Правосъдният министър Ковачева: Приоритет за 2013 г. е изработването на нов Наказателен кодекс
Диана Ковачева   
Източник: БГНЕС
28

Приоритетите на Министерство на правосъдието за 2013 г. са свързани с изработването на нов Наказателен кодекс, който да бъде подложен на широка обществена дискусия, каза в интервю за БТА министърът на правосъдието Диана Ковачева.

Проектът ще бъде подложен на дискусия с гражданския сектор. Без да се чуят всички мнения, нов Наказателен кодекс няма да бъде внесен за разглеждане в Министерски съвет и Народното събрание, заяви министърът.

Друг приоритет е започването на обучение на специализирани състави в съдилищата, които да работят по въпросите на детското правосъдие - работата както с малолетни и непълнолетни извършители на престъпления, така и с жертви на подобен род деяния.

Предстои да бъдат обучени магистрати, социални работници, психолози, които да работят преимуществено с децата, посочи министър Ковачева.

Тя открои като друг приоритет и мерките за подобряване на условията  в местата за лишаване от свобода.

Приоритет е и преместването на Софийския районен съд и на Софийската градска прокуратура в сградата на бившето ГУСВ и в т. нар. Военно НДК. Тези две нови сгради ще подобрят условията за работа на най-натоварените съдилища и прокуратури в страната, ще дадат възможност да бъдат назначени и повече магистрати, които да гледат дела, достъпът на гражданите до правосъдие също ще бъде улеснен, заяви министърът.

По думите й сред приоритетите на Министерството на правосъдието е и създаване на условия за подобряване на съдебната практика при спазването на човешките права.

По повод избора на нов главен прокурор Диана Ковачева каза: "Като председателстващ заседанията на ВСС, но без право на глас, мога да коментирам единствено, че имаше състезателност, имаше честна игра, имаше висока мотивировка от страна и на номинираните, и на ВСС да бъдат чути концепциите и да бъдат взети под внимание всички факти и обстоятелства около всеки от тримата кандидати".

Всички, които проследиха провеждането на избора за главен прокурор, видяха, че нямаше нагласени въпроси, нямаше облекчаване на процедурата за никой от номинираните, нямаше и нарушаване на правото за таен избор, е мнението на министъра на правосъдието.

"Вероятно процедурните правила за избор на главен прокурор биха могли да бъдат различни. Изказвания в тази насока направи и премиерът и аз, като министър на правосъдието. Крайното решение беше на ВСС и нека не забравяме, че този избор беше първото сериозно изпитание пред новия състав на съвета", коментира министър Диана Ковачева.

Според нея фактът, че всеки момент от процедурата предизвикваше дискусии с часове, показва, че членовете на ВСС сериозно са обмисляли всяко предложение.

В момента, в който единият от кандидатите получи 18 гласа, имахме избран главен прокурор. Трите гласа "въздържал се" и трите - "против" щяха да бъдат разпределени между останалите двама кандидати, но това нямаше да промени избора, обясни министър Ковачева.

Тя отбеляза, че не би се наела да коментира "преливането" на гласове, тъй като тайната на вота е била спазена.

Министър Диана Ковачева обясни, че не е подложила на гласуване останалите две кандидатури, единствено съобразявайки се с правилата, приети от самия ВСС. Нито имам право, нито възможност да ги изменям, отбеляза министърът по повод позицията на Съюза на съдиите, че е нарушена Конституцията като не е допуснато тайно гласуване за всички кандидати.

Следва пълният текст на интервюто:

- За какво си пишете "отличен" през 2012 г.?

- Избягвам да поставям оценки, особено пък на себе си. През изминалата година съм доволна, че Агенцията по вписвания заработи така, че да е полезна на гражданите - създадоха се услуги чрез есемес, заинтересованите лица да могат да следят за опити за кражби на фирми, беше създаден сайт за облекчаване на чужди и български граждани при покупката на недвижим имот.

От 2013 г. стартира и услугата смс-известяване срещу кражби на недвижима собственост. Също от тази година всички фирми ще могат да подават годишните си отчети на едно място - НАП, ако, разбира се, са готови с документацията в законоустановения срок - до края на март. Това ще им спести нерви и време.

Електронните услуги все повече се превръщат в реалност и всеки, който разполага с електронен подпис и компютър, ще може да се възползва и от изваждане на свидетелство за съдимост. Искам да посоча, че това важи за неосъжданите български граждани.

Гордея се и с промените в Закона за съдебната власт. Екипът на Министерство на правосъдието въведе правилата за публичен и прозрачен избор на членовете на ВСС. Създадохме макрорамката за избор за висши длъжности в съдебната система, като по този начин показахме, че трябва да съществува обществено съгласие дадена личност да управлява съдебната система.

Назначенията без граждански дебати лишаваха обществото от знанието за това защо един човек е най-добър за заемането на даден пост.

Успоредно с това за пръв път проведохме срещи с магистрати от петте апелативни района. Заедно с моят екип искахме да чуем професионалното мнение, преди да изготвим следващите промени в Закона за съдебната власт, а не просто да ги наложим за изпълнение. Искахме да чуем какво мислят съдиите, прокурорите и следователите за въвеждането на индивидуална норма на натовареност, за конкурсите, за атестирането и кариерното израстване.

Предложихме на дискусия и идеята ни за въвеждане на електронно правосъдие - това безспорно е облекчение за магистратите, за гражданите и не на последно място - за бюджета.

Всички предложения, около които имаше консенсус от магистрати и неправителствени организации, залегнаха като предложения за законови изменения. Надявам се през 2013 година те да бъдат одобрени от Министерски съвет и от парламента.

Доволна съм, че през изминалата година открихме сгради за административните съдилища в Кюстендил, Пловдив, Русе, Ловеч, Стара Загора, закупихме сграда за магистратите в Петрич и Велико Търново, предстои Районният съд и Районната прокуратура - София да влязат в нов дом. Това са проблеми, които са стояли нерешени в последните 20 години.

Мога да изразя и удовлетворението си, че в Министерство на правосъдието работят млади, високомотивирани хора, с експертен потенциал.

Една от дирекциите, които укрепихме - за международни програми и проекти - само за една година успя да договори 20 млн. лв. по Норвежкия механизъм и 1.7 млн. лв. по Швейцарския механизъм. По този начин Министерство на правосъдието няма да разчита само на централния бюджет, а със собствени средства ще може да обезпечи някои от реформите, които смята за належащи.

- А за какво си пишете "слаб"?

- Иска ми се по отношение на затворите да бяхме получили концепция, която да показва проактивен подход. Едно от първите неща, които направих, когато встъпих на поста, беше да пусна конкурсите в ГД "Изпълнение на наказанията", за да може дирекцията да бъде кадрово обезпечена.

Сега, със средствата от Норвежкия финансов механизъм, ще бъдат ремонтирани две затворнически общежития, един обучителен център, един арест "Пробация", два болнични центъра, едно кухненско помещение и една детска ясла. Така ще се решат част от проблемите с пренаселеността и с лошите условия в местата за лишаване от свобода.

Иска ми се обаче своето решение да намерят и проблемите с корупционните практики сред служители от ГД "Изпълнение на наказанията". Колкото и спорадични да са такива случаи, те оказват негативно влияние. Вярвам, че повечето от служителите в дирекцията, работят съвестно, въпреки изключително тежките условия на труд. Иска ми се обаче всички лоши практики да бъдат редуцирани до минимум и се надявам новото ръководство на ГД "Изпълнение на наказанията" да намери работещ механизъм за това, който да ми предложи.

- Какви приоритети очертавате за 2013 година?

- Приоритетите на Министерство на правосъдието са свързани с изработването на нов Наказателен кодекс, който да бъде подложен на широка обществена дискусия. Знаете, че за изработването му са поканени експерти от Съвета на Европа, действащи юристи от страни-членки на ЕС, университетски преподаватели, практици. Тяхната експертиза е много важна за изработване на концептуалната рамка на новия НК.

След като приключат работа, проектът на НК ще бъде подложен на дебати с гражданския сектор. Без да се чуят всички мнения, НК няма да бъде внесен за разглеждане в Министерски съвет и Народното събрание.

Друг приоритет ни е започването на обучение на специализирани състави в съдилищата, които да работят по въпросите на детското правосъдие. Тук говорим за работа както с малолетни и непълнолетни извършители на престъпления, така и с жертви на подобен род деяния. Предстои да бъдат обучени магистрати, социални работници, психолози  и др., които да работят преимуществено с децата.

Споменах и за мерките за подобряване на условията в местата за лишаване от свобода.

Приоритет ни е и преместването на Софийския районен съд и на Софийската градска прокуратура в сградата на бившето ГУСВ и в т.нар. Военно НДК. Тези две нови сгради ще подобрят условията за работа на най-натоварените съдилища и прокуратури в страната, ще дадат възможност да бъдат назначени и повече магистрати, които да гледат дела, достъпът на гражданите до правосъдие също ще бъде улеснен.

Сред приоритетите ни е и създаване на условия за подобряване на съдебната практика по отношение на спазване на човешките права.

- Как ще се решат проблемите с осъдителните решения в Страсбург?

- Следва да се има предвид, че повечето от осъдителните решения в Страсбург, които излизат сега, са по дела, заведени преди 6, 10 и повече години в Европейския съд по правата на човека. Оттогава и законодателството ни, и съдебната практика са претърпели промени в посока синхронизиране с европейските норми за спазване на човешките права.

От 1 октомври 2012 г. функционира и звеното за обезщетения за бавно правосъдие - всеки желаещ може да подаде молбата си до Инспектората  към Висшия съдебен съвет, където да бъде разгледана и предложена на министъра на правосъдието, който от своя страна да го разгледа и да предложи средства за обезщетение.

Размерът на средствата е съобразен с обезщетенията, постановявани от Страсбург, само че на жалбоподателя ще му бъдат спестени транспортни разходи и време за разглеждане на молбата му. В България това ще стане за срок от 6 месеца, докато, ако се обърне директно към Европейския съд по правата на човека, това може да му отнеме 6 и повече години.

Искам да подчертая обаче, че намаляването на осъдителните решения е пряко свързано с добрата работа на правоохранителните и правораздавателните органи. Единствено общите им действия в посока спазване на закона и на човешките права може да доведе до удовлетворяващ обществото резултат.

- Как ще коментирате какъв избор направи ВСС?

- ВСС направи публичен избор. Смея да твърдя, че ВСС направи и информиран избор. Всеки един от етапите, довели до избора на главен прокурор, беше достатъчно широко публично анонсиран и дискутиран. Дебатите в нито един момент не бяха формални.

Дали процедурните правила биха могли да бъдат различни - вероятно да. Изказвания в тази насока направи и премиерът и аз, като министър на правосъдието. Крайното решение беше на ВСС и нека не забравяме, че този избор беше първото сериозно изпитание пред новия състав на съвета.

Фактът, че всеки момент от процедурата предизвикваше дискусии с часове, показва, че членовете на ВСС сериозно са обмисляли всяко предложение. Решението, такова, каквото беше в крайния си вид, принадлежи на висшия орган на съдебната власт и следва да съблюдаваме принципа на разделение на властите и да го уважим.

- Обвиниха Ви, че не подложихте на гласуване останалите две кандидатури, след тази на Сотир Цацаров, защо? И как може да бъде обяснено преливането на подкрепата от едни в полза на Цацаров?

- Не подложих на гласуване останалите две кандидатури, единствено съобразявайки се с правилата, приети от самия ВСС. Нито имам право, нито възможност да ги изменям. В момента, в който единият от кандидатите получи 18 гласа, имахме избран главен прокурор. Трите гласа "въздържал се" и трите - "против" щяха да бъдат разпределени между останалите двама кандидати, но това нямаше да промени избора.

Не бих се наела да коментирам "преливането" на гласове, тъй като тайната на вота беше спазена. Като председателстващ заседанията на ВСС, но без право на глас, мога да коментирам единствено, че имаше състезателност, имаше честна игра, имаше висока мотивировка от страна и на номинираните, и на ВСС да бъдат чути концепциите и да бъдат взети под внимание всички факти и обстоятелства около всеки от тримата кандидати.

Всички, които проследиха провеждането на избора за главен прокурор, видяха, че нямаше нагласени въпроси, нямаше облекчаване на процедурата за никой от номинираните, нямаше и нарушаване на правото за таен избор. 

Коментари 28
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

28 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Разединените звезди в Hell's Kitchen постигнаха пирова победа

Разединените звезди в Hell's Kitchen постигнаха пирова победа

Любопитно Преди 6 часа

Царина и Никол получиха оранжеви престилки след загуба на Червените от звездния обор

Украйна чака американските оръжия за контраатака

Украйна чака американските оръжия за контраатака

Свят Преди 7 часа

Черник: Украинските въоръжени сили могат да прережат сухопътния коридор към Крим

Смениха директора на ОД на МВР в Габрово

Смениха директора на ОД на МВР в Габрово

България Преди 10 часа

Пламен Иванов е временно преназначен на ръководната длъжност

САЩ с доклад за човешките права в България

САЩ с доклад за човешките права в България

България Преди 11 часа

Значимите проблеми с правата на човека включват достоверни доклади за изтезания или жестоко отношение

АЕЖ: МВР превиши правомощията си по случая с Димитър Стоянов

АЕЖ: МВР превиши правомощията си по случая с Димитър Стоянов

България Преди 12 часа

Според АЕЖ вътрешното министерство трябвало да публикува всички записи, а не част от тях

Гражданите на ЕС с право на ремонт

Гражданите на ЕС с право на ремонт

Свят Преди 12 часа

Новите правила въвеждат засилено „право на ремонт“

Комисията за "Турски поток" прекрати заседанието си заради спорове за дневния ред

Комисията за "Турски поток" прекрати заседанието си заради спорове за дневния ред

България Преди 12 часа

Сабрутев отрече, че прекратяването му е по вина на ПП-ДБ

БГ фестивал в Йокохама

Български фестивал се проведе за втора поредна година в японския град Йокохама

България Преди 12 часа

Целта на събитието е да представи България като "привлекателна туристическа дестинация"

Министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов

Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъжда обезщетенията при безработица

България Преди 13 часа

Предстои и избор на ротационни заместник-председатели на Националния съвет

Започна излъчването на сериал за живота на кралица Максима

Започна излъчването на сериал за живота на кралица Максима

Свят Преди 13 часа

Първият епизод на телевизионната продукция "Максима" беше излъчен през уикенда

<p>Тодоров: Виждал съм Димитров пред кабинета на Рашков</p>

Петър Тодоров: Виждал съм Стефан Димитров пред кабинета на Бойко Рашков

България Преди 13 часа

По думите му е засичал в МВР и бащата Марин

Бабата на Габриела Славова: Моята внучка не е убийца

Бабата на Габриела Славова: Моята внучка не е убийца

България Преди 13 часа

Габриела Пеева остава в ареста

Десет партии и осем коалиции са подали документи за регистрация за изборите

Десет партии и осем коалиции са подали документи за регистрация за изборите

България Преди 13 часа

От подалите документи до момента са регистрирани пет парти и две коалиции

Сградата, където се помещава СГС

Съдът остави Марин Димитров в ареста

България Преди 14 часа

Синът му Стефан Димитров и Петя Банкова също са окончателно в ареста

<p>Разкриха причината за рекордната градушка в Испания</p>

Какво причини градушката с големина на бейзболна топка в Испания

Свят Преди 14 часа

Заради гигантската градушка, връхлетяла Жирона, загина дете