БезГранично: Ръководство за модерния емигрант в Турция- цена на жилищата, транспорта и още нещо
Източник: istock
1

В се по-често се обсъжда увеличаващият се брой българи, които избират да напуснат страната. Възникват въпроси относно причините за техния избор, какви фактори правят чуждите държави по-привлекателни и колко хора са се заселили извън България. Стотици хиляди вече са намерили нов дом в други страни, като Турция е сред водещите дестинации за българската диаспора на континента, приютявайки над 300 000 души – брой, сравним с населението на град Пловдив.

Но какво мотивира българите да си тръгнат? Желание за по-висок стандарт на живот, по-добро образование, нови възможности или просто промяна в средата им?  

Някои търсят различни икономически възможности, други избират да се преместят заради половинка или религия – но каквато и да е причината, преместването в друга държава е стресиращо и объркващо. 

Преди да започнете да стягате багажа, важно е да се подготвите за това пътуване. В това ръководство за съвременните емигранти ние покриваме основни теми, от очакванията за жилищата, заплати до разходите за живот, обществения транспорт и дори как да вземете домашния си любимец със себе си.

Колко струва животът в Турция?

Основното нещо, за което трябва да се замилите, преди да се преместите в друга страна, е дали можете да си го позволите и колко е скъпо. Двете държави предлагат подобен стандарт на живот, но според някои анализи в България индексът за качество на живота е по-висок - 143.27 сравнено с  130.94 за Анкара. За индексът се взимат в предвид  покупателната способност, безопасност, здравеопазване, разходи за живот, замърсяване, съотношение доход към цена на имота и други. 

Лекарствата и цигарите са значително по-евтини, но алкохолът е шокиращо скъп по магазините и по ресторантите. 

Докато средната заплата в България от началото на 2024г. е 2198 лв., тази в Турция възлиза на около 15 000 TRY (800 лв), а годишната надница е около 180 000 ТРY (9 653,06). 

 
А къде е най-скъпо? 

Истанбул е най-скъпият град в държавата, а след него са Анкара и Измир

 Агри, Мюш, Бингьол са сред по-достъпните градове

В случай, че искате да научите повече за цената на конкретни хранителни продукти или в ресторантите, прочетете тук

Жилищa под наем 

Наемът в Турция е по-скъп сравнено с този в България, когато се сравни с месечната заплата.

Според Numbeo, наемът на двустаен апартамент в България е средно 824.27 лв до 625.88 лв зависимост от местоположението на жилището и квадратурата, като естествено, има и изключения. 

В Турция живеят хиляди българи, а жилищният пазар в по-големите и привлекателни градове е много конкурентен, затова колкото по-рано започнете да търсите - толкова по добре. 

На графиката по-долу може да видите средната цена на двустайни апартаменти под наем в 10 турски града, според данни на Expatistan, Onelifepassport и Global Citizen Solutions:

Графика:

Made with Flourish

Mодерен обществен транспорт 

Да се ориентирате в системата на обществения транспорт в нова страна може да бъде предизвикателство. Независимо дали хващате автобуса за работа или взимате влака за уикенд, добре е да знаете какво да очаквате, когато използвате обществен транспорт в Турция. 
Както в повечето държави на континента, в големите градове мрежата за обществен транспорт е добре развита и на разумни цени. В по-малките градове обаче услугата може да бъде в най-добрия случай темпераментна.
 
Когато използвате обществен транспорт в Турция, от съществено значение е да знаете различните видове налични билети -еднократни, карти и опции за мобилно плащане. В големите градове като Истанбул можете да използвате безконтактен Istanbulkart, който осигурява достъп до автобуси, трамваи, метро и фериботи. Тази карта може да бъде закупена в павилиони, вендинг машини и големи транспортни центрове. Други градове имат подобни смарт карти, като Ankarakart в Анкара.
Картите на маршрутите са достъпни на основните гари, онлайн и чрез мобилни приложения за обществен транспорт. Тези карти са от решаващо значение за планирането на вашето пътуване, особено в градове с обширни мрежи като Истанбул и Измир. Препоръчително е да изтеглите официалните приложения на града, който посещавате, за достъп до информация в реално време и планиране на маршрута.
Има няколко практични приложения в Турция, които ще ви помогнат да изберете подходящ маршрут - с разписание, прекачване и спирки. 

Moovit: Помага да се ориентирате в града с лекота. По-конкретно, приложението предоставя упътвания стъпка по стъпка, часове на пристигане на автобуси и трамваи и ви предупреждава преди спирането. 
iTaksi: Официална услуга за наемане на таксита, одобрена от община Истанбул. Това удобно за потребителя приложение е от съществено значение за туристите, защото ви помага да избегнете таксиметрови измами и грешки в произношението, когато общувате с шофьори. 
Trafi:  Предоставя карти, номера на автобуси и часове на пристигане и заминаване в реално време. Следователно с Trafi можете да определите най-добрия маршрут до вашата дестинация без усилие.
 
Началната цена на такси в Турция е 10 ТРY. След това всеки км е на средна цена от 6,3 TRY до 8 TRY.
 
Паспорт за домашни любимци
Планирате да се преместите в Турция с вашия домашен любимец? Уверете се, че сте подготвени за това ново приключение с вашия пухкав приятел:

Микрочипове, съвместими с ISO ( Международна организация по стандартизация)

Вашият домашен любимец трябва да бъде с микрочип за домашни любимци ISO 11784, който е 15-цифрено и некриптирано устройство,

Ваксини
Вашата котка или куче трябва да бъде ваксинирано срещу бяс между 30 дни и 12 месеца преди влизането му в Турция. Не забравяйте сертификата за ваксината, преди да влизате в държавата! 
И за да избегнете 3 месеца домашна карантина и 30 дни след ваксинацията срещу бяс, ще трябва да направите кръвен тест на вашия домашен любимец, като пробата се обработва в одобрена от ЕС лаборатория най-малко 90 дни преди влизане в Турция.
Ще ви трябва и ветеринарен сертификат. 
Ветеринарният сертификат съдържа конкретна информация за вашия домашен любимец, като самоличност, здраве, ваксини против бяс, и т.н. Документът се издава от ветеринар не повече от 10 дни преди датата на пристигане в държавата и е валиден за срок от 4 месеца, или до изтичането на валидността на ваксината против бяс.
Виза 

Сега след като сте разбрали какво ви трябва за вашия домашен любимец, на вас също ще се наложи да си издадете документи - най-вече виза. 
За период до 90 дни в рамките на 180 дни не е нужно да си изваждате документ, а можете да пътувате само с валидна лична карта. Но ако желаете да останете в Турция за по-дълго време, трябва да подадете документи. 
Български граждани, които отиват на работа в Турция или с цел обучение, не се освобождават от изискването за виза. Те продължават да се снабдяват с работни визи от турските представителства в чужбина до 30 дни след влизане в страната. 
Трябва ви разрешително за работа, работна виза или виза за обучение и молба, които обосноват основанието за продължително пребиваване (работа, образование, брак с турски гражданин и др.)
Кандидатстването за визи (работни, за образование, за лечение и т.н.) от български граждани трябва да бъде направено на този уеб адрес: http://www.visa.org.tr   
За допълнителна информация, прочетете повече ТУК
Здравно осигуряване 
Турското правителство налага частно здравноосигурително покритие за поне една година като изискване за виза. Ако искате да работите, живеете или пътувате до Турция, ви препоръчваме да се запознаете с тяхната здравна система.

Като чужденец, имате опция за дългосрочна и краткосрочна застрахователна опция  в Турция.

Българите, които работят в Турция,  могат автоматично да се възползват от системата за обществено здравно осигуряване, като правят вноски в социалноосигурителната институция (SGK). 

Много местни турски компании предлагат цялостни частни планове за здравно осигуряване, специално предназначени за чужденци.

Международните компании за здравно осигуряване предлагат подобни грижи, но са по-гъвкави - с тях имате застраховка, където и да пътувате. Някои чужденци комбинират плановете си, като избират SGK за основна застраховка и я допълват с частна. 

Как да избегнем глоба? 

Преди да стегнете багажа си и да отпътувате към Турция, не забравяйте- това е стара държава с различни норми и религия, която е изключително привързана към традициите и правилата си. 

Много от законите са подобни на българските, но съществуват някои истински странни или нелепи правила, които избрахме да споделим с вас, за да се предпазите от солени глоби. 

Внимавайте къде пушите 

В Турция забраната за пушене в някои кафенета, ресторанти и барове е много по-стриктно спазвана, отколкото тази в България. Препоръчваме да не пушите в дворовете на джамии и болници, ако искате да избегнете глоба. 

Без потници и джапанки в джамии

Най-вероятно няма да бъдете глобени, но има голям шанс да ви забранят достъп до джамия, ако се появите с по-разголено облекло. В някои от тях ще има кошове с шалове, с които жените да наметнат косата си и ръцете си до лактите. Мъжете могат да носят тениски с къс ръкав, но е задължително да оставят късите панталонки вкъщи. 

Не плувайте по бельо в Истанбул и Бодрум!

Ако не сте женени, съжаляваме :

Нямате право да посещават парковете в Едримит.

А ако с половинката ви сте решили, че мечтаете да се ожените в провинция Болу, може да ви излезе солено:

Ако двама чужденци решат да се оженят в провинция Болу, те трябва да платят такса от 100 000 лири (почти $5300). Може би изберете друго място за церемонията!

Надяваме се този списък ви е бил полезен и поне частично ви е подготвил за предстоящата нова стъпка в живота! 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Грипна епидемия в още 3 области: Какви мерки влизат в сила? (ОБОБЩЕНИЕ)

Грипна епидемия в още 3 области: Какви мерки влизат в сила? (ОБОБЩЕНИЕ)

България Преди 3 минути

Нови три области обявяват грипна епидемия от понеделник – 27 януари. Така общият им брой става 11

Демонстрации в Сърбия: Шофьор блъсна студентка по време на протестна разходка

Демонстрации в Сърбия: Шофьор блъсна студентка по време на протестна разходка

Свят Преди 8 минути

Протестиращите в Сърбия организираха блокада на магистрала E75

Помпей е погребан от изригването на вулкана Везувий през 79 г.

32 часа истински ад: Вулканичното изригване, унищожило Помпей

Свят Преди 26 минути

Две хилядолетия по-късно изследователите най-накрая пресъздадоха катастрофата

Обявиха грипна епидемия и във Враца

Обявиха грипна епидемия и във Враца

България Преди 1 час

Тя ще започне от 27 януари

Адел провали продажба на „обитавана от духове“ къща

Адел провали продажба на „обитавана от духове“ къща

Любопитно Преди 1 час

След като певицата напуска имота, той е обявен отново за продажба, но не получава оферти

Изкачването на Еверест става още по-скъпо

Изкачването на Еверест става още по-скъпо

Свят Преди 2 часа

"Очаквахме това увеличение на таксите“

<p>Поискаха&nbsp;удължаване на ареста на Юн Сук-йол</p>

Прокуратурата в Южна Корея поиска удължаване на ареста на Юн Сук-йол

Свят Преди 2 часа

Отстраненият от поста президентбеше арестуван в неделя

Напрежение в пленарната зала: Опозиция и управляващи с взаимни обвинения за еврозоната

Напрежение в пленарната зала: Опозиция и управляващи с взаимни обвинения за еврозоната

България Преди 2 часа

От ПП-ДБ видяха користен мотив в бавенето на присъединяването ни

.

Факелно горене на газопровод: Какво се случи в Банкя

България Преди 3 часа

Факелното горене в този случай е играло ключова роля за овладяването на ситуацията

Карла София Гаскон – първият транссексуален актьор с номинация за „Оскар“

Карла София Гаскон – първият транссексуален актьор с номинация за „Оскар“

Любопитно Преди 3 часа

Гаскон играе главната роля във филма "Емилия Перес“

<p>Арестуваха българи за мащабна финансова измама в Люксембург (ВИДЕО/СНИМКИ)</p>

Арестуваха шестима българи, източили над 62 млн. евро от финансовата система на Люксембург

България Преди 3 часа

Те са задържани след специализирана полицейска операция у нас

СЗО предприема мерки за ограничаване на разходите заради оттеглянето на САЩ

СЗО предприема мерки за ограничаване на разходите заради оттеглянето на САЩ

Свят Преди 3 часа

"Съжаляваме за това решение и се надяваме, че новата администрация ще го преразгледа"

Един век по-късно – събитията, които промениха света

Един век по-късно – събитията, които промениха света

Любопитно Преди 3 часа

От основаването на СС до изобретяването на телевизора – кои събития, случили се през 1925 г., оставят незаличима следа в световната история

„Синтетична смърт” в „Темата на NOVA“

„Синтетична смърт” в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 3 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Промените в регистрацията на ДПС, свързани с изключването на Пеевски: Съдът ще се произнесе в двуседмичен срок

Промените в регистрацията на ДПС, свързани с изключването на Пеевски: Съдът ще се произнесе в двуседмичен срок

България Преди 3 часа

В края на 2024 г. СГС отказа вписване на промени в регистъра на политическите партии по партидата на ДПС