Кои са сомалийските пирати?
На тази снимка от 10 март 2009 г. са сомалийски пирати, хванати от германски моряци и предадени на властите в кенийското пристанище Момбаса   
Източник: ЕПА/БГНЕС
4
Тб бваше да бъде пленен американски заложник, за да се насочи отново вниманието на световната общественост към феномена сомалийски пирати.

Те попаднаха в светлината на прожекторите миналата година, когато направиха нaй-големия удар в историята на морското разбойничество, отвличайки саудитски супертанкер, натоварен с петрол на стойност 100 милиона долара.

Пиратите привлякоха вниманието и когато плениха украински товарен кораб, превозващ огромен военен товар, включително 33 танка.

Извън тези случаи пиратите от години извършват нападения. Освен американския капитан Ричард Филипс те държат като заложници около 250 души, вкл. 92 филипинци, на 16 пленени кораба. Кои са тези съвременни морски бандити?

Как започнаха?

Когато през 1991 г. военните свалиха бившия диктатор Мохамед Сияд Баре, Сомалия се срина в безднатa на анархията. Това доведе до вълна от незаконен риболов и изхвърляне на токсични индустриални отпадъци в сомалийски води от чуждестранни кораби от Азия и Европа.

 Към края на десетилетието местни рибари и доброволни бойци сформираха групи, наречени с имена като "Сомалийска брегова охрана" и "Национална доброволческа брегова охрана", които прогонваха или задържаха кораби от Южна Корея, Италия, Испания, Тайланд и пр.

Виждайки колко е лесно да се плени кораб, през следващото десетилетие тези групи се трансформираха в пиратски шайки като от едно време, усъвършенстваха методите си на действие, станаха по-дръзки и разшириха обхвата на нападенията.

Как действат?

В началото пиратите, въоръжени с няколко пистолета, използваха рибарски лодки, за да се приближат към набелязания кораб, след кoето просто се опитваха да се изкачат на борда с въжета.

След като натрупаха опит и пари от откупи, те си купиха бързоходни катери, устройства за проследяване и по-разнообразен арсенал от оръжия. Типичната тактика, която използват в момента, е да засекат целта от "кораб майка", след което пращат две моторници, които обграждат нападнатия кораб от двете страни, и пиратите се качват на борда с помощта на абордажни куки и стълби.

Понякога пиратите стрелят над носа на нападнатия кораб, за да уплашат моряците. Често екипажът на нападнатия съд предприема защитни действия - плава на зиг-заг или пръска пиратите с маркучи.

Повечето кораби обаче са невъоръжени, за да спазват международната практика на корабоплаването, така че моряците обикновено се предават бързо, щом пиратите се изкачат на палубата.

Заложниците разказват, че като цяло към тях се отнасят добре, тъй като пиратите ги възприемат като обикновени мъже, въвлечени в голямата игра - измъкването на откуп от милиони долари от собствениците на отвлечения кораб.

Някои разказват как пиратите колят кози на палубата и готвят, за да се изхранят, а понякога дори разрешават на заложниците да се обадят на любимите си хора по сателитен телефон.

Колко са?

Въпреки че традиционните старейшини не ги одобряват и ги заклеймяват като "неморални", пиратите се множат. В момента неколкостотин разбойници действат в мрежа от банди край бреговете на Сомалия.

Много бедни и безработни сомалийци гледат на пиратството като на примамлива алтернатива на тежкия си живот заради възможността да спечелят бързи пари. Сомалийците твърдят, че хората се редят на опашки, за да се включат в пиратския "бизнес".

Бандите са базирани в села и градове по дългата крайбрежна ивица на Сомалия в убежища като Ейл, Хобьо и Харадере.

Колко пари печелят?

Собствениците на кораби плащат все по-големи откупи и го правят редовно. По-рано тази година пиратите получиха над 6 милиона долара срещу освобождаването на украинския кораб "Фаина", превозващ 33-те танка.

През 2008 г., когато бяха отвлечени 42 кораба, откупите варираха между 500 хил и 2 млн. долара.

Пиратите инвестират част от спечелените пари в по-добра екипировка и по-добри кораби. Голяма част от средствата отиват за охолен живот, нови съпруги, подобни на палати вили и високопроходими автомобили.

Финансовите специалисти и "мозъците" на операциите, които обикновено са по-възрастни от младите пирати, получават големи дялове от откупите.

Местните главатари също получават част от печалбата, за да позвoляват на пиратите да действат необезпокоявани в тяхна територия.

Какво може да направи светът?

Всички анализатори са единодушни, че най-добрият начин да се пребори пиратството във водите край Сомалия е да се постигне стабилност на сушата, където гражданският конфликт бушува вече 18 години.

Четиринайсет опита да се възстанови централното управление от 1991 г., а 15-ият е в начална фаза. ООН се надява, че администрацията на президента шейх Шариф Ахмед, която беше съставена по-рано тази година, има най-голям шанс да възстанови мира в Сомалия.

Ахмед е умерен ислямист, който се радва на широка подкрепа в Сомалия и в чужбина, но той трябва да се пребоpи с бунта на подкрепящите "Ал Кайда" ислямисти, а правителството реално контролира само няколко района на столицата Могадишу.

След края на миналата година над десет държави предоставиха кораби за създаването на флотилия, която да патрулира край бреговете на Сомалия. Това първоначално доведе до намаляване на броя на нападенията, особено в Аденския залив, където патрулите бяха най-концентрирани.

Дръзките пирати обаче просто започнаха да правят нападенията си в Индийския океан.

Какви са последиците?

Въпреки че световното внимание в момента е приковано върху съдбата на американеца Филипс, дейността на сомалийските пирати причинява изключителни страдания и стрес на стотиците заложници, предимно от страни от Третия свят.

Освободените пленници разказват, че са живели в постоянен страх, че могат да бъдат убити от пиратите или при опит за тяхното спасяване. Те се тревожат и за жените и децата си. Някои казват, че пиратите са ги биели, макар че като цяло те се отнасят хуманно с пленниците си.

Някои собственици на кораби предпочетоха да пожертват пари и време и да изпратят товарите си по обиколния маршрут около Южна Африка, вместо да използват Суецкия канал и да излагат корабите си на риск в Аденския залив.

Застрахователните премии за целия корабоплавателен бранш скочиха значително.

Сомалия внезапно се появи на масата с належащите външнополитически задачи на президента Барак Обама. Американците потреперват при спомена за катастрофалната американска интервенция в началото на 90-те години, включително битката през 1993 г. (пресъздадена във филма "Блек хоук"), в която загинаха 18 американски военнослужещи.
Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
- Келнер, какво ми сервирахте, кафе или чай? - Какво, не можете да разберете сам? - Не. - Тогава какво значение има?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Мъж заплаши да се самовзриви до консулството на Иран в Париж

Мъж заплаши да се самовзриви до консулството на Иран в Париж

Свят Преди 4 минути

Полицията съобщи, че е разположила сили на терен и е помолила гражданите да избягват района

Стефан Димитров: Оставам министър до указ на президента

Стефан Димитров: Оставам министър до указ на президента

България Преди 20 минути

Стефан Димитров: Аз не съм политик, аз съм дипломат

България няма да „паркира“ МиГ-29 до 2028 г.

България няма да „паркира“ МиГ-29 до 2028 г.

България Преди 1 час

Вдигат заплатите в армията

а

Пукане и бръмчене: Мистериозният свят на комуникацията между рибите

Любопитно Преди 1 час

Повече за мистериозния свят на рибите четете в следващите редове

Древни скелети, открити във Франция, разкриват убийства в мафиотски стил

Древни скелети, открити във Франция, разкриват убийства в мафиотски стил

Любопитно Преди 2 часа

Повече за мистерията около скелетите четете в следващите редове

Как да организираме по-добре приложенията си

Как да организираме по-добре приложенията си

Технологии Преди 2 часа

Няколко съвета за по-практична работа със смартфона

ЕС призова Грузия да не приема закона за "чуждестранните агенти"

ЕС призова Грузия да не приема закона за "чуждестранните агенти"

Свят Преди 2 часа

Той нанася вреди на страната и противоречи на европейските принципи, заяви говорител на ЕК

<p>&nbsp;Ударът на Иран срещу Израел обедини и същевременно раздели Конгреса на САЩ</p>

"Светът гори": Ударът на Иран срещу Израел обедини и същевременно раздели Конгреса на САЩ

Свят Преди 3 часа

Демократите в Конгреса се стараят да не критикуват прекалено остро действията на Байдън по отношение на конфликта в Газа

Вулканът Руанг в Индонезия с пет големи изригвания за ден (ВИДЕО/СНИМКИ)

Вулканът Руанг в Индонезия с пет големи изригвания за ден (ВИДЕО/СНИМКИ)

Свят Преди 3 часа

Властите затвориха летище, продължава евакуацията на хора от района

Защо е важно да приемаме магнезий

Защо е важно да приемаме магнезий

Любопитно Преди 3 часа

Повишаването на магнезиевите нива в мозъка може да подобри когнитивните функции

<p>Всичко, което трябва да знаем, за да се предпазим от коклюш</p>

Всичко, което трябва да знаем, за да се предпазим от коклюш

България Преди 3 часа

Полезна информация и съвети от Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията

<p>Обмислят&nbsp;2 май да бъде неучебен ден в цялата страна</p>

Галин Цоков: Обмисляме 2 май да бъде неучебен ден в цялата страна

България Преди 3 часа

Според него има възможност издадените вече заповеди от някои кметове, които обявиха 2 май за неучебен ден, да отпаднат

Ново земетресение в Турция, този път край Измир

Ново земетресение в Турция, този път край Измир

Свят Преди 3 часа

Трусът е станал в 11.02 ч. местно (и българско) време, а епицентърът му е бил недалеч от турския град Сеферихисар

БСП: България ще плати за газ с 1,2 млрд. лева повече, отколкото може да използва

БСП: България ще плати за газ с 1,2 млрд. лева повече, отколкото може да използва

България Преди 3 часа

От левицата представиха доклада от дейността на Временната комисия за установяване на факти и обстоятелства около подписването на договора с турската газова компания "Боташ"

Арести в Полша заради нападение срещу съмишленик на Навални

Арести в Полша заради нападение срещу съмишленик на Навални

Свят Преди 4 часа

Арестуваните заподозрени ще бъдат прехвърлени в Литва

руски газ

Енергийният регулатор на Съюза: ЕС още се нуждае от руския природен газ

Свят Преди 4 часа

Руският втечнен природен газ е нужен, въпреки забраната, за да се избегне енергиен шок