„Търсех добра задача, която да дам на студентите си“, казва Ерньо Рубик в интервю за Си Ен Ен.
Изобретателят е роден в Будапеща, Унгария, по време на Втората световна война. През 1967 г. завършва Техническия университет в Будапеща и продължава образованието си в сферата на скулпутрата и дизайна.
През 1974 г. той изобретява кубчето, докато преподава интериорен дизайн в Колеж по приложни изкуства в Будапеща.
Във видеото горе вижте как се реди куба на Рубик във въздуха
Създава първия прототип по време на уоркшоп в колежа, като изрязва частите на куба от дърво и използва ластици, за да ги придържа заедно. Поставя си задачата да го конструира така, че отделни части от него да могат да се мърдат, без цялостната структура да се разпадне.
На Рубик му отнема месец да реши пъзела, който сам създава
Представя го на студентите си и те се влюбват в идеята. Когато кубът е посрещнат добре от аудиторията, създателят пък осъзнава, че не би било трудно да се направи в големи количества, заради простия му дизайн.
„Смятам, че най-ярката характеристика на куба е контраста между простотата и сложността му. Аз лично харесвам простотата му, защото е в ясна геометрична форма“, казва Рубик пред Си Ен Ен.
Първоначално кубът е известен като „Магически куб“,
но през 1979 г. е преименуван на „Куб на Рубик“, когато е лицензиран за продажба от компанията за играчки „Ideal Toy Corp“. Година след това кубът вече е на пазара.

В интервю за списание „Тайм“ Рубик разказва, че в началото компаниите за играчки са смятали, че изобретението е твърде сложно, за да искат хората да си играят с него, но той е знаел, че ще бъдат привлечени от предизвикателството. И е бил прав.
Играчката пъзел се превръща в хит
Откакто е пусната в проджба са продадени над 350 милиона артикула, а само през 80-те една пета от всички хора по света със сигурност поне веднъж са пробвали да решат куба.
Първото състезание по бързо подреждане на куба е през 1982 г. В него участват само 19 човека. Печели американец, който решава задачата за 22.95 секунди.
Само от 2014 г. насам са проведени повече от 400 състезания по целия свят. И въпреки че днес съществуват безброй пъзели, Кубът на Рубик продължава да предизвиква интерес у хората.
Разберете кои са хобитата, които ще ви направят по-умни, в нашата галерия
Някои от любителите на куба смятат, че интересът се е възродил заради интернет, където има много видеа и статии, разясняващи механизма на подреждане.
През 2015 14-годишният Лукас Етър успява да постави световен рекорд – подрежда куба на Рубик за 4.9 секунди, но през 2016 г. рекордът е подобрен от друго момче – Феликс Земдегс го прави за 4.73 секунди.
Feliks Zemdegs rompe Récord mundial 3x3 (4.73s) | Rubik´s Cube World Record #Rt #NewRecordRubik https://t.co/YVa7lCxFP2
— DeivitdeejayOfficial (@DEIVITDEEJAY) 29 декември 2016 г.
Това е най-бързото подреждане при хората. Съществуват роботи, които могат да го решат и за по-кратко време.
VIDEO OF THE DAY World's Fastest Rubic's Cube Robot. https://t.co/NId3pC4Ua3
— The Flying Banzini (@FlyingBanzini) 25 януари 2016 г.
Независимо от времето, което отделяте за куба обаче, има само едно решение за него и 43 000 000 000 000 000 000 различни хода, преди да го решите.
Вижте още:
Обявиха конструктора "Лего" за най-великата играчка на всички времена
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!