З аконодателни промени и подобряване на координацията срещу трафика на хора - това препоръчва експертната група към Съвета на Европа, която разпространи официално втория си пореден доклад за България.
Българските власти трябва да осигурят законодателно поне минималния период от 30 дни за възстановяване на жертвите на трафик и той да бъде даван преди жертвата да реши дали да сътрудничи на органите, каза Петя Несторова, изпълнителен секретар на експертната група срещу трафика на хора към Съвета на Европа, цитирана от БНР.
"Трябва да бъдат създадени достатъчно приюти, в които да има места за мъже, жертви на трафик. Експертите по трафика на хора към Съвета на Европа имат препоръки и в областта на наказанията", уточни Несторова.
"Много е важно също така трафикът на хора да не е престъпление, при което да е възможно да се сключва споразумение, тъй като това е сериозно престъпление, сериозно нарушение на човешките права и сключването на споразумение има последици, също и по отношение на обезщетението на жертвите. Съветът на Европа обръща внимание и на недостатъчното финансиране на борбата срещу трафика на хора в България“, допълни тя.
Трафикът на хора е основната заплаха за националната сигурност на България – около това становище се обедини Консултативният съвет за национална сигурност (КСНС) през ноември. Припомнете си новината във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!