размер на шрифта:

76 млн. евро глоба за "Водафон" в Гърция заради подслушване на политици

18.12.2006 11:44

Санкцията е резултат от скандал за подслушване на 106 мобилни телефона на гръцки политици, сред които е бил и премиерът Костас Караманлис, от неустановени лица, проникнали в мрежата на оператора.

Гръцките власти, които се занимават със защита на неприкосновеността и сигурността на информацията и комуникациите (ADAE), наложиха глоба от 76 млн. евро на оператора "Водафон".

Санкцията е резултат от скандал за подслушване от неустановени лица, проникнали в мрежата на оператора, на 106 мобилни телефона на гръцки политици, сред които е бил и премиерът Костас Караманлис, припомня MobileBulgaria.com.

От ADAE са наложили глоба от по 500 хил. евро за всеки подслушван телефон. 15 млн. глоба е наложена и заради действията на "Водафон", които са затруднили разследването по случая.

Още 8 млн. евро е глобата за други шест нарушения, сред които е и неинформирането на потребителите и ADAE за подслушването и за инсталирането на софтуера, който е бил използван от подслушвачите.

Подслушването е започнало от август 2004-та, точно преди олимпийските игри, и е приключило през март м.г. Властите се канят да влязат във връзка и с "Ериксон", тъй като те са осигурили оборудване за част от мрежата на оператора.

По случая все още няма арестувани или заподозрени. От "Водафон" пък казват, че според тях решението е "незаконно, нечестно и безпочвено".

Източник: http://www.mobilebulgaria.com/news/view.php?id=5026
Снимки:
коментари
За да коментираш трябва да си регистриран потребител коментирай

Водещи новини

Отново: Плажът Вромос край Черноморец е радиоактивен и опасен

Отново: Плажът Вромос край Черноморец е радиоактивен и опасен

Новини9| Новини1648

Поредното сериозно предупреждение отправят специалисти от министерството на околната среда и водите и министерството на здравеопазването

Израел и Палестина преговарят във Вашингтон

Израел и Палестина преговарят във Вашингтон

Новини29| Новини947

Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън откри във Вашингтон преките преговори между Израел и палестинците след почти двегодишно прекъсване

Горещи оферти