К ъмпингът не предлага удобствата на луксозен хотел, но въпреки това мнозина избират именно този начин за отмора.
Най-важната причина се корени в това, което виждате от малкото прозорче на платнения си временен дом - природа.
Единението с природата носи хармония и има доказано терапевтично действие.
Японският изследовател Йошифуми Миазаки от Университета в Чиба провежда експеримент, при който изпраща половината участници на разходка в различни гори, а другата половина в различни градски центрове.
Доброволците, прекарали един час сред гората показват, средно 16% намаление на хормона на стреса кортизол, 2% намаляване на кръвното налягане и 4% на сърдечния ритъм, a при сканиране на мозъка с MRI се вижда намалена дейност на онази част от мозъка, свързана с депресивни мисли.
Няма начин да отидете някъде с палатка и да не запалите огън.
Проучване от университета в от Алабама доказва, че взирането в огъня понижава кръвното налягане. Изследователите, ръководени от антрополога Кристофър Лин, поискали от 226 възрастни хора да гледат камина, заснета на видео и измерили кръвното им преди и след гледането. Учените открили средно 5% спад в кръвното налягане на участниците, които гледали видеото със звук. Колкото по-дълго гледали огъня, толкова по-спокойни ставали.
Когато говорим за огън, няма как да не споменем и романтиката.
Има ли нещо по-романтично от едно бягство далеч от шума и другите?
Да намерите едно тайно кътче, където да сте само ти и любимият човек.
Големият град предлага наистина голямо разнообразие от възможности за едно приятно изкарване на вечерна, но е трудно, понякога дори невъзможно, да видите дори една звезда.
Някога гледането на звездите е било въпрос на оцеляване, за щастие вече не е.
Ако днес трябваше да разберем коя е вярната посока по разположението на звездите, щяхме да се загубим.
Когато обаче сте далеч от неоновите светлини на града, няма нищо по-пленително от съзерцаването на нощното небе.
Добрата почивка изисква да се откъснете от ежедневните си грижи, а какъв по-добър начин да го направите от това да отидеш на място, където те няма как да ви намерят, защото нямате интернет и обхват.
Учени от университета на Тел Авив са установили, че прекомерната употреба на мобилни телефони е свързана с повишен оксидативен стрес - процес, нанасящ вреда върху различните човешки клетки, включително и ДНК, и смятан за основен рисков фактор за рак.
Вижте още по темата:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!