П рез есента на 1983 г. бях назначен за отговорник началник на цех нови мощности, тогава проектът съгласно тогавашната стратегия, предвиждаше на територията на Козлодуй да се построят 4 реактора – 5, 6, 7 и 8 реактор.
Това каза в "Студио БГНЕС" пред Явор Дачков бившият директор на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Йорданов. Тогавашната стратегия беше направена така, че Козлодуй да има 4 реактора по 1000 мегавата и в Белене след това да има 4 реактора по 1000 мегавата. Щяха да бъдат закрити малките реактори, които не съответстваха 100% на световните стандарти. Тогава всичко се плащаше от държавата. Имаше 5 и 6 реактор в Козлодуй, и тогава имаше "петно" до тях за 7-ми и за 8-ми реактор. Тогава се плащаше по генерална сметка номер 3 от бюджета на държавата за 5 и 6 реактор.
Тогавашният директор Георги Дичев ми възложи да направим предпроектно проучване, което аз направих. Тогава струваше 9000 лева предпроектът, той беше направен и беше доказано, че трябва да се правят 7 и 8 реактор. Малко преди демокрацията се започна строителството и на Белене – 1990 г. усилено вървеше строителството и започна да пристига огромно количество оборудване. До днес Белене е запълнено с оборудване. Когато бях директор на Козлодуй по времето на Костов продължаваше да идва оборудване, разказа Йорданов.
Тогава имаше предпроектно проучване за АЕЦ Белене. То беше възложено от тогавашната Държавна агенция по енергетика. Беше възложено да си кажем становището и за Козлодуй. Аз разведох огромна група от 100 инженери, които направиха подробно проучване, поставихме всичко на масата и за учудване на тогавашните лидери, ние доказахме, че е по-безопасно и по-икономично да се направи 7 и 8 реактор в Козлодуй, а Белене да се остави за бъдещо развитие на поколенията, заяви Йорданов.
Той обясни, че през 1997 - 1998 са били принудени да направят стратегия, тъй като тогава е трябвало да се спрат 1 и 2 реактор. "Тогава се водеха много тежки преговори и в тях ЕС ни каза дайте енергийна стратегия, в която да видим какво смятате, че в близките 20 години ще е потреблението, за да видим какво ще е производството. Ние доказахме тогава, че потреблението ще се увеличи с 3-4%, а ЕС ни доказа, че ще има падане на потреблението. Те сигурно са знаели, че през тези години ще закрием много производства, като Кремиковци например. Въпреки това ЕС тогава се съгласи да напишем 1% ръст на потреблението и тогава ЕС каза: добре, искаме 1 и 2 реактор съгласно вашата стратегия да се спре през 2002 г., а 3 и 4 през 2006 г. Ние приехме, че ще се борим за 3 и 4 реактор, тъй като те са по-съвременни. Там вложихме около 350 млн. лични средства за модернизацията. Тогава казахме, като направим 7 реактор, ще спрем 3-ти, като направим 8 реактор, ще спрем 4-ти, това се връзваше в нашата стратегия. Това беше хубав подход, защото тогава се оказа, че Козлодуй има огромни резерви в производството. Печалбата реалната беше 150 млн. лева на година. И аз изчислявах така, че ако започнем с тази печалба и ако започнем да продаваме ток на свободния пазар, някакъв кредит ще вземем от хорска срама, но можеше с тези средства от 3 и 4 блок да построим 7 и 8 реактор. Дойде Сакскобургготски и закриха тази стратегия и приеха стратегия, която няма равна. Трябва да се запише в книгата на Гинес тази стратегия на Сакскобургготски – Енергийна стратегия на България от 2002 до 2005 г. това беше енергийната стратегия – за три години и тя е дело на Милко Ковачев", коментира Йорданов. Той подчерта, че експертите тогава са изчислили, че оборудването от Белене ще излезе 1 млрд. и нещо за 7 реактор и малко по-малко от милиард за 8-ми.
"Грубо казано 2 млрд. евро бяха достатъчни да построим 7 и 8 реактор с оборудването на Белене. През 2006 г. като се спряха и 3, и 4 реактор, всички мечти угаснаха. Тогава се засили строителството на Белене и тогава аз започнах да разговарям и с отговорните тогава министри и други, тъй като по спечеления търг от "Росатом" за Белене трябваше да се използва наличното оборудване и построеното досега. Какво стана на практика. Оборудването беше продадено на Русия обратно и построеното беше разрушено за 130 млн. евро. Добро утро. Къде е тази агенция, която следи търговете и изпълненията – следприватизационен контрол. Тогава им казах започнете от 2 реактор на чисто поле. После ще се оправяме с 1 реактор. Започнете от 2 реактор в Белене на чиста площадка, разказа Йорданов. Той уточни, че е имало възможност тройната коалиция да построи Белене.
"Гьолът е съоръжение, това което е под гьола, както го наричат някои, е бетонна маса, която е около 16 м в дълбочина. Това е направено с цел да снижи земетръсната степен от Вранча с една степен надолу. Затова този гьол е направен, защото ако тази вода започне да изтича някъде, значи някъде се е пропукало. Ако утре някой започне да строи, това е важният фундамент. Това не е гьол, гьол е за тези, които не разбират, а за нас е съоръжение", подчерта Йордан Йорданов.
"Най-новата стратегия, която беше приета от ГЕРБ през 2011 тя действа от 2010 до 2020 г. – тоест приема се, действайки. В момента аз бих дал съвет на министъра малко да чете и да подгони експертите си", посъветва Йорданов. Той заяви, че трябва да има режим за изграждане на нова енергийна инфраструктура. "От гледна точка на европейската рамка, е важно, че конкуренция се осигурява чрез прозрачна разрешителна процедура, а вторият начин е чрез търга за изграждане на нови мощности.
Ние напомнихме, че Козлодуй е строена с бюджетни средства, но да не забравяме, че договорът за модернизация на 5 и 6 реактор струва 560 млн. евро и сега върви неговото изплащане до 2019 г. Ще се изплаща този договор за модернизация до 2019 г. Дотогава никой няма да иска спирането на 5 и 6 блок. В момента, в който се изплати този кредит, ще започне натиск за тяхното спиране. Но този натиск можем да го преодолеем. 5 реактор трябва да бъде спрян през 2017 г., а 2021 г. трябва да бъде спрян 6 реактор. Ние отсега трябва да започнем да мислим вече за заместваща мощност – дали ще е Белене, Козлодуй, трябва да мислим за заместващи мощности на 5 и 6 реактор. Защото за една нова мощност вече 6-7 години е само лицензирането, строителството ще отнеме поне толкова, някъде 14-15 години в новите условия. Всички възможности вече са проиграни, трябва да се мисли за заместваща мощност. Нищо чудно да спрем по-рано 5 и 6 реактор с изтичане на проектния им срок, подчерта Йорданов.
Той разясни, че в момента всичко, което се отнася за новия американски реактор, ще трябва да се построи отново, без да се ползва нищо налично.
"Моята мисъл беше да направят 7 и 8 реактор в Козлодуй и той да си остане руска територия, а Белене да бъде бъдеща площадка за други държави да се съревновават там. Дали ще бъде японска, френска, трябва да има търг.
Американският проект не е лицензиран в ЕС, а руският е лицензиран. Едно лицензиране на такива ядрени устройства трае около 6-7 години. Ако догодина се вземе решение за строителство на един блок, това е неправилно решение, трябва да има стратегия, заместващи мощности и най-малко два реактора. Строителството е 48 месеца съгласно проекта, но като сложим и спомагателни съоръжения, ще трябват още няколко години, тоест пак отиваме на 14-15 години. Ако това правителство сега - Даниела Бобева и министър Стойнев - ако те направят тази стратегия до 2050 г. и тя не се променя така лесно в НС, което и правителство да дойде, само ще я изпълнява, категоричен е Йорданов.
За това какво е необходимо за нашата енергетика, Йорданов посочи, че ако има борса, и ако всички отидат на нея, тогава цената на тока ще се окаже, че ще падне.
"За да станем нормална държава, трябва да имаме електроборса и всички да отиват там да си продават тока. Второ, трябва да имаме и газов пазар, защото преди 10 ноември битовото потребление на газа беше 14%, а 86% беше промишленото. В момента е обратното. Ако газифицираме България битово, тогава още ще падне потреблението", уточни Йорданов. /БГНЕС /
Йорданов: Трябва да има стратегия и заместващи мощности
През есента на 1983 г. бях назначен за отговорник началник на цех нови мощности, тогава проектът съгласно тогавашната стратегия, предвиждаше на територията на Козлодуй да се построят 4 реактора – 5, 6, 7 и 8 реактор.
25 ноември 2013, 11:21
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!