Ердоган: 12 години на власт в прякори
Реджеп Тайип Ердоган   
Източник: ЕПА/БГНЕС
10

О бичан и мразен, хвален и критикуван, одобряван и отхвърлян, противоречивата личност на турския държавен глава Реджеп Тайип Ердоган е отразена и в прякорите, които си е спечелил по време на своето управление. Този месец се навършиха 12 години откакто Ердоган се изкачи на власт през 2003 г., поемайки първия си мандат като министър-председател.

През тези години той си спечели много прякори, дадени му от негови критици или поддръжници, съдържащи критика, присмех или възхищение. Някои от прозвищата са популярни и в чужбина и дори широко използвани от чуждия печат, за други разказа самият Ердоган, а трети могат да вкарат в затвора онези, които ги използват.

Следват някои от най-любопитните и популярни имена, с които е наричан още Реджеп Тайип Ердоган:

Ходжата – С този прякор сегашният президент е бил наричан от съучениците си заради това, че в училище им показал как се прави намаз (петкратна молитва на мюсюлманите през деня). Това разкри самият той преди години в телевизионно предаване.

Бекенбауер Тайип – Друг от най-ранните прякори на Ердоган, който получил по време на футболната си кариера заради своята техника, с която напомнял за бившата германска футболна звезда Франц Бекенбауер. Ердоган, полупрофесионален футболист в младежките си години, изостави кариерата във футбола в полза на политическата дейност. Неотдавна обаче той защити този свой прякор с хеттрик в демонстрационен мач при откриването на нов стадион в Истанбул.

Високия човек – Кодово име, с което Ердоган е наричан в общността на някогашния си съюзник, а сега враг – ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен. През последните месеци Ердоган обяви война на последователите на Гюлен, които обвинява в заговор за сваляне на правителството. Разривът между двамата се открои след огромен корупционен скандал през декември 2013 г., в центъра на който бе близкото обкръжение на Ердоган. Правителството твърди, че скандалът е част от заговор за преврат, зад който стои общността на Гюлен чрез мрежа от поддръжници, внедрени в различни държавни структури, в т.ч. полицията и съда. Името „Високия човек“ бе обезсмъртено в посветена на Ердоган песен от турския певец Мурат Гьогебакан, която беше използвана и в кампанията преди президентските избори през август миналата година.

Завоевателят на Давос – С това прозвище Ердоган се сдоби през 2009 г., когато като премиер на Турция демонстративно напусна Световния икономически форум в Давос, след като по време на дебат за ситуацията в Газа влезе в пререкания с израелския президент Шимон Перес и обвини модератора на дискусията, че не му е дал възможност да говори колкото Перес. Това отношение беше посрещнато с положителна реакция в арабския свят, а и от много хора в Европа. Впоследствие Ердоган стана известен с острия си език към еврейската държава, а отношенията между Турция и Израел се изостриха още повече.

Газман – Така сегашният президент беше иронично „кръстен“ от опозиционната Народнорепубликанска партия по време на протестите за парка „Гези“ в Истанбул заради прекомерната употреба на сълзотворен газ срещу протестиращите. НРП разпространи брошура, върху която Ердоган (по онова време премиер), бе изобразен облечен като супергерой – в синьо трико с кафяво наметало и знак G върху гърдите. При антиправителствените протести в Турция през лятото на 2013 г. загинаха седем души. Властите бяха остро критикувани за бруталната намеса срещу демонстрантите и особено за прекомерната употреба на сълзотворен газ. Само за 20 дни на протести Турция изчерпа двугодишните си запаси от гранати със сълзотворен газ и се наложи полицията да поръча извънпланово още голямо количество. Международната правозащитна организация „Амнести интернешънъл“ призова страните, снабдяващи Турция със сълзотворен газ, да прекратят доставките заради непропорционалната употреба на сила по време на протестите.

Реджеп Тайип султан – Това име използва на митинг в Кония през 2010 г. лидерът на националистите в опозиция Девлет Бахчели. Всъщност аналогиите с владетелски титли са особено популярни в общественото и медийно пространство. Медиите в чужбина също не пропускат да отбележат, че критиците на Ердоган го наричат „султан“, „падишах“ или „император“ заради авторитаризма и абсолютната власт, към която се стреми, равняваща се на тази в ръцете на султаните по времето на Османската империя.

Реджеп Тайип Първи, Последния османски падишах, Султан Реджеп Тайип Първи хан и други подобни са само част от прозвищата, измислени за сегашния президент на Турция. Повод за такива названия дават мегаломанските прояви на президента, известен с грандиозните си проекти и амбициите за все повече власт. Не винаги обаче тези имена се използват с насмешка. Плакат с надпис „Последният османски падишах Реджеп Тайип Ердоган Първи“ предизвика преди време объркване на проява с участието на Ердоган, но се оказа подготвен от негов поддръжник, който искал да му засвидетелства топлите си чувства. Очевидно вдъхновена от имперски импулс, депутатка от ПСР пък нарече „рекламна пауза“ републиканския период на Турция от 1923 г. „Приключи 90-годишното прекъсване за реклами на 600-годишната империя“, обяви г-жа Тюлай Бабушчу.

Туитър-полицай – Друг прякор, лепнат на Ердоган от националистическия лидер Бахчели. При различни случаи по време на управлението си Ердоган е изразявал неодобрението си към социалната мрежа. По време на протестите за парка „Гези“ през юни 2013 г. той нарече сайта „напаст“, а през март 2014 г. Турция блокира „Туитър“ часове след като Ердоган, тогава премиер, се закани да „изкорени“ социалната мрежа.

Ясно, тате – Няколко от прякорите на Ердоган от разгара на корупционния скандал, който разтърси правителството в края на 2013 г. Две полицейски операции – на 17 и 25 декември 2013 г., публично разкриха разследване за корупция, уличаващо лица от средите на управляващите. Правителството твърди, че разследването е изфабрикувано от движението на Гюлен. Приблизително по същото време в интернет започнаха да се появяват уличаващи записи, включително на предполагаем разговор между Ердоган (тогава премиер) и сина му Билял. От разговора изглежда сякаш премиерът инструктира сина си да изнесе от дома голяма сума пари в деня на полицейската операция на 17 декември. Често на записа се чува Билял да отговаря с думите „Ясно, тате“.

Главния крадец (игра на думи, нещо като „крадец-председател“ – на турски bascalan (главен крадец) и basbakan (министър-председател, букв. главен министър) и Дългата ръка (популярен израз, с който са наричани крадците) също произхождат от това време. Темата обаче остава чувствителна за властите, които започнаха съдебно преследване срещу хора, нарекли Ердоган „крадец“.

Великият майстор – Прозвище на Ердоган, популярно сред неговите симпатизанти и поддръжници и използвано в агитационните материали на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР).

Коментари 10
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

10 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Чудноватият живот на създателя на Том Сойер и Хъкълбери Фин – Марк Твен

Чудноватият живот на създателя на Том Сойер и Хъкълбери Фин – Марк Твен

Любопитно Преди 22 минути

Наследството на Марк Твен е не само в американския литературен канон, но и в неговото трайно влияние върху идеалите за свобода

Парламентът гласува увеличения на заплатите в армията

Парламентът гласува увеличения на заплатите в армията

България Преди 1 час

Според текстовете възнагражденията на военнослужещите ще се повишат средно с 30%

Радев и Главчев се срещат, за да обсъдят рокадите в кабинета

Радев и Главчев се срещат, за да обсъдят рокадите в кабинета

България Преди 1 час

Служебният премиер иска нови министри начело на МВнР и Министерството на земеделието

а

Може ли да настъпи нова гражданска война в САЩ

Свят Преди 2 часа

Възможна ли е гражданска война в САЩ четете в следващите редове

Обвиниха в тероризъм 16-годишния, намушкал епископ в Сидни

Обвиниха в тероризъм 16-годишния, намушкал епископ в Сидни

Свят Преди 2 часа

Междувременно продължава разследването на бунта, избухнал след нападението

Meta AI вече е факт и ще помага за всичко

Meta AI вече е факт и ще помага за всичко

Технологии Преди 2 часа

Новият асистент ще "прескача" между приложенията

Облаци и дъжд в петък, става още по-студено

Облаци и дъжд в петък, става още по-студено

България Преди 2 часа

Максималните температури ще бъдат между 13° и 18°

На фона на експлозии: Иран задейства ПВО в няколко провинции

На фона на експлозии: Иран задейства ПВО в няколко провинции

Свят Преди 2 часа

За момента не е ясно дали страната е атакувана

Сините в Hell's Kitchen загубиха Славейко и получиха Симона

Сините в Hell's Kitchen загубиха Славейко и получиха Симона

Любопитно Преди 9 часа

Мони получи място в синия отбор по желание на своя любим Митко

Арест на руски агент за готвен атентат срещу Зеленски

Арест на руски агент за готвен атентат срещу Зеленски

Свят Преди 9 часа

Според СБУ задържаният е бил вербуван от руските специални служби

<p>Израел обмисля възможностите за контраатака срещу Иран</p>

Израел обмисля възможностите за контраатака срещу Иран, докато САЩ призовават за сдържаност

Свят Преди 9 часа

Анализаторите казват, че контраударът на Израел вероятно ще бъде насочен към иранска земя, без да убива цивилни

Главчев: Не се съмнявайте в българската подкрепа за Украйна

Главчев: Не се съмнявайте в българската подкрепа за Украйна

Свят Преди 10 часа

Белгия и Чехия призоваха за нови европейски санкции като противодействие на руската намеса

Доходите на българите изпреварват разходите

Доходите на българите изпреварват разходите

България Преди 10 часа

През 2023 г. българските домакинства са изразходвали 10 044 лв. средно на човек

Стефан и Марин Димитрови са били на срещи в МВР нееднократно

Стефан и Марин Димитрови са били на срещи в МВР нееднократно

България Преди 11 часа

Това се е случвало в периода от 1 май 2021 до 12 април 2024 г.