0

К олекционерите винаги са играли важна роля за популяризирането на младите творци. През 17 век в Холандия за първи път става известен един пристрастен към произведенията на изкуството мъж - Ян Сикс.

Днес в страната има същинска династия Сикс. Фамилията е собственик на творби, изложени в някои от най-големите музеи в Европа и света.

Именно Ян Сикс е "виновникът" днес да можем да се възхищаваме на Рембранд.

Едрият търговец Сикс похарчил част от несметното си богатство в помощ на млади художници, негови съвременници. Рембранд, който му бил приятел, също получавал често пари от Сикс, за да връща дълговете си. Самият Ян също не бил чужд на изкуството - пишел стихове и пиеси, обичал книгите и колекционирал картини.

Най-значимо за поколенията обаче се оказали именно картини, които днес представляват огромно наследство. Фамилната къща на Сикс в Амстердам, която се намира на брега на река Амстел, е превърната в малък музей, където са изложени платната от времето на златния век на холандските художници.

Там е портретът на Ян Сикс с автор Рембранд. Ян Сикс не просто оставя в наследство на своите деца събраните от него картини, но им предава и страстта си към изкуството. Сред представителите на династията Сикс е създателят на Кралското археологическо дружество на Холандия, а също и много художници.

Французинът Жил Фукс е превърнал огромния си апартамент в музей на съвременното изкуство.

За целта той сам кани младите художници, скулптори, фотографи да излагат творбите си. Атмосферата е задушевна, за разлика от "официалните" галерии и музеи. Приемната на Жил Фукс е на приземния етаж на сградата, разположена точно срещу Лувъра.

Прочутият музей допълнително допринася за особеното излъчване на малката галерия в съседство, хвърляйки от своите светлини върху нея. Страстта на Жил Фукс към съвременното изкуство се поражда в края на 60-те години. Но увлечението му не е случайност, защото баща му също бил колекционер, но на китайски порцелан.

Днес бившият шеф на "Нина Ричи" е сред най-големите частни колекционери, чието име се споменава с уважение. Той е създател на Асоциацията за международно разпространение на френското изкуство - ADIAF. В момента в асоциацията членуват 150 частни колекционери.

Според Жил Фукс френските колекционери винаги са съществували, но са били на заден план. Излизането им на светлина е мисията на Асоциацията. Освен това се бори срещу кражбите и злоупотребите.

Колекционерите до известна степен раздвижват пазара, тъй като купуват и продават произведения на изкуството, но това пък е предпоставка за спекулации.

С други думи, идеята на Асоциацията за международно разпространение на френското изкуство е да извади от апартаментите големите произведения, да установи връзка между френските и чуждите частни колекционери. А през следващата година се очаква в Лил да се състои изложение на най-големите частни колекции.

"Исус Христос супер звезда", "Фантомът на операта", "Евита"- с тези произведения е известен Ендрю Лойд Уебър.

Малко хора обаче знаят, че в Кралската академия на изкуствата има 300 експоната от частната колекция на композитора.

Всъщност те са изложени едва от два месеца. Според слуховете до момента се знаеше, че Уебър е инвестирал голяма част от парите си в картини от викторианската епоха, но не се знаеше стойността им.

Когато една част от богатството на Ендрю Лойд Уебър се появи в Роял Академи, стана ясно, че колекцията му е гигантска и единствена по рода си в света.

Понятието "частен колекционер" у нас се свежда до няколко имена, сред които Светлин Русев, Богомил Райнов и някои материално замогналите се хора , които влагат изгодно парите си в произведения на изкуството.

За последните елементите на снобизъм и себедоказване също изиграха своята роля.

Но има и колекционери, които са водени от любовта към изкуството и от потребността за духовно общуване с него. Стагнацията на художествения пазар в момента не позволява на тези колекционерите много да купуват, както и да продават.

Кражбите на картини и фалшифицирането им кара собствениците на изкуство да не шумят с притежанията си. Така само малцина ценители знаят за частната колекция на Александра. Тя е превърнала собствения си дом, в който живее, в галерия.

Когато човек влиза, има усещането, че встъпва в съкровищница. В колекцията, изложена по всички стени, присъстват едни от най-талантливите млади български художници.

Маруся Галимерова е член на Римската академия на изкуствата. Другите запомнящи се имена са най-младите Милена и Боряна Дончеви, Стели Грънчаров, Йово Йовчев. Сред художниците има и такива, които работят в провинцията и поради тази причина техните имена не са популярни в публичното пространство като Антон Антонов от Дряново, Дима Колева от Хасково.

Обект на колекционерската страст на Александра са само съвременни творци, защото е убедена, че класиците не трябва да бъдат затваряни в частни домове. Те са за музеите и за галериите, където има достатъчно пространство човек да им се наслади.

Единственият критерий, по който Александра подбира картините и пластиките е тяхното излъчване.

"Когато погледнеш една картина, тя трябва да ти каже нещо" казва колекционерката - галеристка, която наближава 70-те, но духът й по нищо не отстъпва на младите творци в колекцията.

Александра е започнала да събира картини от преди 10 години, а преди това е работила 6 години в голяма столична галерия. Така покрай работата си е създала много контакти и голяма част от картините й са подарък от самите художници.

Постепенно това удоволствие с ежедневното докосване до изкуството поражда у нея желанието да помага на тези художници да продават творбите си. Домът й се посещава често от представители на чуждите посолства.

Българите купуват рядко. Александра пътува много и всеки път с нея "пътуват" картините на някой млад художник. Чрез контактите си в чужбина тя се стреми да привлече интереса към съвременното българско изкуство и в най-добрия случай да уреди изложба.

Така над 30 картини на младия художник Борис Колев след изложба в Испания са вече притежание на частни испански колекции.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Майка към дъщеря: - Дъще, мъжът трябва да се избира умно! Виж баща си - разбира от електричество, от водопровод, от мебели, може да поправи…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Емоционални обяснения в любов и сълзи в очите в новия епизод на “Един за друг”

Емоционални обяснения в любов и сълзи в очите в новия епизод на “Един за друг”

Любопитно Преди 3 минути

Мъжете ще напишат романтични писма, в които изразяват най-съкровените си чувства към своите дами

<p>&quot;По-добре да умреш там, отколкото тук от глад&quot;&nbsp;</p>

От Непал до Украйна: Историята на непалския наемник

Свят Преди 19 минути

Сравнително бедна в сравнение със своите съседи като Русия, Китай и Индия, много непалци са привлечени от високите заплати, които могат да получат, мигрирайки нелегално в тези страни

Лятното часово време: Как преместването на стрелките може да повлияе на настроението ни

Лятното часово време: Как преместването на стрелките може да повлияе на настроението ни

Любопитно Преди 1 час

Тази промяна може да причини хаос на психическото и физическото ни благосъстояние

Ще може ли да се състави служебен кабинет според новите правила, записани в Конституцията?

Ще може ли да се състави служебен кабинет според новите правила, записани в Конституцията?

България Преди 1 час

Втори ден продължават срещите при президента с потенциалните кандидати за поста служебен министър-председател

Мостът бе частично срутен

"Цяло чудо, че е оцелял": Какво разкри съпругата на работник на моста в Балтимор, който се срути

Свят Преди 1 час

Зет ѝ е сред загиналите, а племенникът ѝ все още се издирва-вероятно мъртъв

ПП-ДБ предлага създаването на временна комисия за пътната карта на „Турски поток”

ПП-ДБ предлага създаването на временна комисия за пътната карта на „Турски поток”

България Преди 1 час

От ГЕРБ-СДС поясниха, че темата не е коментирана по време на преговорите

Мария Габриел: От полза на държавата е да няма безвремие

Мария Габриел: От полза на държавата е да няма безвремие

България Преди 1 час

Това коментира вицепремиерът и министър на външните работи в оставка относно процедурите за назначаване на служебен кабинет

Обявиха кога Кейт Мидълтън може да се върне към кралските си задължения

Обявиха кога Кейт Мидълтън може да се върне към кралските си задължения

Свят Преди 1 час

Засега фокусът на принцеса Кейт е върху пълното ѝ възстановяване, като семейството ѝ е там, за да я подкрепя

Пеевски: След 20 години в НАТО България се доказа като надежден партньор

Пеевски: След 20 години в НАТО България се доказа като надежден партньор

България Преди 2 часа

Евроатлантическите ценности се превърнаха в основен стълб в международните геополитически отношения, подчертава той

<p>&quot;Понякога простотата е гениална&quot;: Григор Димитров с победа в Маями&nbsp;</p>

Григор Димитров се класира за полуфинала на турнира в Маями

Свят Преди 2 часа

Димитров е устремен към втората си титла от турнир от сериите "Мастърс 1000" след тази в Синсинати през 2017 година

45 души загинаха, след като автобус падна от мост в Южна Африка

45 души загинаха, след като автобус падна от мост в Южна Африка

Свят Преди 2 часа

Единственият оцелял е осемгодишно дете

Радев с коментар за разговорите за служебен премиер

Радев с коментар за разговорите за служебен премиер

България Преди 2 часа

Винаги, когато един избор е лимитиран, не може да доведе до най-добрия възможен резултат, заяви президентът

Йорданов: Настоящата Конституция е факт заради недомислица и страх в ПП-ДБ

Йорданов: Настоящата Конституция е факт заради недомислица и страх в ПП-ДБ

България Преди 2 часа

Тя трябва да е написана така, че никой да няма възможност да вкара страната в криза, коментира той

Експлозия в най-голямата петролна рафинерия в Румъния

Експлозия в най-голямата петролна рафинерия в Румъния

Свят Преди 2 часа

Властите съобщават, че няма жертви, правят се измервания за определяне на степента на замърсяване на въздуха

6 знаменитости, които наскоро разбраха, че са болни от рак

6 знаменитости, които наскоро разбраха, че са болни от рак

Свят Преди 2 часа

Вижте по-отблизо живота на тези в светлината на прожекторите, които наскоро са се сблъскали със страшната диагноза