Ф искалният резерв е с 200 млн. лв. над минималната граница от 4,5 млрд.лв. и е около 4,7 милиарда лева, обяви в НС министърът на финансите Петър Чобанов, предаде репортер на БГНЕС.
При изпълнението на бюджета имаме позитивна изненада - дефицитът ще бъде 1,8 % по последна информация, т.е. по-малко от предварително очакваното, каза той. А като цяло, завършихме успешно фискалната година и се справихме с доста предизвикателства, по-голяма част от които наследени, коментира министърът. Трябваше да осигурим допълнителни разходи по отношение на НЗОК и не толкова добре изготвения й бюджет, все пак, успяхме да разрешим напрежението там, подчерта Чобанов.
Възстановихме добра традиция, която е в полза на хората – добавките за пенсионерите в края на годината, припомни Чобанов. Ефектът има силно социално измерение - около 120 милиона лева, които бяха допълнителен ресурс. Намалили сме задлъжнялостта на държавата към фирмите и ако към края на юни е била около 150 млн. лв., към края на годината вече е под 110 млн.лв., уточни той и добави, че ще продължат това позитивно развитие през 2014 г.
Чобанов отчете, че не е изпълнен лимитът за дълга - планиран е на 14. 6 млрд. лв., но резултатите показват, че той е 14.1 млрд. лв. Размразихме социалните плащания, постарахме се да влеем ликвидност в икономиката през плащанията към бизнеса и възстановената коректност на данъчната администрация към бизнеса", продължи министърът. И посочи още цифри: " приключихме годината с около 240 млн. лв. невъзстановено ДДС, което е най-ниската стойност за последните 7 години. Обръщаме сериозно внимание на коректността на бизнеса помежду си и от бизнеса към държавата, каза Чобанов. Според него "при тези плащания, които бизнесът коректно е декларирал, но поради една или друга причина не може да плати, там също е по-добра комуникацията и се дава възможност за по-благоприятен за бизнеса план за разсрочване на задължението". Фирмите могат да си вземат глътка въздух и чрез подобряването на икономическата ситуация , а оттам нататък да могат да си покрият задълженията към държавата. Според министъра този механизъм започва да работи.
Чобанов си дава сметка, че могат да бъдат изпълнени и преизпълнени приходите спокойно, ако се поддържа тактиката да не се възстановява ДДС навреме, но това няма смисъл и е вредно за икономиката, призна той. "Виждаме, че бюджетен дефицит може да се изпълни и по друг начин, а именно когато се подпомогне икономиката да заработи и парите да се въртят по-бързо, т.е. ликвидността да е налична". Той припомни, че този процес е подпомогнат и от плащанията, до последния ден на годината се е оперирало и с европейските средства.
За външния дълг Чобанов каза, че "той е една процедура, която отнема време, следим внимателно пазарната ситуация с цел избор на подходящ финансов инструмент. Срокът се определя от пазарите, т.е. да успеем да изберем оптимална ситуация, която да ни позволи да реализираме успешна емисия", заключи финансовият министър.
БГНЕС припомня, че на последното заседание на правителството на финансовия министър бе възложено да предприеме необходимите действия за подготовка емитирането на държавни ценни книжа на международните капиталови пазари.
Поемането на външен държавен дълг е предвидено в Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г. и се обуславя от необходимостта за рефинансиране на падежиращ се през 2014 г. дълг от предходни години, както и за префинансиране на падежиращите на 15 януари 2015 г. глобални облигации на Република България в размер на 1,086 млрд. щ.д., емитирани през 2002 г. /БГНЕС /
Чобанов: За външния дълг следим пазарната ситуация
Фискалният резерв е с 200 млн. лв. над минималната граница от 4,5 млрд.лв. и е около 4,7 милиарда лева, обяви в НС министърът на финансите Петър Чобанов, предаде репортер на БГНЕС.
31 януари 2014, 14:46
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!