У чените открили, че удоволствието от живота следва предвидима траектория в зависимост от това къде живеят хората.
В страни като Великобритания и САЩ хората са най-нещастни на средна възраст, твърдят авторите на изследването, публикувано в медицинския списание "Лансет" и цитирано от Би Би Си.
В Африка удоволствие от живота почти няма в нито един период на човешкия живот, а в Източна Европа, страните от бившия Съветски съюз и Латинска Америка щастието от живота намалява с напредването на възрастта.
Причините за тези тенденции са многобройни и комплексни, но има няколко урока, които трябва да бъдат научени, казва проф. Андрю Стептоу от "Юнивърсити Колидж" в Лондон.
Учените са използвали данни за 4 години от института "Галъп", събрани в повече от 160 държави, с което са обхванати повече от 98% от населението на света.
Освен физическото състояние и болежките, предвид са взети и 3 фактора за благосъстояние: а) в каква степен хората са доволни от живота си; б) чувства и настроения като щастие, тъга и гняв и в) определение на значението и целта на живота.
В държавите на Запад хората са най-малко доволни от живота си на средна възраст, между 45 и 54 г, а след това стават по-щастливи.
В страните, които са в преход, като тези от бившия Съветски съюз, задоволството от живота намалява постепенно с напредването на възрастта и като цяло е по-ниско от това на Запад.
Според специалистите това може да се дължи на икономическите условия в тези държави. В Субсахарска Африка хората не са доволни от живота си през целия си живот, а нивото на стрес и притеснение винаги е високо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!