В се повече хора започнаха да спазват правилата на движение, заяви комисар Антон Антонов, началник-отдел "Пътна полиция" при ГД "Национална полиция", който задно с представители на БЧК и неправителствения сектор почете днес паметта на загиналите при катастрофи.
На този ден страните по света почитат паметта на жертвите от пътнотранспортните произшествия.
Данните показват, че през последните 4 години загиналите при ПТП са намалели няколкократно.
Според комисар Антонов това намаление се дължи най-вече на промяната на мисленето на хората и на въздействието на медиите. От началото на годината до днешната дата при ПТП са загинали 515 души.
"Днешният ден е един добър повод всички ние да се замислим за грешките, които са допуснати, за да се стигне до статистиката, която има до момента и да се убедим, че трябва да бъдем по-добри и толерантни на пътя, защото никакви санкции не могат да постигнат резултата, който може да се постигне с вътрешното убеждение на всички хора, че трябва на пътя да бъдем по-добри", коментира комисар Антонов.
Статистиката показва, че двете рискови групи са младите водачи и пешеходците над 65 години.
При младите хора на възраст между 18-24 години аварийността е много висока и е 30 % от общата аварийност, най-често младите хора загиват като водачи и пътници, по-рядко като пешеходци, което означава, че тяхната подготовка трябва да е много добра, подчерта комисар Антонов.
На хората над 65-годишна възраст, които най-често загиват като пешеходци, трябва да се обърне внимание, че трябва да пресичат на определените за това места и да се оглеждат добре.
През зимните месеци повечето хора носят тъмни дрехи и когато пресичат не преценяват на какво разстояние се намират превозните средства от тях, отбеляза той. Заради големия брой загинали при ПТП заради кръвозагуба, от днес стартира и едноседмична кампания за кръводаряване.
Тя ще се проведе в Центъра по кръводаряване във Военномедицинска академия и в Националния център по трансфузионна хематология, който се намира на ул. "Бр. Миладинови" № 112 в столицата.
Призоваваме всички от българското общество, които имат възможност да дарят кръв, защото много често липсата на кръв в тежки пътни инциденти е причината за загубата на човешки живот, кръводаряването не отнема много време, само около 30 минути и се надявам, че много хора ще се отзоват на призива ни, защото българинът е добър, заяви д-р Надежда Тодоровска, заместник-директор на БЧК.
Тя разказа, че има млади хора, които са дарили над 20 пъти кръв само, защото техен близък е загинал заради кръвозагуба, причинена от инцидент на пътя.
Това е един много жесток мотив и не трябва да се стига до него и мисля, че сме достатъчно разумни и добри хора, за да направим така, че сега да се помогне и да бъдем заедно в нуждата на тези хора, заяви тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!