Какво става с изчезнала заради климата държава
Тувалу   
Източник: ЕПА/БГНЕС
11
Нл луващите морски води в далечния Тихи океан повишават нивото на соленост на кладенците на Маршаловите острови. Вълните заплашват да разделят на две един тесен остров.

Положението се влошава, лаконичен е координаторът по климатичните промени на малката държава Каминага Каминага.

Повишаването на нивото на океана също повдига въпроси: Какво ще стане, ако се наложи населението от 61 хил. на Маршаловите острови да напусне своите ниски атоли? Ще продължат ли те да бъдат държава?

Ще запазят ли мястото си в ООН? Ще запазят ли контрола върху традиционния си риболов и подводните си минерали? Къде ще живеят и с какво ще се препитават? Какви точно ще станат те и техните деца?

Глобалните преговори за действия по климатичните промени се проточват от години, без да водят до видими резултати.

193-те страни, участващи в преговорите под егидата на ООН за договор по климата, отново се срещат в карибския курорт, но никой не очаква решителни действия за борба с отделяните от промишлеността, земеделието и транспорта емисии, върху които се хвърля вината за глобалното затопляне, а следователно и за повишаването на морското равнище.

На 11 хил. км оттам хората на Маршаловите острови и на Кирибати, Тувалу и други държавици, разположени на атоли, могат само да се питат още колко години ще издържат.

"Всичко, което хората, строящи домовете си близо до брега, могат да направят, е да събират всеки ден още камъни, за да изградят отново морската дига отпред", каза Каминага. Той е в Канкун с делегацията на Маршаловите острови на преговорите под егидата на ООН.

Правителството на Маршаловите острови обаче разглежда в перспектива тези основни въпроси на

държавничеството, изселването и правата

Ние сме изправени пред редица въпроси, които са единствени по рода си в историята на системата на националните държави, заяви за Асошиейтед прес базираният в Ню Йорк съветник на републиката Дийн Биалек, който също е в Канкун.

"Сблъскваме се с екзистенциални въпроси, свързани с влиянието на климата, които не са адекватно засегнати в международната правна рамка".

Правителството на Маршаловите острови предприе първа стъпка за справяне с тези проблеми, като поиска съвет от Центъра по право на климатичните промени към Колумбийския университет в Ню Йорк.

На свой ред директорът на центъра Майкъл Джерард поиска юристи от целия свят да се съберат в университета през май догодина, за да започнат да сглобяват отговорите.

В исторически план държавите изчезват след отцепване, пример за което е неотдавнашното разпадане на бивша Югославия, или след като бъдат завоювани или отстъпят своя територия на други страни.

Нито една страна обаче не е изчезвала физически

и това е истинска празнина в правото, отбелязва Джерард в интервю в Ню Йорк.

Мрежата на ООН от учени, занимаващи се с въпросите на климата, прогнозира, че моретата, които се разрастват в резултат на затоплянето и на оттичането на топящия се лед на сушата, може да повишат нивото си с близо 60 см до 2100 г., потапяйки голяма част от оскъдната суша на кораловите острови.

Островите обаче може да станат необитаеми много преди вълните да ги залеят заради осоляването на водните запаси и унищожаването на посевите, а и защото се очаква затоплянето да доведе до по-страховити тропически бури.

"Ако страна като Тувалу или като Кирибати стане необитаема, ще останат ли хората без държава? Какво е положението им в международното право?", попита австралийската юристка Джейн Макадам. "Краткият отговор е: зависи. Въпросът е сложен".

Макадам, която е от университета в Нов Южен Уелс, посещава разположените на атоли държави и изучава правната история.

По въпроса дали островитяните ще запазят гражданството и суверенитета си,

ако напуснат родните си места, тя заяви по телефона от Сидни: "Не е ясно кога една държава би престанала да съществува в резултат на климатични промени. Зависи от това какво е готова да толерира международната общност". Т.е. от това дали Общото събрание на ООН би решило да отнеме мястото на един напуснал родината си народ.

Глобалният договор за бежанците от 1951 г., който задължава държавите да подслонят бягащите от преследване, не покрива назряващата ситуация с хора, напуснали родните си места заради климатични промени.

Някои подкрепят договарянето на ново международно споразумение, предвиждащо задължение за подобно отношение към бежанци в резултат на проблеми, свързани с околната среда.

В случая с населението на Маршаловите острови картината е по-мрачна. Съгласно спогодба с Вашингтон гражданите на бившата територия под опеката на САЩ имат правото свободно да влизат в САЩ, за да учат или да работят, но тяхното право на постоянно жителство трябва да бъде изяснено, според правителствени съветници.

Островитяните се тревожат и за своите дългосрочни икономически права

Маршаловите острови включват 29 атола, пръснати в широк периметър на 3700 км югозападно от Хаваите, което им дава в океана изключителна икономическа зона от 2 млн. кв.км - територия с размера на Мексико.

Пасажите от риба тон, които минават през тези води, са основният ресурс на Маршаловите острови, които го използват, като продават разрешителни на чужди риболовни флотилии.

Какво ще стане с правата им върху риболова, ако техните острови отидат под водата, пита Джерард.

Може би също толкова важни са приходите от магнезий и други добивани от морското дъно минерали, които в последните години се проучват от геолозите.

Докато юристите започнат да подреждат пъзела на изчезналите държави на конференция в Ню Йорк през май догодина, хората на Маршаловите острови ще се борят с растящите проблеми.

Според Каминага "главният приоритет" е да бъде спасен провлакът, свързващ маршаловия остров Джалуит с неговото летище.

Сега тази връзка е заливана от приливите

Междувременно продължителната суша тази година накара островитяните да черпят повече вода от своите кладенци, тъй като вадеха солена вода, което изискваше да разположат допълнителни инсталации за обезсоляване.

Части от островите пък се рушат, след като подкопани редове кокосови палми падат в морето.

Представителите на Маршаловите острови ще търсят тази седмица в Канкун и в идните месеци международна помощ за приспособяване към климата. Те предвиждат проекти като построяване на издигнат път на Джалуит, презалесяване на защитната растителност по бреговите ивици и изграждане на дълга 5 км морска дига, която да защитава столицата им Маджуро от надигащите се води на Тихия океан.

Надеждите на островитяните за бързи, решителни действия за съкращаване на глобалните емисии и за спасяване на отдалечените им ивици земя през следващото столетие обаче се изпаряват.

Мисля, че ако всички тези финансови и дипломатически средства не проработят, някои страни ще се ориентират към определени правни мерки, смята посланичката на Гренада в ООН Десима Уилямс, която е председател на група малки островни държави.

Тези мерки може да включват призиви за обезщетения към Международния съд или към други форуми, което в най-добрия случай ще бъде трудна задача.

В края на краищата островитяните също така се питат какво ще стане с тяхната култура, с тяхната история, с тяхната идентичност, с родината им, дори с техните предци, ако трябва да напуснат.

"Гробищата по крайбрежието се рушат. Гробовете падат в морето. Ние сме засегнати дори в смъртта", заключава Каминага.
Коментари 11
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

11 коментара
 
Мъж на смъртен одър: - Жено, да ми кажеш преди да умра децата мои ли са? - Абе да ти кажа, ама ако не умреш?!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Старт на преговорите между турския президент и лидера на "Хамас"

Старт на преговорите между турския президент и лидера на "Хамас"

България Преди 11 минути

Срещата в двореца Долмабахче започна малко след 14:30 местно време

Въздушна битка

Вижте първата въздушна битка между самолети, пилотирани от човек и изкуствен интелект!

Любопитно Преди 1 час

Бъдещето във всеки един аспект от живота става все по-непредвидимо

Калин Стоянов: В момента се търсят лъжесвидетели по отношение на мен

Калин Стоянов: В момента се търсят лъжесвидетели по отношение на мен

България Преди 1 час

Министърът каза, че не се обмисля вариант за друг главен секретар на МВР

Украйна с мощабна атака с дронове срещу Русия

Украйна с мощабна атака с дронове срещу Русия

Свят Преди 2 часа

Междувременно Москва съобщи за 50 свалени украински дрона, атаките предизвикали пожари в руски електроцентрали

Мъж загина при пожар в Силистра

Мъж загина при пожар в Силистра

България Преди 3 часа

По първоначални данни той е починал вследствие на задушаване

Почина мъжът, самозапалил се пред съда, където се води делото срещу Тръмп

Почина мъжът, самозапалил се пред съда, където се води делото срещу Тръмп

Свят Преди 3 часа

37-годишният Максуел Азарело се заля с течност

Калин Стоянов: Торба с лъжи! Тенев също е бил редовен гост на вечеринките на Рашков

Калин Стоянов: Торба с лъжи! Тенев също е бил редовен гост на вечеринките на Рашков

България Преди 4 часа

Там са получавали задачи за дискредитирането ми, заяви министърът на вътрешните работи

Тенев: Виждал съм Стефан Димитров в КАТ, преди това никога

Тенев: Виждал съм Стефан Димитров в КАТ, преди това никога

България Преди 4 часа

Бившият шеф на КАТ коментира обвиненията, че разследваните Стефан и Марин Димитрови били близки с него и той ги е запознал с Бойко Рашков

„Пътища отвъд границата” в „Темата на NOVA“

„Пътища отвъд границата” в „Темата на NOVA“

България Преди 4 часа

Не пропускайте тази неделя след централната емисия новини

<p>&quot;Иран има достатъчно материал за атомна бомба&quot;</p>

Гроси: Иран има много повече уран, отколкото се нуждае, за направата на една атомна бомба

Свят Преди 4 часа

При експлозиите в Исфахан очевидно не са били повредени атомните съоръжения на страната. Именно този град е центърът на иранските ядрени изследвания, казват от МААЕ

Джош Хартнет

Джош Харнет е сериен убиец с прякор "Касапина" в новия филм на Шаямалан

Любопитно Преди 4 часа

Филмът се очаква по световните екрани след няколко месеца

Катастрофа с бременна жена край град Шипка

Катастрофа с бременна жена край град Шипка

България Преди 5 часа

Причината за инцидента е отнето предимство

<p>Разкриха с каква скорост е карал&nbsp;шофьорът, обвинен за смъртта на Ферарио Спасов</p>

Със 165 км/ч е карал шофьорът, обвинен за смъртта на Ферарио Спасов

България Преди 5 часа

Футболният специалист загина на пътя София – Варна при пътен инцидент с 24-годишния Начо Пантелеев

Заловиха рекордно количество хероин на "Капитан Андреево" (СНИМКИ)

Заловиха рекордно количество хероин на "Капитан Андреево" (СНИМКИ)

България Преди 6 часа

Пресичането на трафика на наркотик е част от специализираната операция за засилване контрола на ГКПП

Има ли риск от епидемия от коклюш в Кюстендил?

Има ли риск от епидемия от коклюш в Кюстендил?

България Преди 6 часа

От началото на годината в областта има осем случая на заразени с болестта, като пет от тях са деца