Ако либийските бунтовници победят, ще могат ли да управляват?
Ако либийските бунтовници победят, ще могат ли да управляват?   
Източник: ЕПА/БГНЕС
19

Триполи въстана и най-неясно сега е не дали режимът на Муамар Кадафи ще оцелее, а дали бунтовниците могат да предотвратят изпадането на Либия в хаос, след като той си отиде, коментира Ройтерс.

Ако приемем, че Кадафи наистина падне, бунтовниците ще трябва бързо да запълнят управленския вакуум. Но с какво разполагат те?

Основната бунтовническа група, базирана в Бенгази, се състои от дезертирали бивши министри и дългогодишни видни опозиционери, представляващи най-различни политически позиции, включително арабски националисти, ислямисти, секуларисти, социалисти и бизнесмени.

Техните военни сили са кърпеж от въоръжени групи, бивши войници и наемни милиции, включително самозвани квартални банди и бивши членове на ислямистка партизанска групировка, унищожена от Кадафи през 90-те години на миналия век.

Предизвикателствата, пред които са изправени, ще са гигантски. Икономиката е в смут, комуникациите са разрушени, държавните услуги не функционират, а тежко въоръжените групировки вероятно ще продължат свободно да съществуват.

Освен това главното бунтовническо ръководство разполага със скромен управленски опит. Разкъсван от партизанщина, Преходният национален съвет (ПНС) се бореше да донесе сигурност на районите, които контролира. Но някои бунтовнически групировки в други части на страната не искат да имат нищо общо със съвета.

Необходимост от "бащински фигури"

Нещо, което би било от полза, е бърза победа в Триполи. Това вероятно би подобрило политическата обстановка в бунтовническите редици, повишавайки шанса за гладък преход към епохата "след Кадафи", смятат анализатори. Според тях би било полезно също в управлението да бъдат включени старейшини от цяла Либия, както и живеещи в изгнание, които да играят ролята на бащи на нацията.

Тяхната задача ще е да избегнат вакуума и да осигурят на либийците сплотяващ елемент.

Има ли готовност?

С месеци ПНС празработваше план за времето след Кадафи, предвиждащ установяване на конституционна власт и избори под надзора на ООН.

В Дубай пък е заработил 70-членен Екип за сталибизиране на Либия. Неговата цел е да ръководи следвоенния преход, включително сферите на сигурността, здравеопазването, образованието и инфраструктурата. Твърди се, че екипът е подсигурил доставките на гориво след освобождението. Властите след падането на Кадафи ще съблюдават законността и няма да създават революционни съдилища.

Западни дипломати отбелязаха, че плановете звучат обещаващо, макар че много неща остават несигурни.

Проблемите обаче вече се виждат. Признак за разногласия сред бунтовниците се появи на 28 юли, когато беше убит военният командир на бунтовниците Абдел Фатах Юнис, след като бе задържан за разпит от своите. Опозиционни водачи свързаха убийството с предани на Кадафи елементи, но започнаха да се ширят и предположения, че отговорни за смъртта му са негови съперници в лагера на опозицията.

Възникнаха съмнения в лоялността му и въпроси доколко той - от некомпетентност или преднамерено - е отговорен за жалките постижения на бунта в източната част на страната.

Опозиционният активист и журналист Ашур Шамис, който живее във Великобритания, казва, че причина за споровете е липсата на военен напредък на изток. Настъплението към Триполи означава, че тези проблеми сега избледняват. Независимо дали е готов или не, ПНС вероятно ще е основният играч, допълва той.

Малки, намиращи се в изгнание опозиционни групи като Демократическата партия може да се ползват с подкрепата на западните столици, но е малко вероятно те да изиграят особено важна роля. Партията отстояваше позицията, че Либия известно време трябва да бъде управлявана от ООН, но според дипломати тази идея съдържа два недостатъка: либийците не желаят да ги управляват чужденци, а чужденците не искат да управляват Либия.

Междувременно Европейският съюз също активно прави планове за Либия без Кадафи.

Работим по планове за времето след Кадафи, предвиждаме различни сценарии, които сме разработили за оказване на помощ на Либия след падането на Кадафи, заяви Майкъл Ман, говорител на върховния представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън.

ЕС призова бунтовниците да действат отговорно и да пазят цивилните при настъплението си в Триполи.

Първото и най-важно нещо е да се гарантира запазването на гражданския ред, да има храна, вода и електричество - всичко, от което се нуждаят хората в ежедневието си, заяви пред телевизия Би Би Си британският парламентарен заместник-държавен секретар в министерството на външните работи Алистър Бърт.

Дезертьорство в службите за сигурност?

Кадафи все още държи някои козове. Каналите за комуникации на неговите военни може и да са разрушени в страната, но ще бъдат най-запазени в столицата, а се смята че той има и много шпиони в града. Ако приемем, че Кадафи още е в Триполи, то все още има места, където да отиде, като родният му град Сирт на крайбрежието или Себха във вътрешността на страната. За страничните наблюдатели обаче един от най-красноречивите показатели за рухването на режима е масовото дезертиране на верни на Кадафи.

От друга страна ПНС включва близо 40 членове, от които са известни 13.

Кой се крие зад либийските бунтовници?

Над 30 страни вече са признали съвета като легитимната власт в Либия. Защо обаче тези страни гласуват доверие на ПНС и за кого всъщност става дума?, пита френският в. "Фигаро".

ПНС е създаден в Бенгази на 27 февруари, през дните след избухването на народното въстание срещу режима на полковник Кадафи. От началото на март този орган се представя като "комитет за управление на кризи"; в момента го оглавява Мустафа Абдел Джалил, бивш министър на правосъдието от екипа на либийския ръководител.

Все още малко се знае за членовете му - към 40 души, подбирани на теория заради опита им и въз основа на географското разпределение. От съображения за сигурност досега са огласени имената само на 13 от тях - предимно юристи, адвокати и университетски професори.

Знае се освен това, че ПНС включва не един бивш приближен на Кадафи - изменници от обкръжението му редовно попълват въстаническите редици.

При все че не познаваме всички членове на ПНС, знаем поне техните намерения, както сами ги представят: да установят в Либия демокрация и светска държава.

Срещу ПНС обаче се отправят нападки, включително отвътре, заради близките отношения с полковник Кадафи, поддържани някога от негови членове.

Коментари 19
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

19 коментара
 
Годеж. Бащата на булката се обръща към зетя: - Зетко, къде смятате да живеете след сват бата?! - Амиии... ще поживеем с вас известно време...…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Конвоират в България обвинения за убийството в Цалапица

Конвоират в България обвинения за убийството в Цалапица

България Преди 1 минута

Рангел Бизюрев ще бъде предаден на българските съдебни власти утре

На първо четене: Шофьорските книжки в ЕС стават електронни

На първо четене: Шофьорските книжки в ЕС стават електронни

Свят Преди 9 минути

Младите шофьори да имат изпитателен срок в първите си две години зад волана, предвиждат още промените

Пожар в ученическо общежитие в Стара Загора

Пожар в ученическо общежитие в Стара Загора

България Преди 23 минути

Децата незабавно са били евакуирани

Панайот Панайотов в образа на Ал Бано с първа победа в „Като две капки вода“

Панайот Панайотов в образа на Ал Бано с първа победа в „Като две капки вода“

Любопитно Преди 30 минути

Шоуто стартира с грандиозна новина за предстоящия финал на сезона

<p>След 12 години дело: Условна присъда за депутат от ДПС</p>

След 12 години дело: Условна присъда за депутата от ДПС Димитър Аврамов

България Преди 34 минути

Признатият за негов помагач Методи Петков получи ефективно наказание

Гери от “Един за друг”: Всичките ми роднини са в Украйна. Много е тежко

Гери от “Един за друг”: Всичките ми роднини са в Украйна. Много е тежко

Любопитно Преди 36 минути

Украинката Гергана и брокерът Светозар са предната отпаднала двойка от “Един за друг”, която гостува в подкаста на предаването “Един без друг”

Над 100 представители на голям телекомуникационен оператор се включиха във второто издание на вътрешния гейминг турнир Gaming Thursday

Над 100 представители на голям телекомуникационен оператор се включиха във второто издание на вътрешния гейминг турнир Gaming Thursday

Любопитно Преди 43 минути

Вътрешният корпоративен турнир по електронни спортове на А1 е част от инициативите в компанията за изграждане на позитивна работна среда

<p>На ски по бански в Пампорово</p>

На ски по бански: Организират спускане в плажен стил в Пампорово

България Преди 46 минути

Спускане на скиори и сноубордисти по бански се организира на 6 април от връх Снежанка

Независимо от международния натиск: Нетаняху се зарече да щурмува Рафах

Независимо от международния натиск: Нетаняху се зарече да щурмува Рафах

Свят Преди 48 минути

Израелският министър-председател демонстрира твърда решимост да действа самостоятелно на фона на призиви на ключови партньори като САЩ и Германия да не го прави

Най-големият купувач на петрол от Русия нанесе удар на Путин

Най-големият купувач на петрол от Русия нанесе удар на Путин

Свят Преди 1 час

Индия се е превърнала в основен купувач на руски петрол, като доставките за страната са се увеличили до около 40%

АЕЦ "Запорожие" в град Енергодар, Украйна

На ръба на колапса: Какво се случва в АЕЦ "Запорожие"

Свят Преди 1 час

Системите за сигурност на АЕЦ "Запорожие" са деградирали до такава степен, че тя може да бъде опасна

<p>Провалът и възходът&nbsp;на Путин от агент на КГБ до върха на Кремъл</p>

Путин: Как агент на КГБ от Ленинград стигна до върха на Кремъл

Свят Преди 1 час

През 1996 г. той се премества в Москва и започва работа в Кремъл

Светият Синод избра наместник-председател

Светият Синод избра наместник-председател

България Преди 1 час

Врачанския митрополит Григорий ще отговаря за избора на нов патриарх

Снимката е илюстративна

Кой лежи в гробницата с шест коня, потънала в лед: Принцесата от Сибир

Любопитно Преди 1 час

Тялото на жената е било внимателно балсамирано с торф