Н яма човек, който да е сядал зад клавиатурата и да не му се е налагало да потърси нещо в сайта „Гугъл”. Всъщност това е толкова разпространено действие, че дори има глагол „гугълвам”. Малцина обаче се замислят как известната търсачка решава какво да ни покаже, какво да не ни покаже и как да го подреди.
Алгоритъмът и случващото се в сайта е толкова сложно, че има дори цяла професия за това. СЕО специалистите са хората, чиято работа е да изкарат един сайт по-напред в търсенето. Добре платена професия трябва да кажем, без която никой съвременен бизнес не може да мине.
SEO - search engine optimization или на български – „оптимизация за търсачки”.
Николай Еленков е един добре познат български СЕО специалист. Работи в сферата от години, като основната му работа е да изработва онлайн магазини и да помага на клиентите си техните сайтове да са „обичани” от „Гугъл”.
„Клиентът ми се обажда и ми казва [примерно] искам да ме класираш по „ремонт на хидравлични помпи [да излизам в „Гугъл”] първи”, разказва ми накратко какво работи той. Успехът в работата му зависи от много фактори, с които трябва да се съобрази, ако иска клиентът му да остане доволен. Без да навлизаме в излишни технически подробности, ето как Николай обяснява какво се случва, когато въведем например в „Гугъл” ключовата дума „новини”.
„Гугъл” задейства своя алгоритъм и ако човекът, който търси, е задал в браузъра си своето местоположение, сайтът ще му изкара най-близките резултати до него като локация”, започва Ники.

Това обаче е само един от многото фактори, заради които търсачката ще ни покаже едни страници пред други. Следващото важно нещо е дали един сайт има уникално съдържание или с други думи казано – дали това, което ще видим на него, го има само там или е копирано от други места. Това СЕО специалистите наричат „свежо съдържание”.
Друго, за което ще се погрижи „Гугъл”, е да ви предостави страници, които имат мобилна версия. Ако няма такава, то е доста вероятно сайтът да бъде запратен далеч назад във вашето търсене.
Изключително важно за търсачката е доколко един сайт е интересен. Ако се чудите как става това, „Гугъл” проследява внимателно колко време един човек се задържа на дадено място, доколко се ангажира с него като линковете, менютата и прочее. Ако хората бързичко излизат от някоя страница, то „Гугъл” решава, че тя просто не е интересна и я оставя за по-следващи страници.

Освен това може да разчитате, че сайтовете, които ви се показват по-напред, ще се заредят бързо, тъй като и това условие влиза вече в алгоритъма. Ако ще се мъчите сума ти време, за да заредите нещо на екран, това не е добре, смятат от компанията и затова се грижат да видите това, което търсите, бързичко.
Вече гледате ли с по-различно око на резултатите, които „Гугъл” ви показва всеки ден? Толкова много сметки за думичките, които сте въвели, а това е само върхът на айсберга.
Още едно основно нещо, което търсачката следи внимателно, са социалните сигнали към един сайт. С други думи, дали хората споделят информацията от едно страница в своя фейсбук, туйтър и прочее. Ако да – значи тя е достатъчно интересна, за да ви бъде предложена и на вас. Ако ли не, сайтът е запратен назад по резултатите и вероятно никой няма да го види.
„Да си на първа страница в „Гугъл” всъщност е най-важното нещо за всеки един бизнес”, казва Николай Еленков. „Както казват мои колеги - никой бизнес не е по-голям от рекламата си ... и от оптимизацията си”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!