Божидар Димитров: В Скопие всъщност не искат европейско членство
Божидар Димитров - директор на Националния исторически музей   
Източник: БГНЕС - архив
Дш шният управляващ политически елит в Скопие не желае Република Македония да влезе в Европейския съюз, заяви Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей.

В интервю за БНТ (bnt.bg) историкът, популярен с твърдата си позиция по адрес на постоянната антибългарска политика на тамошните политици, обясни, че те не желаят присъединяване, за да не бъдат принудени да се подчиняват на европейските правни и етични стандарти.

"Но те се правят че кандидатстват, за да заблуждват хората, населението - българи албанци, цигани, турци - които искат да са в Европа.

Божидар Димитров разказа почти неизвестния или системно премълчаван у нас факт за извършения през 1944 г.  "чудовищен геноцид спрямо едни българи, които са живеели там".

"Беше им заявено, че те вече не са българи и хората, които са отказали да приемат това, около 30 000 души, са били избити по данни на македонски източници, а 120 000 са преминали през страшни лагери и затвори", каза историкът.

"Това, което трябва да се направи е Македония да се извини за 900 офицери, които бяха събрани уж за формиране на нова армия в Калето в Скопие и бяха избити - с хладно оръжие. Президентът на Република Македония трябва да се извини и да се поклони пред тези жертви. А там има места, където са били избити много повече българи...", заяви Божидар Димитров.

Според него е недопустимо държава, която наистина иска да влезе в ЕС да прави всеки ден провокации спрямо своята съседка България.

"Това е доказателство, че реално елитът им си проси вето", каза ученият.

"Държавната доктрина на Македония е построена върху фалшива историческа доктрина. Според тях от седми век нататък българите са влизали като окупатори и не са давали те да се развиват", обясни Димитров.

Историкът заяви, че не е съгласен с изразената вчера позиция на президентите Желю Желев, Петър Стоянов  и Георги Първанов, че "сме допуснали грешки, като сме взели това решение за членството на Македония в ЕС".

"Искам да ги попитам, след като според тях сме допуснали грешка, съгласни ли са българите в Македония да са преследвани и всеки ден да пропищяват от някои край на страната им, че са уволнявани само защото са българи, запита той.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Свят Преди 7 часа

Зеленски: Не всичко може да се обсъди по телефона

Калас: САЩ остават най-големият съюзник на Европа

Калас: САЩ остават най-големият съюзник на Европа

Свят Преди 11 часа

Тя направи това изказване във връзка с новата стратегия за сигурност на САЩ

Желязков: Българските евромонети ще са платежно средство в цяла Европа

Желязков: Българските евромонети ще са платежно средство в цяла Европа

България Преди 11 часа

Страната ни ще бъде част от европейското културно и монетно наследство

Невероятен Никола Цолов с трето място във Ф2

Невероятен Никола Цолов с трето място във Ф2

Любопитно Преди 12 часа

Българинът направи чудесен старт и компенсира наказанието си от вчера

Хиляди ученици на протест срещу военната служба в Германия

Хиляди ученици на протест срещу военната служба в Германия

Свят Преди 13 часа

Много от младежите не отидоха на училище, за да се включат в демонстрациите

Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Любопитно Преди 13 часа

Как е възможно това може да прочетете в следващите редове

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Свят Преди 14 часа

Специалният пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп Стив Уиткоф "проведе продуктивни преговори" със старши преговарящия от Украйна Рустем Умеров, съобщи представител на Белия дом

Гръцките фермери пуснаха движението през "Кулата" - "Промахон"

Гръцките фермери пуснаха движението през "Кулата" - "Промахон"

Свят Преди 14 часа

Леките автомобили преминавта безпрепятствено границата

Земетресение в Румъния

Земетресение в Румъния

Свят Преди 14 часа

Трусът е бил с магнитуд 3,5 по Рихтер

<p>Почина&nbsp;един от най-известните архитекти в историята</p>

Почина Франк Гери, един от най-известните архитекти в историята

Свят Преди 14 часа

Сред многото му шедьоври са музеят „Гугенхайм“ в Билбао, Испания; концертната зала „Уолт Дисни“ в Лос Анджелис и сградата на DZ Bank в Берлин

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

България Преди 14 часа

Малко след 14.00 ч. движението беше възстановено

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Свят Преди 15 часа

Над 500 души са в неизвестност