Свързват и ведомствените бензиностанции с НАП
Източник: БГНЕС

И ведомствените бензиностанции ще са задължени да се свържат с НАП, според приетите на първо четене промени в закона за акцизите и данъчните складове, предложени от правителството.

Това уточни в кулоарите на парламента заместник-финансовият министър Владислав Горанов.

Ведомствени бензиностанции са тези, които не търгуват с гориво, а обслужват само коли на фирмата, на която принадлежат.

Горанов посочи, че изискването е регламентирано в преходните и заключителни разпоредби, свързани с контрола върху горивата.

Данъчните органи години наред констатират изключително големи опити и злоупотреби с незаконна търговия с горива именно при ведомствените бензиностанции, обясни мотивите на вносителя заместник-финансовият министър.

Предвидената в закона съвместна информационна система между митниците и НАП би трябвало да заработи до края на годината,

обясни Горанов. В момента съвместната обществена поръчка на двете ведомства за изграждането й била в доста напреднал стадий като процедура по закон.

Търгът не е завършил, изграждането на системата ще е около 6 млн. лв. , но все пак е въпрос на договаряне, коментира заместник-финансовият министър.

По думите му е трудно да се направи оценка каква ще е ползата от мерките за фиска, но със сигурност ще е от порядъка на десетки милиони левове.

Целта е да се обхване цялото физическо движение на акцизните стоки, като по този начин се гарантира 100 процента както събирането на акциза, така и на ДДС, обобщи идеята Владислав Горанов.

Той беше категоричен, че промените не са срещу собствениците на малките бензиностанции и техния бизнес, но, когато в цената на горивото основната част е акциз и ДДС, трябвало да се гарантира възможността за изплащане на пенсиите на българските граждани.

Затова по-голямата цел не е просто да гарантираме търговията и стопанския оборот, а да гарантираме защита на фиска, подчерта заместникът на Симеон Дянков.

Горанов добави, че анализът, въз основа на съпоставка на данните на агенция "Митници" и НАП, е показал, че голям обем от ДДС, теоретично изчислен на база на постъпилия акциз, се губи по веригата, което е провокирало правителството да разработи съвместната информационна система.

Текстовете в закона регламентират нейното действие и тя ще гарантира не само строгия контрол върху постъпването на акциза, но и на ДДС, убеден е Владислав Горанов.

Повече финансови и икономически новини в PariteNi.bg

Дете: – Тате, гледам, че мама пак се сърди. Бащата: – Това е нейното хоби, синко. Нашето е да не разбираме защо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Зеленски: Украйна е решена да продължи да работи за мир

Свят Преди 7 часа

Зеленски: Не всичко може да се обсъди по телефона

Калас: САЩ остават най-големият съюзник на Европа

Калас: САЩ остават най-големият съюзник на Европа

Свят Преди 11 часа

Тя направи това изказване във връзка с новата стратегия за сигурност на САЩ

Желязков: Българските евромонети ще са платежно средство в цяла Европа

Желязков: Българските евромонети ще са платежно средство в цяла Европа

България Преди 11 часа

Страната ни ще бъде част от европейското културно и монетно наследство

Невероятен Никола Цолов с трето място във Ф2

Невероятен Никола Цолов с трето място във Ф2

Любопитно Преди 12 часа

Българинът направи чудесен старт и компенсира наказанието си от вчера

Хиляди ученици на протест срещу военната служба в Германия

Хиляди ученици на протест срещу военната служба в Германия

Свят Преди 13 часа

Много от младежите не отидоха на училище, за да се включат в демонстрациите

Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Любопитно Преди 14 часа

Как е възможно това може да прочетете в следващите редове

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Как приключиха преговорите между Украйна и САЩ във Флорида

Свят Преди 14 часа

Специалният пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп Стив Уиткоф "проведе продуктивни преговори" със старши преговарящия от Украйна Рустем Умеров, съобщи представител на Белия дом

Гръцките фермери пуснаха движението през "Кулата" - "Промахон"

Гръцките фермери пуснаха движението през "Кулата" - "Промахон"

Свят Преди 14 часа

Леките автомобили преминавта безпрепятствено границата

Земетресение в Румъния

Земетресение в Румъния

Свят Преди 14 часа

Трусът е бил с магнитуд 3,5 по Рихтер

<p>Почина&nbsp;един от най-известните архитекти в историята</p>

Почина Франк Гери, един от най-известните архитекти в историята

Свят Преди 14 часа

Сред многото му шедьоври са музеят „Гугенхайм“ в Билбао, Испания; концертната зала „Уолт Дисни“ в Лос Анджелис и сградата на DZ Bank в Берлин

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

Завъртял се на пътя тир временно блокира движението през Хаинбоаз" (СНИМКИ)

България Преди 15 часа

Малко след 14.00 ч. движението беше възстановено

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Жертвите на наводненията в Индонезия вече са най-малко 883

Свят Преди 16 часа

Над 500 души са в неизвестност