в същото време карат българите да купуват скъпия ток на фотоволтаиците и двата американски ТЕЦ-а. Мисля, че това е невероятен грабеж и българските политици, начело в момента с премиера Близнашки, са техни явни лобисти. Крайно време е да сложим край на безобразията на тази продажна олигархия в енергетиката. /БГНЕС

--------------

Доц. Минчо Христов, политически анализатор, бивш депутат /

Моята диета е проста: Ям само в моменти на стрес. За съжаление… все съм стресирана.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Туск: ЕК ще одобри помощ за изграждането на атомна електроцентрала в Полша

Туск: ЕК ще одобри помощ за изграждането на атомна електроцентрала в Полша

Свят Преди 35 минути

Премиерът заяви, че първият транш от средствата, 4,6 милиарда злоти, ще бъде отпуснат през декември

Руски атаки в Киев - част от столицата е без електричество

Руски атаки в Киев - част от столицата е без електричество

Свят Преди 47 минути

Русия рязко увеличи както броя, така и интензивността на атаките си срещу украинската газова и енергийна инфраструктура

<p>Зеленски отговори на Тръмп за изборите в Украйна</p>

Зеленски: Винаги съм готов за избори

Свят Преди 3 часа

Това изказване той направи пред „Месаджеро“

Каква е организацията на полицията за протестите срещу кабинета "Желязков"

Каква е организацията на полицията за протестите срещу кабинета "Желязков"

България Преди 3 часа

Предвидени са 19 контролно-пропускателни пункта, каза главен инспектор Иван Георгиев от СДВР

<p>&quot;Асен Василев - Вие сте криза&quot;: Контрапротести в подкрепа на кабинета &quot;Желязков&quot; (ОБЗОР)</p>

"Асен Василев - Вие сте криза": Контрапротести в подкрепа на кабинета "Желязков"

България Преди 3 часа

Те се провеждат в повече от 20 града в страната

<p>Тръмп:&nbsp;Русия &quot;има предимство&quot; и &quot;винаги го е имала&quot;</p>

Тръмп: Украйна загуби много територия и трябва да произведе избори

Свят Преди 4 часа

Американският президент отново разкритикува Зеленски, че не е прочел американския мирен план за Украйна

ЕС настоява: Русия трябва да понесе пълна отговорност за Украйна

ЕС настоява: Русия трябва да понесе пълна отговорност за Украйна

Свят Преди 4 часа

Така е справедливо за Украйна и украинците, заяви еврокомисарят по правосъдието

Забрана за употреба на социални мрежи влезе в сила в Австралия

Забрана за употреба на социални мрежи влезе в сила в Австралия

Свят Преди 4 часа

Десет от най-големите платформи получиха нареждане да блокират достъпа за деца, като в противен случай ще бъдат глобени с до 49,5 милиона австралийски долара

<p>Вовчанск: Вече не обсъждаме кой контролира града, а какво е останало от него</p>

Интензивните сражения във Вовчанск продължават

Свят Преди 4 часа

Въпреки продължаващите боеве, Трегубов заяви, че към момента няма индикации, че Русия подготвя по-мащабна офанзива по северната граница

Супер опасният GHB е открит в дома на Станимир Хасърджиев

Супер опасният GHB е открит в дома на Станимир Хасърджиев

България Преди 4 часа

Софийският районен съд остави в ареста здравния експерт, актьорът Росен Белов и бившия легионер Симеон Дряновски

Радикално ново лечение изчиства болестта при 64% от пациентите с нелечим рак

Радикално ново лечение изчиства болестта при 64% от пациентите с нелечим рак

Свят Преди 5 часа

Някои от ранните участници в изпитването все още са без рак три години по-късно

<p>Ангелов: Осигурени са средства за увеличение на заплатите на медицинските сестри</p>

Костадин Ангелов: Осигурени са средства за увеличение на заплатите на медицинските сестри

Свят Преди 5 часа

Той цитира данни от регистъра на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, според който у нас работят близо 30 000 медицински сестри

<p>Номиниран за &quot;Грами&quot; музикант&nbsp;е убит от шофьор с над 100 ареста</p>

Номиниран за "Грами" музикант Родерик Маклеод е убит от шофьор с над 100 ареста

Свят Преди 5 часа

Смъртоносният инцидент е станал в Хопкинтън около 7:20 часа в събота, когато Шанън Годбо, отклонила се от своята лента, ударила няколко обекта, включително два телефонни стълба, преди да блъсне 70-годишния Родерик Маклеод, който вървял по банкета на пътя, съобщиха от полицията в Хопкинтън