А мериканското посолство в София е получило информация за потенциална заплаха срещу автобус от неопределена автобусна линия или линии в близост до хотел "Плиска"на "Цариградско шосе" в софийския квартал "Изток".

МВР отрече за конткретна заплаха, а от дипломатическата мисия бяха лаконични пред Vesti.bg: "Не коментираме текущи разследвания". 

Съобщението за евентуална атака е качено на Фейсбук страницата на Консулската служба на Държавния департамент, от която САЩ информира гражданите си в чужбина.

U.S. Embassy Sofia, Bulgaria Security Message: Avoid Vicinity of Hotel Pliska, SofiaMarch 23, 2016 The U.S. Embassy...

Posted by U.S. Department of State: Consular Affairs on Wednesday, March 23, 2016

Отправено е предупреждение към американските граждани да избягват района и да намират алтернативни маршрути за придвижване.

Съобщението е качено на страницата преди полунощ българско време. 

Със сигурност страницата във Facebook, на която е качено съобщението е легитимна, но линкът в края на съобщението завършва с .sbu вместо с .gov и затова не може да се отвори, което в първите минути наведе на мисълта, че съобщението не е истинско. Това е и невалидният линк: http://redirect.state.sbu/?url=http%3A%2F%2Fbulgaria.usembas. 

Подобна информация няма на официалната страница на посолството на САЩ

В социалните мрежи обаче хората разказват, че служителите на посолството вчера са получили мейл със същото съобщение, както и американците, които живеят в България. 

Отговорът на американското посолство

Не коментираме текущи разследвания - така от американското посолство отказаха коментар на информацията пред Vesti.bg. 

Отговорът на МВР

"Най-малкото не е коректно да коментирам информация в сайт на чужда държава, бе първият коментар на главния секретар на МВР Георги Костов пред Нова ТВ. Той каза, че МВР е получило много сигнали след призивите на държавата хората да бъдат бдителни след атентатите в Брюксел.

И че действително е имало сигнал за района на "Плиска", който е проверен и е недействителен, без да коментира от какво естество е. "Не съм споменал думата атентат, всявате паника", ядоса се главният секретар. 

По думите му в момента в този район има полиция. 

Няма констатирана конкретна, действителна заплаха за което и да е място в София за здравето и живота на хората, завърши Костов. 

Пред БНР Костов уточни, че сигналът за "Плиска" е подаден на тел. 112. 

Ето и призива от 22 март - денят на трите експлозии в Брюксел, на вътрешния министър Румяна Бъчварова, след заседание на Националния оперативен щаб: "Хората да следват инструкциите на МВР и органите на реда и проявяват бдителност и да сигнализират за съмнителни лица, ако забележат такива". 

Към този час на страницата на МВР няма и дума за съобщението на САЩ. 

Кога САЩ предупреждава за атентати? 

Когато бе атентатът в Анкара, убил 37 души и ранил над 125 души, станал на 11 март, се оказа, че малко преди това предупреждение е дошло от посолството на САЩ. Световните медии съобщиха на 14 март, че два дни преди онзи петък, САЩ са отправили предупреждение към своите граждани. 

Служители на посолството в Турция са били наясно с готвения атентат и са публикували предупреждение към своите граждани два дни преди инцидента.
"Посолството на САЩ информира гражданите си, че има доказателства за терористични планове да атакуват правителствени сгради и жилищни сгради в квартал Бахчелиевлер в Анкара. Призовахме гражданите си да избягват посещения в региона”, съобщиха от посолството на страницата си, предаде БТА.

Засилено полицейско присъствие на "Плиска"

Георги Костов е уверил Йорданка Фандъкова, че заплаха няма. Въпреки това разпореждането е шофьорите на градския транспорт да са бдителни. Това написа във Фейсбук страницата си кметът Йорданка Фандъкова. 

Засилено е полицейското присъствие в района на хотел Плиска. Главният секретар на МВР ме увери, че към момента няма данн...

Posted by Йорданка Фандъкова - Yordanka Fandakova on Wednesday, March 23, 2016

Мястото е известно като хотел "Плиска", макар че то вече не е хотел, а сграда на ЦКБ. 

Реакциите

След като главният секретар е казал, че няма опасност, значи сигналът е проверен и няма основания за притеснения от опасност от атентат, коментира външният министър Даниел Митов. "Искам да уточня, че американското посолство подава сигнал не само към своите граждани, а и към службите у нас", подчерта Митов. 

Властите трябва да обяснят, аз не се чувствам спокойна след това, което чух от Георги Костов, коментира и евродепутатът Илияна Йотова. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Путин проведе разговор с&nbsp;Ким Чен-ун</p>

Путин информира Ким за срещата си с Тръмп в Аляска

Свят Преди 6 часа

Двамата са изразили увереност в по-нататъшното развитие на приятелството и добросъседството между Москва и Пхенян

<p>Стана ясно в кой град в Аляска ще се проведе срещата между Путин и Тръмп</p>

Белият дом: Срещата между Путин и Тръмп ще бъде в Анкоридж

Свят Преди 7 часа

Тръмп ще участва във виртуални разговори за Украйна утре преди срещата си с Путин

<p>Зеленски: Имитиращият, а не истински мир няма да продължи дълго</p>

Зеленски: Тръмп и Путин не могат да взимат решения без участието на Киев

Свят Преди 9 часа

Зеленски изрази увереност, че в крайна сметка ще се стигне до тристранна среща между Тръмп, Путин и него

Издадоха заповед за арест на съпругата на бившия президент на Южна Корея

Издадоха заповед за арест на съпругата на бившия президент на Южна Корея

Свят Преди 9 часа

Разследването срещу нея е едно от трите специални прокурорски разследвания, започнати от новото либерално правителство в Сеул

АЕЦ "Запорожие" под обстрел, дронове достигнаха дълбоко в Русия

АЕЦ "Запорожие" под обстрел, дронове достигнаха дълбоко в Русия

Свят Преди 9 часа

По думите на Балицки няма заплаха за централата и населението на Енергодар

Украйна изпраща резерви за спиране на настъплението край Покровск

Украйна изпраща резерви за спиране на настъплението край Покровск

Свят Преди 10 часа

Укринформ съобщи още, че руските сили са засилили натиска си и в района на Купянск и Новопавловка

<p>Русия иска да отвори генерално консулство във Варна?</p>

МВнР разкри постъпило ли е искане от Русия за откриване на генерално консулство във Варна

България Преди 10 часа

Към настоящия момент генералното консулството на Русия във Варна не разполага със сграда за осъществяване на дейността си

Черногорски войник загина при потушаване на горски пожар

Черногорски войник загина при потушаване на горски пожар

Свят Преди 10 часа

Черногорската армия провежда разследване, за да установи причината и обстоятелствата около инцидента

<p>🌡️Невиждана жега в Кипър и Турция, термометрите удариха 53&deg;C</p>

Невиждана жега в Кипър и Турция, термометрите на места удариха 53°C

Свят Преди 11 часа

Забраната за работа на открито е в сила във всички райони с оранжев код в Кипър

Евакуират екипите, които се борят с огъня в района на Илинденци

Евакуират екипите, които се борят с огъня в района на Илинденци

Свят Преди 11 часа

С огъня се борят само хеликоптери

Ужас в Монтана: Баща преби жестоко 19-годишната си дъщеря

Ужас в Монтана: Баща преби жестоко 19-годишната си дъщеря

България Преди 11 часа

Майката била свидетел на насилието

Драматично кацане: Самолет се приземи аварийно в Истанбул

Драматично кацане: Самолет се приземи аварийно в Истанбул

Свят Преди 11 часа

В комуникацията си с кулата пилотът е обяснил, че има проблем с предната ходова част на апарата

Ердоган разговаря със Зеленски

Ердоган разговаря със Зеленски

Свят Преди 11 часа

Ердоган е заявил, че оценява напредъка по преговорите между Украйна и Русия

Министър Запрянов: Guardian - системата на самолета "Спартан", има множество ограничения

Министър Запрянов: Guardian - системата на самолета "Спартан", има множество ограничения

България Преди 12 часа

Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев

Моника Селеш

Тенис легендата Моника Селеш страда от рядка болест

Свят Преди 12 часа

51-годишната звезда на тениса разкри, че е била диагностицирана с рядко автоимунно заболяване

5 зловещи тайни, скрити в миналото на Чингис хан

5 зловещи тайни, скрити в миналото на Чингис хан

Любопитно Преди 12 часа

От таен гроб и мистериозна смърт до огромен харем и милиони потомци – животът на Великия хан е пълен с легенди и невероятни истории