К лиентите, които си пазаруват фалшиви стоки от сайтове в чужбина, ще останат неприятно изненадани, защото покупките им може да бъдат задържани от митническите власти.
Причината е нов европейски регламент, който влезе в сила от 1 януари 2014 г. и улеснява унищожаването на фалшификатите.
Когато колетът пристигне в България и митничарите установят, че стоките са фалшиви, потребителят ще има две възможности.
Първата е да се откаже доброволно от стоката и тя да бъде унищожена за сметка на притежателя на правата върху марката. Вторият вариант е купувачът да реши да си запази закупеното, но тогава срещу него правопритежателят може да заведе дело.
Новият режим ще важи дори за малки пратки от 1-2 артикула.
"Съдебните производства не са евтини и често надхвърлят година, но нашата статистика показва, че много висок процент от делата приключват в полза на притежателите на засегнатите марки.
В тези случаи освен изземването и унищожаването на процесните стоки съдът обикновено присъжда и заплащане на обезщетение за причинените вреди и покриване на разноските по делото от страна на нарушителя.
Класически пример за това как евтиното може да се окаже много скъпо", коментира пред "Монитор" специалистът в областта на защитата на правата върху интелектуалната собственост Велизар Соколов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!