Как да изберем професия: Кажете това на вашето дете
Източник: netinfo
2

Елица Костова се занимава с кариерно ориентиране и развитие. Автор е на системата за постигане на цели "Пътят на Мечтите", ментор в редица корпоративни обучения. Тя е също създател и директор на фондация "Edu Compass”, която има за цел да подпомага млади хора в търсенето на тяхното професионално призвание. Фондацията организира вече няколко пъти безплатни курсове за кариерно ориентиране. Предвижда се в края на календарната година да направят отново.

– Елица, занимавате се с коучинг и менторство, като се опитвате да помогнете на младите хора да изберат своята бъдеща професия на базата на своите интереси и силните си страни като личности. Вие самата как стигнахте до своята професия?

– Когато бях на 19 “драмата” на повечето мои приятели беше кой на кого е намигнал. Аз обаче се измъчвах какво ще уча, какво е призванието ми и може би бях от малкото млади хора, които търсеха какво е призванието им. Една вечер по BBC чух за нова професия – коучинг, която едва сега навлиза. Усетих, че това е призванието ми и ще се занимавам тъкмо с това! Започнах работа като учител в първото българско частно училище – Англо Американското Училище. Там преподавах култура, език, водих различни програми. Почти веднага започнах и да консултирам кариерно младежи и възрастни. Останалото е история.

– Защо, според вас, се лутат част от младите хора при избора на професия и кой трябва да помогне – училището или семейството?

– Истината е от части очевидна – в училище се учат да опознават света навън, но и себе си. Не знаят как да взимат решения и да различат каприз от цел. Не се учат да поставят и да постигат цели, за да знаят какво означава да положиш усилие, за да стигнеш до някъде. Заедно с това, да познаваш силните си страни, интересите си е толкова важно за един младеж, колкото да знае коя е столицата на Буркина Фасо.

– При срещите с тийнейджъри какви въпроси ви задават най-често?

– Колебаят се между 3-4 неща и не знаят какво да изберат. Не знаят какво да учат или какво да правят в рамките на  избраната специалност (икономика, европеистика). Много често искат да се занимават с изкуство, но родителите им ги спират и се чудят как да се справят с този конфликт.

– Можете ли да разкажете за случай с младеж, който е бил много объркан, но заедно сте намерили решение?

– Да, имаше една девойка, която беше много неуверена. Колебаеше се между изкуство – керамика и наука – биология. Избра да учи биология и да продължи с керамиката и рисуването, като направи собствена изложба. Заинтригува се и от био микрията – наука за това как човешки творения следват формите на природата. В крайна сметка тя учи, има кариерен план и намери начин да съвмести двата си основни интереса, които се подхранват един друг.

Ето няколко съвета за младежи, които имат разнопосочни интереси и се чудят какво да изберат:

1. Няма погрешен избор, наистина.

Работихме с младеж, който след социология започва да се занимава с маркетинг и организиране на събития. Опитът, набран в социологията, му беше изключително полезен. Благодарение на него, той прави много задълбочени маркетингови проучвания и наистина разбира как да продава на хората.

Съветът на Елица Костова:
Важното е да вземеш максимума от всеки опит – дори и да не е „твоето нещо“, когато развиеш уменията, те със сигурност ти вършат работа в бъдеще, с каквото и да се заемеш. Не по-малко важно е и да знаеш кога да се откажеш – да уцелиш момента, когато вече не можеш повече, взел си опит и умения и продължаваш напред, но не тръгваш от нула.

2. Не всичко се случва в университета

Много младежи очакват, че именно университетът ще им даде бъдеща професия. Истината е, че в повечето случаи това се случва със стаж, извънкласни дейности. В работата ни с над 1000 младежа, около 60% от тях намират успешна реализация не 100% в сферата на образованието си и са щастливи и успешни.

Съветът на Елица:
Още докато си в университета или училище, пробвай колкото се може повече извънкласни дейности или проекти. Виж кои от тях наистина те влекат и остани там поне за една година. Освен че стои добре в СВ-то ти, това дава достатъчно време да прецениш до колко този твой интерес може да се превърне в основа за бъдещата ти кариера.

3. Оценка на интересите и силните страни

Живеем в свят, в който проекти и стартъпи все повече разчитат на анализ, на разбиране на средата си (обществото, икономиката, в която ще се развиват) и на разбиране за екипите си – кой член на екипа какво може да върши добре и как. В същото време толкова рядко в училище или университета правим оценка на интересите и силните си страни, а това е първата стъпка към успешна кариера.

Съветът на Елица:
Направи карта на интересите си. След това виж как тези интереси и умения се свързват с конкретни дейности, професии или роли. Ако не знаеш как да подходиш, можеш да започнеш със списък на интересите и силните си страни. След това, заедно с някой възрастен, виж кои интереси и силни страни се комбинират в професии (лекар, физик) или роли (координатор, наблюдател).  Това е една много лесна първа стъпка, която можеш да направиш сам.

4. Не се става милионер за един ден

Макар да звучи много логично и всички младежи да се съгласяват с това, твърде малко успяват да останат достатъчно дълго в една сфера, професия или работа, така че наистина да станат добри в тях. Болестта на 21ви век е хора, които са работили много неща по малко, но нямат едно или две неща, в които са много добри и с които могат да се откроят. Някои експерти твърдят, че именно това им дава широк поглед и е конкурентно предимство. От една това е вярно, от друга липсата на майсторство в дадена сфера няма с какво да се компенсира и води до застой в кариерата.

Съветът на Елица:
Обърни внимание на тези 3 умения и ги имай предвид, когато се захващаш с университет, стаж или проект:

1.   Разбиране – в известна търговска верига супермаркети например, за да станеш регионален директор с 6 цифрова заплата, минаваш през всяка една позиция в един магазин за около година. Да!

2.   Умения за планиране на кариерата – много младежи, за съжаление, не развиват умения да вижда по далеч от носа си и така не могат да оценят коя възможност, макар да не изглежда много привлекателна в началото, може да е много ценна!

3.   Издръжливост – нека бъдем честни, да си заслужиш възнаграждение от 5000 лв на месец не идва за ден – два работа.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Блондинка в банката: - Здравейте, бих искала да отворя обща сметка... - С кого? - Все ми е едно... Важното да е с някой, който…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Прокуратура даде на съд Адриан Антонов

Прокуратура даде на съд Адриан Антонов

България Преди 1 час

През януари тази година Антонов бе на свобода с мярка "подписка"

Смениха директора на ОД на МВР в Габрово

Смениха директора на ОД на МВР в Габрово

България Преди 2 часа

Пламен Иванов е временно преназначен на ръководната длъжност

АЕЖ: МВР превиши правомощията си по случая с Димитър Стоянов

АЕЖ: МВР превиши правомощията си по случая с Димитър Стоянов

България Преди 3 часа

Според АЕЖ вътрешното министерство трябвало да публикува всички записи, а не част от тях

Гражданите на ЕС с право на ремонт

Гражданите на ЕС с право на ремонт

Свят Преди 4 часа

Новите правила въвеждат засилено „право на ремонт“

Комисията за "Турски поток" прекрати заседанието си заради спорове за дневния ред

Комисията за "Турски поток" прекрати заседанието си заради спорове за дневния ред

България Преди 4 часа

Сабрутев отрече, че прекратяването му е по вина на ПП-ДБ

БГ фестивал в Йокохама

Български фестивал се проведе за втора поредна година в японския град Йокохама

България Преди 4 часа

Целта на събитието е да представи България като "привлекателна туристическа дестинация"

Министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов

Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъжда обезщетенията при безработица

България Преди 4 часа

Предстои и избор на ротационни заместник-председатели на Националния съвет

Започна излъчването на сериал за живота на кралица Максима

Започна излъчването на сериал за живота на кралица Максима

Свят Преди 5 часа

Първият епизод на телевизионната продукция "Максима" беше излъчен през уикенда

<p>Тодоров: Виждал съм Димитров пред кабинета на Рашков</p>

Петър Тодоров: Виждал съм Стефан Димитров пред кабинета на Бойко Рашков

България Преди 5 часа

По думите му е засичал в МВР и бащата Марин

Бабата на Габриела Славова: Моята внучка не е убийца

Бабата на Габриела Славова: Моята внучка не е убийца

България Преди 5 часа

Габриела Пеева остава в ареста

Десет партии и осем коалиции са подали документи за регистрация за изборите

Десет партии и осем коалиции са подали документи за регистрация за изборите

България Преди 5 часа

От подалите документи до момента са регистрирани пет парти и две коалиции

Сградата, където се помещава СГС

Съдът остави Марин Димитров в ареста

България Преди 5 часа

Синът му Стефан Димитров и Петя Банкова също са окончателно в ареста

<p>Разкриха причината за рекордната градушка в Испания</p>

Какво причини градушката с големина на бейзболна топка в Испания

Свят Преди 5 часа

Заради гигантската градушка, връхлетяла Жирона, загина дете

<p>Какво се крие зад един от най-великите народи?</p>

Уникалната магия на персийската култура

Любопитно Преди 6 часа

Персийската култура е интересна, много различна и завладяваща, но какво всъщност знаем за нея?

Главчев официално стана и външен министър

Главчев официално стана и външен министър

България Преди 6 часа

В сградата на Министерство на външните работи Главчев проведе и работна среща с ръководния състав

Екипът на "Шогун" на премиерата

Ще има ли втори сезон на хитовия сериал "Шогун"?

Любопитно Преди 6 часа

Уникалният успех на първи сезон може и да промени плановете на продуцентите