П роведено бе поредното изследване на въздействието на радиацията след катастрофата в японската префектура Фукушима, където през 2011 година аварира едноименната АЕЦ.
Здравното проучване разкри, че 18 деца са развили рак на щитовидната жлеза, но връзката с бедствието не е установена.
Направени са тестове на около 200 хил. души на възраст до 18 години. Изпълнител на проучването е комитет за наблюдение на здравето на жителите на региона, съобщи АФП.
Броят на регистрираните ракови заболявания вече е 18 – с шест повече, отколкото са посочени в предишния доклад от юни миналата година. Тогава бяха изследвани по-малък брой хора. Броят на съмнителните случаи междувременно се е увеличил от 15 на 25.
Въпреки това, специалистите, определени от властите в префектура Фукушима, са склонни да мислят, че тези видове рак не са пряко свързани с атомната катастрофа от 11.03.2011г. Становището им се основава на сравнителни данни, по-специално в случая с аварията в АЕЦ Чернобил в Украйна през 1986 година.
Според тях, малко повече от две години след бедствието е твърде кратко време, за да се проявят причинените от радиацията видове рак. Смята се, че са необходими 3 до 5 години, за да се установи такава причинно-следствена връзка. /БГНЕС /
Все още е рано за онкологични изводи от Фукушима
Проведено бе поредното изследване на въздействието на радиацията след катастрофата в японската префектура Фукушима, където през 2011 година аварира едноименната АЕЦ.
21 август 2013, 05:52
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!