Р аждането може да бъде дълъг и болезнен процес. То също така може да бъде смъртоносно. По данни на Световната здравна организация около 830 жени умират всеки ден поради усложнения по време на бременността и раждането.
Вижте как бременна в 9-ти месец впечатли с тренировка във „Фейсбук“
„Цифрите са просто ужасяващи“, посочва Джонатан Уелс от University College London във Великобритания.
Когато моментът на раждането наближи
Съвети за бременността от Mamma Mia
„Изключително рядко е за майките на бозайници да плащат такава висока цена за създаването на потомство“, добавя той.
Защо раждането е толкова рисковано за хората? Библията обвинява първородния грях. Подобни концепции за божие наказание върху жените могат да бъдат открити в множество други религии, освен в християнската. Учените проучват сериозно проблема от средата на XX век насам.
Изследвайки еволюцията на хората и скелети на нашите предци, те стигат до извода, че има две основни причини за мъчителното и опасно раждане – по-големият мозък и изправената стойка. Но дали това наистина е така?
Човешките тела имат сходни функции в тези на повечето бозайници, с едно голямо изключение – изправената стойка. Приема са, че ходенето на два крака е засегнало таза на жените. Докато при повечето примати родовият канал е сравнително прав, при хората той се стеснява. Ето защо на бебетата се налага да се обърнат с главата надолу, за да се родят.
Преди около два милиона години нашите предци са започнали да се променят. Те загубили маймуноподобния си вид и се сдобили с по-високи тела, по-къси ръце и по-големи мозъци. Така жените от една страна трябвало да имат свит родов канал, за да могат да ходят прави, а от друга, децата вече имали по-големи глави.

Това доскоро била общоприетата теория, но в последните 5 години учените вече се съмняват в нея.
Оказва се, че хората имат по-дълга бременност и раждат бебета с по-големи мозъци в сравнение с приматите.
Природата би могла да реши проблема лесно, ако човешката бременност траеше по-кратко или тазовете на жените бяха по-широки.
Проучванията показват, че не съществува физиологичен проблем и за двете. Много примати раждат по-неразвити бебета от човешките. А хората с по-тесни бедра нямат предимство спрямо тези с по-широки при ходене и тичане.
Също така, ако проблемите с човешкото раждане бяха резултат от еволюцията, то дължината и формата на родилния канал при повечето жени щяха да бъдат приблизително еднакви. Това обаче не е така.
Така учените стигат до възможния отговор – енергията. Към края на бременността телата на жените на практика работят срещу устойчивите нива на метаболизъм. В шегите, че плодът изсмуква жизнеността им, има много истина.
Човешкият мозък е жаден за енергия и потреблението расте с всеки изминал ден от развитието на плода.
През 2012 г. Уелс и колегите му стигат до друго изненадващо заключение – през по-голямата част от човешката еволюция раждането може да е било много по-лесно.

Ситуацията рязко се променила преди няколко хиляди години – времето, когато хората започнали да усядат и да се занимават със земеделие.
Новата диета съдържала много повече въглехидрати. Така жените станали по-ниски от тези, които се хранели основно с протеини. Новата диета се отразила и на бебетата, които станали по-големи, тъй като повечето въглехидрати и захари насърчават растежа на плода. Това направило раждането по-голямо предизвикателство.
Телата на бременните жени са адаптирани да захранват зародиша, докато той не стане твърде голям, за да е възможно това. В същото време размерът на женския таз трябва да е такъв, че да позволи безопасно раждане. Промяната в диетата на хората през последните няколко хиляди години изглежда е нарушила този фин баланс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!