Според обвинението атентатът е извършен от престъпна групировка, свързана с полувоенизираните организации, създадени от бившия югославски президент Слободан Милошевич.
Според кореспондент на медията в Белград за смъртта на Джинджич има много конспиративни хипотези, включително и тази, че някои сред управляващите са знаели за заговора срещу Джинджич.
Делото се разглежда в специално изградена съдебна сграда, в която са взети всички мерки за сигурност. В практиката на сръбското съдебно правосъдие за първи път ще бъдат използвани и защитени свидетели, които ще разкрият пред съдебните заседатели организацията по убийството на Зоран Джинджич.
Медиите в Белград обръщат специално внимание на появилите се спекулации, че е било стреляно от две различни посоки. Ръководителят на разследващия екип ген. майор Милорад Обрагович заяви, че е сигурен, че е стрелял само един снайперист, а не от двама, опитвайки се да разсее тази спекулация.
Очакванията са, че делото ще продължи през цялата 2004 г.
Сръбският премиер-реформист Джинджич беше застрелян на 12 март, когато излизаше от колата си, за да влезе в сградата на правителството в Белград, припомня събитията българската редакция на Би Би Си (BBC.bg). Сръбските власти обявиха веднага извънредно положение.
Сред хилядите арестувани се оказа и човека, за когото се смята, че е извършителят на убийството - Звездан Йованович, бивш зам.-командир на специалните полицейски части, които бяха разформировани. Йованович е един от 15-те души, обвинени в пряко участие в атентата.
Повече от 20 други също са изправени пред съда като участници в по-широк заговор, който според властите включва основната престъпна група в столицата - т.нар. Земунски клан, и бивши членове на органите на сигурността от времето на Милошевич.
Сливането на престъпния свят със силите за сигурност е едно от най-тежките наследства на Милошевич, отбелязва кореспондент на Би Би Си в Белград. По време на войните в бивша Югославия двете групи работеха заедно, като изпращаха полувоенни формирования в зоните на бойни действия и организираха канали за избягване на санкциите на ООН.
Една от най-важните фигури беше Милорад Лукович, известен като Легия, който беше командир на специалните части през втората половина на 90-те години. По-късно Легия е станал шеф на Земунския клан и според властите е организирал убийството на Джинджич. Той остава най-издирвания човек в Сърбия и ще бъде съден в негово отсъствие.
Властите твърдят, че убийството на Джинджич е било част от опит за преврат. Заговорниците са се страхували, че правителството ще продължи да предава хора, заподозрени във военни престъпления на трибунала в Хага, така както направи с Милошевич и, че се подготвя масова акция срещу организираната престъпност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!