М еждународната организация за гражданска авиация ИКАО (International Civil Aviation Organization) постигна съгласие за ограничаване на емисиите (CO2) на въздушния транспорт. Но това ще става след 2020 г. и едновременно по целия свят.
Това общо споразумение все още не е разработено в подробности по отношение на средствата и начините по които световният въздушен транспорт ще ограничи емисиите на парникови газове. ИКАО си даде срок до следващото общо събрание през 2016 г., за да ги уточни.
Съветът на ИКАО реши да въведе система от "мерки, основани на пазарни правила". Текстът е ратифициран от 1400-те делегати от 170 страни, събрани в петък в Монреал при закриването на 38-то пленарно заседание.
Експертите ще работят по различни пътища, като се започне от системата от "права" за замърсяване и система за плащане на всеки тон въглероден двуокис, отделен от самолетите. Въпреки поставеното начало, все пак е ясно , че Европейският съюз отстъпи в края на двуседмичното общо събрание на ИКАО в Монреал. Преговарящите за текста на общото споразумение изпратиха "много силно послание към Европа" от останалите страни-членки - главно Китай, Индия, Русия и САЩ - повечето враждебно настроени към регионалното въвеждане на системата за облагане на емисиите на CO2, за която настоява Европейският съюз.
Обсъжданото от години създаване на глобален механизъм за стабилизиране на емисиите на CO2 следователно води до консенсус", добрата новина е, че има общо съгласие, което включва Китай и Индия", каза за АФП дипломат, присъствал на преговорите.
Европейският съюз трябва да се съобрази и да коригира своите действия, които предвиждат по-амбициозни мерки за намаляване на емисиите на парникови газове.
Ако въздушният транспорт сега носи отговорност за 3% от световните емисии на CO2 , обемът им ще бъде около шест пъти по-висок през 2050 година ако няма действия, за да ги ограничат .
Общото събрание откри и общи основи за обсъждане на управлението на системата за безопасност на въздушния транспорт, както и сигурността на товарите за улесняване на търговските потоци. На срещата бе подновен и управителният съвет на изпълнителния орган на агенцията на ООН, състоящ се от 36 члена, избирани за срок от три години. /БГНЕС /
Европа отстъпи в ИКАО за емисиите от СО2
Международната организация за гражданска авиация ИКАО (International Civil Aviation Organization) постигна съгласие за ограничаване на емисиите (CO2) на въздушния транспорт. Но това ще става след 2020 г. и едновременно по целия свят.
5 октомври 2013, 03:56
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!