Вътрешният министър Цветлин Йовчев закрива полицейския СОД (Сектор "Сигнално-охранителна дейност"), съобщи Нова телевизия.
Това е част от структурната промяна в МВР, планирана от новото ръководство на министерството.
Държавната охрана вече е спряла да сключва договори с нови клиенти, а до края на годината всички подписани договори ще бъдат спрени.
Според нова телевизия след като полицейският СОД бъде закрит, над 10 000 охранявани от тях обекта в цялата страна ще бъдат охранявани вече от частни охранителни фирми.
СОД осигурявала над 25 млн. лева годишно приходи в бюджета.
Дейността на сектор "Сигнално-охранителна дейност" -
СОД ще бъде прекратена, тъй като е търговска и създава сериозен конфликт на интереси,
каза зам.-министърът на вътрешните работи Васил Маринов в интервю за Агенция "Фокус".
"Един от приоритетите на ръководството на МВР е реформа в системата и едно от основните неща в същността на тази реформа е освобождаване от несвойствените дейности.
Сигнално-охранителната дейност на министерството в момента е несвойствена, тъй като е вид търговска дейност. Министерството на вътрешните работи е създадено, не за да генерира търговска печалба, а да генерира сигурност.
Това е мотивът, поради който се взе решение да бъде прекратена тази дейност, тъй като в момента се намираме в много сериозен конфликт на интереси - съгласно действащите нормативни актове МВР издава лицензите на охранителната дейност, а същевременно министерството извършва такава дейност и това е нелоялна конкуренция, както констатират фирмите, занимаващи се с такава дейност", посочи Маринов.
Той съобщи, че са получили писмо в подкрепа на предприетите стъпки от БСК и от Асоциацията на фирмите, извършващи охранителна дейност с технически средства.
Преди няколко години те са завеждали в Комисията за защита на конкуренцията сигнал за нелоялна конкуренция от страна на МВР и при проучването си самата комисия е направила запитване в редица страни-членки на ЕС и са констатирали, че в нито една от запитаните държави законодателството не предвижда полицията да извършва охранителна дейност на договорна основа, подобна на тази, която се предлага от частните охранители.
Единствено в Литва през 2006 г. е имало подобна практика, но след като е бил сезиран техният орган по конкуренция променят решението и отпада. Така че едно такова решение ще дойде в унисон с европейската практика, каза още Васил Маринов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!